Detox - Spravodaj Tomáša Hadžegu

Detox

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Detox

Nedávno mi jedna klientka položila otázku, “Pán Hadžega, čo si myslíte o detoxe?”

Úprimne som jej odpovedal, že podľa môjho názoru nie je nutný. Prečo? Pretože sa naše telo detoxikuje (očisťuje) v podstate neustále. 24 hodín.

Ako? Vďaka našej pečeni. (1, 2)

Tá totiž na žiadne obdobie detoxu nečaká. Nečaká na jar, leto ani na jeseň. Pracuje a očisťuje naše telo od negatívnych látok počas celého nášho života a nikdy neprestane.

Bohužiaľ sa z detoxu stal veľmi silný a populárny marketingový nástroj, ktorý sa snaží ľudí presvedčiť o jeho neuveriteľných výhodách. Pri tom pravdou je skutočnosť, že detox vôbec nie je vhodný pre každého. Či už pre ľudí s cukrovkou, inzulínovou rezistenciou, deti, tehotné a dojčiace ženy alebo ľudí s poruchami príjmu potravy.

Navyše vedeckých štúdií o pozitívnom vplyve a bezpečnosti detoxu je veľmi málo. (3, 4)

Z môjho pohľadu sa  jedná iba o ďalšiu z metód, ktorá sa vymyká prirodzenému fungovaniu ľudského tela. Ďalšiu z metód, ktorá sľubuje rýchle výsledky, ale dlhodobo v skutočnosti vôbec nefunguje. V mojej knihe Chudnutie na mieru som si na ňu v kapitole Hladovanie veľmi detailne posvietil.

Skôr si preto myslím, že držanie detoxu s cieľom schudnúť, či dlhodobo zlepšiť svoje zdravie nie je správnym riešením. A skôr by ste túto metódu mali ignorovať. Rovnako ako mnohé ďalšie mýty a polopravdy, ktoré vo výžive dlhodobo kolujú.

© Tomáš Hadžega

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín online výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru.

Detox
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!