1  2 

Ako schudnúť za mesiac?

Táto otázka zaujíma čoraz väčšie množstvo ľudí. Otázku, ako schudnúť za rok, mi takmer nikto nepoloží.

Raz som dostal správu od jedného pána. Znela takto:

“Ako mám schudnúť, čo najrýchlejšie a čo najviac kilogramov?

V prvom momente som nevedel, čo mu mám vlastne odpísať. Na túto otázku je totiž možné odpísať jednou vetou alebo jedným článkom. Pretože záleží na tom, čo si vlastne pod pojmom, ako schudnúť za mesiac predstavujete.

Prečo chcete schudnúť za mesiac?

Koľko kilogramov za ten mesiac chcete schudnúť?

Čo všetko ste ochotný pre to urobiť?

V tomto článku sa dozviete 3 kroky, ako schudnúť za mesiac. Prezradím vám konkrétne kroky, ktoré budete musieť urobiť, i to aké množstvo schudnutých kilogramov môžete očakávať. Ešte predtým vám, ale potrebujem položiť tri otázky.

1. Prečo chcete schudnúť za mesiac?

Ešte predtým, než sa v tomto článku pustíme do konkrétnych krokov, potrebujeme si ujasniť tri dôležité veci.

Prvá z nich je otázka, prečo vlastne chcete schudnúť za mesiac?

Čo vás k tomu vedie?

Aká je vaša motivácia?

Prečo to musí trvať práve jeden mesiac? Prečo to nemôžu byť dva mesiace? Alebo jeden rok?

Úprimne si na túto otázku odpovedzte. Hneď teraz. Zamyslite sa. Vezme vám to maximálne 1 minútu vášho života.

Máte?

Ešte nie?

Tak potom pravdepodobne nemáte konkrétny dôvod, prečo by vaše chudnutie malo trvať presne jeden mesiac. A v takom prípade si ani nemusíte klásť otázku, “ako schudnúť za mesiac?”

Pravdepodobne ste totiž skĺzli k tomu, že ste niekde počuli, videli alebo čítali, že za jeden mesiac dokážete schudnúť veľké množstvo kilogramov, takže vám ten jeden mesiac bude bohato stačiť. Toľko vydržíte.

Potom to už budete mať za sebou a do konca vášho života už nebudete musieť robiť vôbec nič. Žiadne cvičenie a žiadne riešenie jedla. Budete už navždy štíhly. A šťastný.

Bohužiaľ. Takto to nefunguje.

Stanovte si preto konkrétny dôvod. Prečo chcete schudnúť za mesiac?

Zabudnite na všeobecné reči typu:

“Prospeje to môjmu zdraviu.”

“Som tučný.”

“Musím už niečo so sebou robiť.”

“Manželka/manžel sa mi vyhráža, že sa so mnou rozvedie.” Atď.

To sú všeobecné reči. Vyberte si váš konkrétny dôvod. Vaše PREČO. Dôvod PREČO to vy chcete. Nie okolie, nie rodičia, nie manželka. VY.

Tak už máte?

OK. Povedzme, že je vaším cieľom prečo schudnúť za mesiac, nejaká spoločenská udalosť. Napríklad svadba. Vaša svadba.

Keď ste žena, chcete sa vojsť do svadobných šiat a chcete v nich vyzerať krásne.

Keď ste muž, tak chcete byť za fešáka v novom svadobnom obleku.

Chcete proste vo váš veľký deň vyzerať skvelo! Doslova na zožratie!

Výborne, tak odpoveď na prvú otázku už máme. Teraz poďme ďalej.

2. Koľko kilogramov za mesiac chcete schudnúť?

Váš dôvod, prečo chcete za mesiac schudnúť už poznáme. Je to vaša svadba. Super. To je dosť veľká motivácia.

Teraz ale potrebujeme vedieť, koľko chcete schudnúť. Potrebujeme vedieť konkrétne číslo.

Chcete schudnúť 1 kilo, 5 kíl, 10 kíl alebo dokonca ešte viac?

To si musíte zvoliť vy. Buďte, ale prosím realista. Myslite na to, čo všetko ste ochotný preto urobiť. Myslite na to, že čím viac kíl chcete za mesiac schudnúť, tým viac snahy budete musieť vyvinúť.

