Ako byť zdravý a šťastný?

Ako byť zdravý a šťastný?
5 (100%) 1 hlas[ov]

1  2  

“Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím.” Arthur Schoppenhauer

Mal som 10 rokov. Celé dni a všetok môj voľný čas som trávil športovaním s kamarátmi. Vždy po škole taška letela do kúta a ja som bežal hrať futbal. V tomto období som si prvýkrát uvedomil hodnotu zdravia.

Ležal som doma s teplotou, ktorá ani za svet nechcela ísť dole. Všetko ma bolelo. Nevedel som jesť, piť, dokonca ani sedieť a nie ešte behať. Vtedy som si najviac prial znovu hrať futbal.

Prial som si obyčajnú “maličkosť,” byť zdravý. Chcel som len robiť to, čo mám rád. Bola to obyčajná chrípka, nič vážne. Vtedy som si však už ako ten malý chlapec uvedomil, že zdravie je to, vďaka čomu môžeme robiť čo chceme a byť tak šťastní.

A čo vy? Uvažovali ste už niekedy nad tým, čo je to zdravie?

Kedy sa cítite zdravý?

Ako to spoznáte?

Môjho bratranca sa raz učiteľ v škole opýtal či si myslí, že je v živote dôležitejšie zdravie alebo šťastie.

“Dôležitejšie je šťastie,” znela jeho odpoveď.

Netradičná a prekvapivá, poviete si. Možno pre niektorých smiešna a hlúpa.

Učiteľ mu položil otázku, prečo si to myslí.

Odpoveď môjho bratranca bola detsky jednoduchá a trefná.

“Ľudia na Titanicu boli zdraví, ale nemali šťastie, preto zomreli.”

Je na tom obrovský kus pravdy. Boli zdraví a mali to najdôležitejšie, ale niektorí neprežili, pretože nemali toľko šťastia, aby ich niekto zachránil.

“Šťastie sa podobá zdraviu. Kým ho máš, ani si ho nevšimneš.”

Wolfram von Eschenbach

Zdravie a rovnako ani šťastie nedokážeme chytiť. Aj napriek tomu sú to dva rozdielne vnímané pojmy.

Keď sme zdraví, nevieme o tom. Nepremýšľame o tom, neželáme si byť zdraví a celkovo zabúdame na pojem zdravie.

Keď sa však niečo nášmu telu prihodí a ono prestáva fungovať dokonale, pocítime to. Cítime, že niečo nie je v poriadku. Sme unavení, máme málo energie, všetko nás bolí. Vtedy vieme, že nie sme zdraví.

Poznáme to veľmi rýchlo a za rýchlu zmenu k lepšiemu by sme dali všetko na svete.

So šťastím je to naopak. Keď ste šťastný, viete o tom, uvedomujete si to, smejete sa, radujete sa, máte dobrú náladu, vaše telo je plné energie. Cítite sa šťastný a plný života.

Ale čo sa deje, keď nie ste šťastný? Poznáte to rovnako ako, keď nie ste zdravý?

Je to rovnaké? A čo z toho je horšie?

Pouvažujte, ako to vnímate vy.

Podľa môjho názoru zdravie a šťastie človeka spolu veľmi súvisia.

Spomeňte si na jednoduchý príklad, kedy ste boli len mierne prechladnutý.

Boli ste šťastnejší, ako keď ste boli úplne zdravý?

Mám teraz na mysli šťastie dlhodobejšie. Spokojnosť. Boli ste šťastnejší viac počas obdobia, kedy ste boli mierne prechladnutý, alebo keď ste boli úplne zdravý?

Pri tomto porovnaní zistíte, ako veľmi vaše zdravie ovplyvňuje váš život a tým aj vaše momenty šťastia. Jedno z mojich najobľúbenejších narodeninových želanie je veta “Hlavne veľa zdravia, ostatné si už zariadíš sám.”

 

“Zdravie je najdôležitejšia kvalitou tela.”

Publius Ovidius Naso

Naše telo = naše zdravie.

Keď ste prišli na tento svet, dostala vaša duša miesto, kde bude bývať po celý váš život. Vaše telo.

Toto miesto si môžete predstaviť ako váš dom. Dom kde budete bývať, až kým z tohto sveta neodídete.

Z veľkej časti záleží len na nás, ako dlho náš dom vydrží, kedy sa nám začne rozpadať alebo sa zrúti úplne a bude koniec. Koniec nášho tela, koniec nášho života.

Našou úlohou na tomto svete teda je starať sa o naše telo čo najlepšie. Ono je našim sluhom. Robí všetko za nás a pomáha nám v každodenných situáciách.

Smutné je, že my si to v niektorých prípadoch nevážime. Ubližujeme mu nekvalitnou stravou, nedostatkom pohybu, preťažujeme ho…

Keď potom nefunguje a nevyzerá tak by sme chceli, je podľa nás na vine naše telo. Ono za to môže. Je to jeho chyba, že máme málo energie, postavu s ktorou nie sme spokojní, cítime sa unavení, vyhorelí a mnoho ďalších vecí.

Buďte prosím úprimný.

Kto rozhoduje, o tom čo jete, čo pijete, ako dlho spíte, ako často športujete, aké myšlienky prijímate do svojej hlavy a aké myšlienky používate, keď sa na seba pozeráte do zrkadla?

Kto je tá osoba?

Je to váš manžel, sused, šéf alebo nejaký politik?

Nie.

Ste to vy.

Vy ste zodpovedný za to, ako sa správate k vášmu telu.

Vy ste jediná osoba, ktorá bude vo vašom tele žiť celý váš život.

Nikto iný.

Vy sa staráte o to, ako váš dom bude vyzerať, či bude krásny a budete sa v ňom cítiť dobre alebo sa bude rozpadať a bude v ňom tma a šeď.

A ako sa o vaše telo starať tak, aby z neho bol krásny dom a nie iba rozpadajúca sa chatrč?

Otočte prosím na 2. stránku.

Pokračovať v čítaní článku
1
2
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.