Spánok. Zázrak, ktorý sa podceňuje

Spánok. Zázrak, ktorý sa podceňuje - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Spánok. Zázrak, ktorý sa podceňuje
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Zázrak, ktorý sa podceňuje

je spánok.

Aký je jeho vplyv na rastový hormón? Dokáže zvýšiť jeho hodnoty?

Aký je jeho vplyv na chudnutie?

Keď sa nad tým zamyslíte, tak to naozaj zázrak je.

Večer si ľahnete a ráno sa zobudíte. Bohužiaľ, nie všetci. Každý deň na našej planéte zomrie 150 000 ľudí.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým?

Počas celej doby spánku o sebe vôbec neviete. A aj napriek tomu Vaše telesné procesy neustále prebiehajú. Nadychujete sa a vydychujete. Srdce bije. Krvný obeh funguje. My si to, ale vôbec neuvedomujeme.

V bežnom dni, tomu vôbec nevenujeme pozornosť a berieme to ako samozrejmosť.

Cirkadiánny rytmus

Cirkadiánny rytmus riadi počas 24 hodín nielen náš spánok a to, kedy jeme, ale aj presne načasované vylučovanie dôležitých hormónov, mozgové vlny, ako aj regeneráciu a obnovu buniek.

Ak narušíme svoj cirkadiánny rytmus (napríklad, ak ostaneme po zotmení dlho hore vďaka umelému osvetleniu, digitálnej zábave, nepravidelnému vstávaniu a zaspávaniu, časovému posunu, nočným pracovným zmenám a podobne), narušíme si tým aj niekoľko dôležitých procesov, ktoré ovplyvňujú naše zdravie a to, či budeme šťastní, produktívni a sústredení.

Melatonín a serotonín

sú dva hormóny, ktoré súvisia so spánkom.

Melatonín – spánkový hormón.
Serotonín – hormón šťastia.

V spánku dochádza k nasledujúcemu zaujímavému procesu.

Spánkový hormón (melatonín) sa vylučuje počas celej doby spánku. S poslednými slnečnými lúčmi začne epifýza (časť mozgu) premieňať hormón šťastia (serotonín) na hormón spánku (melatonín) a postupne tak dôjde k jeho zvýšeniu, aby sme mohli získať pokojný a kvalitný spánok.

Na druhú stranu, keď sa ráno prebúdzame, tak s prvými slnečnými lúčmi sa množstvo hormónu spánku (melatonínu) bude znižovať a množstvo hormónu šťastia (serotonínu) zvyšovať.

Tento spánkový proces umožní, že sa pri kvalitnom spánku zobudíme svieži a oddýchnutí.

A práve vďaka hormónu šťastia (serotonínu) máme celý deň dobrú náladu.

*Napríklad lieky proti depresii fungujú tak, že zabraňujú tomu, aby nedošlo počas dňa k úplnému vyčerpaniu hormónu šťastia (serotonínu) v organizme. A človek tak nepoklesol do depresívneho stavu.

Spánok a chudnutie

Pri chudnutí sa dôležitosť spánku ešte stále výrazne podceňuje a to nie je šťastný krok.

Počas spánku sa totiž u nás vyplavujú hormóny hladu a sýtosti, ktoré majú následne vplyv na množstvo a kvalitu jedla, ktoré budeme na druhý deň konzumovať.

Preto sa odporúča spať ideálne 7-8 hodín.

Potreba spánku je u každého človeka individuálna, avšak vedecké štúdie poukazujú na určité dôsledky jeho nedostatku.

Vedecká štúdia, ktorá sledovala 68 000 žien po dobu 16 rokov, zistila, že ženy, ktoré spali iba 5 hodín a menej, mali o 32 % vyššiu pravdepodobnosť, že priberú až 15 kilogramov oproti ženám, ktoré spali 7 hodín.

V ďalšej štúdii viedol 5 hodinový spánok u dospelých ľudí k pribratiu 0,82 kg za dobu 5 dní.

Krátky a nekvalitný spánok vedie k zvýšenému vylučovaniu stresového hormónu kortizolu a ten následne vedie k zvýšenej chuti do jedla. Znamená to, že sa po krátkom a nekvalitnom spánku nebudete vedieť príliš ovládať a budete si primárne pravdepodobne vyberať nekvalitné a vysokokalorické jedlo.

Spánok a rastový hormón

V spánku sa rovnako tak vyplavuje aj ľudský rastový hormón, ktorý má vplyv na starnutie buniek a pomáha taktiež pri spaľovaní tuku. Jeho najvyššie hodnoty sú od 23:00 do 1:00. Potom klesajú. Preto odborníci odporúčajú ísť do postele ešte pred polnocou.

Jedna z najväčších štúdií ohľadne spánku a chudnutia, ktorej sa zúčastnilo 605 509 dospelých a 30 000 detí ukázala, že 5 hodinový spánok zvyšuje riziko vzniku obezity u dospelých až o 55 % a u detí až o 89 %.

Takže kvalitu a dĺžku spánku evidentne nie je vhodné podceňovať.

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.