Detox

Detox - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Detox
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Detox

Nedávno mi jedna klientka položila otázku, “Pán Hadžega, čo si myslíte o detoxe?”

Úprimne som jej odpovedal, že podľa môjho názoru nie je nutný. Prečo? Pretože sa naše telo detoxikuje (očisťuje) v podstate neustále. 24 hodín.

Ako? Vďaka našej pečeni. (1, 2)

Tá totiž na žiadne obdobie detoxu nečaká. Nečaká na jar, leto ani na jeseň. Pracuje a očisťuje naše telo od negatívnych látok počas celého nášho života a nikdy neprestane.

Bohužiaľ sa z detoxu stal veľmi silný a populárny marketingový nástroj, ktorý sa snaží ľudí presvedčiť o jeho neuveriteľných výhodách. Pri tom pravdou je skutočnosť, že detox vôbec nie je vhodný pre každého. Či už pre ľudí s cukrovkou, inzulínovou rezistenciou, deti, tehotné a dojčiace ženy alebo ľudí s poruchami príjmu potravy.

Navyše vedeckých štúdií o pozitívnom vplyve a bezpečnosti detoxu je veľmi málo. (3, 4)

Z môjho pohľadu sa  jedná iba o ďalšiu z metód, ktorá sa vymyká prirodzenému fungovaniu ľudského tela. Ďalšiu z metód, ktorá sľubuje rýchle výsledky, ale dlhodobo v skutočnosti vôbec nefunguje. V mojej novej knihe Chudnutie na mieru som si na ňu v kapitole Hladovanie veľmi detailne posvietil.

Skôr si preto myslím, že držanie detoxu s cieľom schudnúť, či dlhodobo zlepšiť svoje zdravie nie je správnym riešením. A skôr by ste túto metódu mali ignorovať. Rovnako ako mnohé ďalšie mýty a polopravdy, ktoré vo výžive dlhodobo kolujú. Najčastejších päť nájdete v článku na blogu. Prečítať si ho môžete tu.

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!