3. Čo všetko ste ochotný pre chudnutie za mesiac urobiť?

Ste ochotný každý deň cvičiť? Dokonca dvojfázovo? Ste ochotný sa stopercentne sústrediť na to, čo máte jesť? Dokážete si zabezpečiť dostatok kvalitného spánku?

A čo stres? Ako vás bude ovplyvňovať jeden mesiac pred svadbou?

Ste ochotný schudnúť drasticky tak, že budete musieť počítať s jojo efektom? Ste ochotný počítať s tým, že budete nervózny a unavený? Koľko za to chcete utratiť peňazí?

Keď si ľudia tieto otázky položia, tak sa radšej na chudnutie za mesiac buď vykašlú alebo hľadajú niečo super, mega rýchle. Produkty, diéty, hladovanie… Nechcú predsa strácať čas. Veď majú do svadby už iba jeden mesiac. A tie šaty sú im stále malé!

Nechcem vás stresovať, ale správne chudnutie nie je proces, ktorý funguje z večera na ráno. Vaše telo sa neriadi vašimi povelmi, aby schudlo na želanie, tak ako si to vy predstavujete. Je to totiž podobné, ako keď by ste ráno vstali a rozhodli sa, že o mesiac chcete zabehnúť maratón. 42 kilometrov.

Avšak je tu jeden problém. Vy ste nikdy nepobehli ani na električku. A vlastne vôbec neviete ako na to.

Čo teda urobíte?

Vyskočíte z postele, a začnete každý deň odrazu behať rovno tých 42 kilometrov, aby ste to za mesiac stihli natrénovať?

To asi každý chápe, že by to bol nezmysel. A presne rovnaké je to aj s chudnutím. Pravdepodobne sa vám za jeden mesiac do vašej svadby nepodarí schudnúť 20 kilogramov, keď nie ste pripravený dodržiavať režim vrcholového športovca, ktorý sa skladá iba z troch vecí a to tréning, jedlo a spánok.

Nemyslím si, že by vám tento režim u vášho/vašej nastávajúcej prešiel. Asi by pár dni pred svadbou nadšením úplne neskákal/neskákala.

Buďme teda realisti. Stanovme si cieľ, že chcete do svadby schudnúť 5 kilogramov za mesiac. To je možné, za predpokladu, že dodržíte nasledujúce tri kroky. Budete sa musieť trochu pohrať s vašou stravou a zaradiť mierny pohyb, ale to zvládnete. Ide predsa o váš veľký deň! A navyše bude to zdarma!

3 konkrétne kroky, ako schudnúť za mesiac

Takže, keď ste si už odpovedali na tri otázky uvedené vyššie, poďme ku konkrétnym krokom.

Viete, že chcete schudnúť 5 kilogramov za jeden mesiac, pretože vás čaká vaša svadba a ste ochotný kvôli tomu upraviť vaše stravovacie návyky i pohybový režim.

Keď, ale nie ste ochotný žiadne z týchto zmien robiť, potom ďalej tento článok nečítajte.

Choďte radšej do bankomatu. Vyberte pár stoviek. Kúpte si nejaký produkt. Tri dni ho pite a pritom hladujte. Schudnite dve kilá a potom ich priberte späť. Zahoďte produkty do koša, pretože nefungujú a choďte na vašu svadbu nešťastný, pretože ste neschudli. Aj to je riešenie. A ja proti tomu nič nemám. Každý sa môže slobodne rozhodnúť.

Keď ste, ale ochotný urobiť zmeny, ktoré vám prospejú aj po svadbe, tak čítajte ďalej.

1. krok

Zahoďte všetky sladkosti do koša

Možno sa vám to zdá príliš drastické, ale je to prvý nevyhnutný krok. Na najbližších 30 dní sa úplne vyhnite sladkým jedlám a nápojom. Áno, aj svadobným koláčom. No dobre, 2 kusy si môžete dať, ale maximálne 1 kus týždenne. Jeden!

