Ach to vianočné prejedanie…

Ovládať sa pred stolom plných dobrôt, ktoré väčšinu roku nemáme k dispozícii nie je jednoduché, ale pár praktických rád predsa len existuje.

Vybral som pre vás 9 praktických tipov, ako zvládnuť vianočné prejedanie:

Tip 1 – Nechudnite cez Vianoce

Nesnažte sa cez vianočné sviatky chudnúť. Nie je to vhodné obdobie na začiatok zmeny, ktorá súvisí s jedlom. Radšej to odložte na január alebo február. To je pre chudnutie ideálnejšie obdobie.

Tip 2 – Nemeňte prístup k jedlu

Snažte sa k jedlu pristupovať rovnako, ako po celý rok. Vianoce nemusia znamenať prejedanie iba preto, že sú raz do roka.

Tip 3 – Nevynechávajte obed

Nevynechávajte obed. Vynechanie obeda iba kvôli tomu, aby som si večer pri rozprávke alebo na návšteve mohol dopriať viac jedla, nie je úplne dobrý nápad. Vo väčšine prípadov zjete následne večer viac jedla, pretože budete hladní. Vaše trávenie vám to následne môže dať veľmi nepríjemne najavo.

Tip 4 – Majte pestrý jedálniček

Jedzte jedlo bohaté na bielkoviny a vlákninu. Chudšie mäso, ryby, orechy, zelenina či ovocie môžu byť súčasťou vášho jedálnička aj cez vianočné sviatky. Tieto jedlá vás dokážu efektívne zasýtiť a vy tak následne skonzumujete menej nezdravého jedla. Navyše vláknina je výborná na trávenie, čo vášmu telu umožní následne sa ľahšie vysporiadať aj s jedlom, ktoré nie je považované za zdravé.

Tip 5 – Maškrťte najedení!

Nechoďte na návštevu hladní. Prečo? Pretože kým sa dostanete k sýtejšiemu jedlu napr. mäsu či rybe, zjete väčšie množstvo koláčov, ktoré budú na stole, ako by ste ich zjedli, keď by ste boli najedení.

Tip 6 – Hýbte sa

Keď budete cítiť, že ste to s jedlom prehnali, choďte sa poprechádzať. Niekedy stačí iba pár krokov po dome alebo krátka prechádzka po ulici či v prírode. Váš tráviaci systém vám poďakuje a vy sa budete cítiť oveľa lepšie.

Tip 7 – Povedzte nie

Nebojte sa povedať nie. Áno, je náročné odmietnuť ten krásne vyzerajúci koláč u babičky. Áno, je ťažke nezjesť už šiestu verziu kapustnice pri rodinnej návšteve. Ale myslite hlavne na seba. Vaše telo vám dáva signály sýtosti. Nepotláčajte ich. Keď už nemôžete, tak proste povedzte nie. Nepovoľujte si opasok na nohaviciach, aby sa niekto neurazil. V najhoršom prípade vám môže stará mama vaše obľúbené koláče zabaliť a vy ich zjete na druhý deň. Obe strany tak budú spokojné.

Tip 8 – Kombinujte

Nezabúdajte cez sviatky aj na zdravé kombinácie chute a sýtosti. Napríklad ovocie s orechami. Tvaroh/jogurt s ovocím a semienkami. Šunkový/syrový tanier so zeleninou. Tieto jedlá sú zdravé, chutné a hlavne sýte.

Tip 9 – Nejedzte pred televíziou

Na koniec asi najnáročnejší tip na dodržanie. Nejedzte pred televíziou, mobilom či pred počítačom. Áno, rozumiem, že ten koláč chutí lepšie pri Popoluške alebo Perinbabe, ale myslite na to, že toho zjete výrazne viac, nakoľko vašu poroznosť bude skôr zaujímať rozprávka na obrazovke, ako jedlo na tanieri.

Záver a zhrnutie

Snažte sa cez Vianoce aspoň trochu počúvať svoje telo. Vianočné prejedanie vôbec nemusí nastať, keď budeme vnímať sýtosť a signály, ktoré nám hovoria, že už máme dosť. Veď jedlo, ktoré jeme na Vianoce si v podstate môžeme dopriať kedykoľvek počas roka. Nemusíme to na Vianoce “prepáliť” iba preto, že máme tieto sviatky v mysli spojené s prejedaním a ničnerobením.

Čo je, ale najdôležitejšie: čím viac sa tomu chutnému koláču budeme brániť, tým viac ho zjeme. Lepšie je teda dať si ten jeden kus a byť spokojní. A úplne ideálne bude, keď po tom koláči budeme siahať najedení 🙂

© Tomáš Hadžega

Vianočné prejedanie. 9 tipov, ako ho zvládnuť
4.9 (97.78%) 9 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.