Sladké jedlá i nápoje sú totiž najhorším nepriateľom chudnutia široko ďaleko. Sú hlavnou príčinou nadváhy, obezity i cukrovky 2. typu. (1, 2, 3, 4)

Keď to s nimi preženiete, tak sa vaše chudnutie môže výrazne spomaliť. A bude veľmi ťažké sa týchto sladkostí zbaviť. Verte alebo nie, pridaný cukor stimuluje rovnaké časti mozgu, ako drogová závislosť. (5)

A aby toho nebolo málo, tak konzumácia pridaného neovplyvňuje iba váš zdravotný stav. a hmotnosť. Má totiž vplyv taktiež aj na stav psychický. Môže totiž zvyšovať riziko depresie, ochorenia, ktoré môže následne podporovať priberanie hmotnosti. (6, 7)

Tak čo, ešte stále máte chuť na pohár koly?

Sladkosťami nemyslím iba sladké nápoje, keksíky, koláče a čokolády. Myslím nimi aj sladké cereálie na raňajky, sladké jogurty, ovocné džúsy (aj tie 100 %) a alkohol.

Všetko musí preč! Alebo to aspoň výrazne obmedzte.

Áno, viem. Budete mať rozlúčku so slobodou. Budete tam pravdepodobne piť alkohol. A bude vám na druhý deň z neho pravdepodobne zle. Rozumiem tomu.

Myslite, ale na to, že nadmerné množstvo alkoholu vaše chudnutie spomalí. Naše telo totiž ako prvú prijatú energiu spaľuje práve tú z alkoholu. Až potom sú na rade ďalšie záležitosti ako sú glukóza zo sacharidov alebo tuky. (8)

Tak, aby vaše tuky na to spálenie smutne nečakali niekde vzadu.

Koľko teda toho alkoholu môžete vypiť?

Teoreticky by ste ho mohli piť aj každý deň. Lenže to by ste sa tých 5 kilogramov za mesiac určite nedočkali. Odporúčal by som teda max. 1-2 drinky týždenne. Ale keď to nie je nutné, tak radšej ten 1 drink.

Čo si predstavujem pod pojmom 1 alkoholový drink pri chudnutí?

Mám na mysli buď  2 dcl vína, 1 panák tvrdého alkoholu alebo 0,5 dcl piva.

Iba toľko málo?

Áno. Iba toľko. Chcete na vašej svadbe žiariť alebo nie? Áno? Tak čo je potom dôležitejšie? Alkohol alebo vaša svadba?

Na rozlúčke vás nebudem obmedzovať. Ale pamätajte na dôsledky. Čím viac alkoholu, tým pomalšie chudnutie. Áno, áno, rozlúčku so slobodou máte iba raz, tak si ju chcete užiť. Tomu úplne rozumiem.

Keď teda budete mať pocit, že ste to s alkohol prehnali, tak si o dva dni doprajte viac pohybovej aktivity (druhý deň po rozlúčke, to asi úplne reálne nebude).

Urobte to hlavne preto, aby ste si to u vášho tela a hlavne metabolizmu o trochu vyžehlili.

Takže sme dohodnutí?

Pravidlo 1 + 1 + 1.

1 kus sladkého jedla za týždeň.

1 pohár (2 dcl) sladkej vody za týždeň.

1 alkoholový drink za týždeň.

A ako máte pri chuti na sladké, nahradiť sladké jedlá?

Jednoducho. Vezmete si nejaké ovocie. Alebo jeho rôznu kombináciu. Napríklad grécky jogurt s banánom a chia. Kompletný recept nájdete tu.

Keď by ovocie nepomáhalo, tak si dajte čokoládu, ale tú s viac ako 70 % obsahom kakaa. Jeden pásik bude v poriadku. Avšak max. 1 krát za týždeň.

Super voľbou môžu byť taktiež oriešky alebo semienka akéhokoľvek druhu. Samotné alebo ako súčasť jogurtu s ovocím, či domáceho ovocného pudingu.

Aké ďalšie dva konkrétne kroky vám pomôžu schudnúť za mesiac?

A ako je to s ich bezpečnosťou?

A aká je pravdepodobnosť, že sa vám naozaj podarí schudnúť?

Otočte prosím na 2. stránku.

Pokračovať v čítaní článku

Pokračovanie na strane č. 2.

3 kroky, ako schudnúť za mesiac
4.3 (85%) 8 hlas[ov]

1
2
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.