5 tipov ako zvládunuť emočné jedenie

Emočné jedenie. 5 tipov ako ho zvládnuť

Udržať emočné jedenie na uzde, môže byť pre každého človeka výzvou, avšak existujú rôzne tipy, ktoré vám môžu pomôcť tento spôsob stravovania zvládnuť. Tu je 5 tipov ako zvládnuť emočné jedenie:

 1. Naučte sa rozpoznávať svoje emócie:
  • Nemusí to byť úplne ľahké, ale predtým než siahnete po jedle, skúste sa zastaviť a položiť si otázku: “som naozaj hladný alebo u mňa prevažuje nejaká emócia?” Nie je to náhodou iba stres, smútok alebo nuda? Keď chcete prestať byť obeťou emočného jedenia, toto je prvý krok, ako ho úspešne zvládnuť. (1)
 2. Pripravte si alternatívy:
  • Pokúste sa nájsť okrem jedla aj iné spôsoby, ako zvládať svoje emócie. Môžete skúsiť meditáciu, cvičenie, prechádzku, písanie svojich pocitov do denníka, dobrý film, kniha či rozhovor s kamarátom/kamarátkou. (2)
 3. Snažte sa stravovať pravidelne a vyvážene:
 4. Zaznamenávajte si svoje emócie a stravovacie návyky:
  • Vedieť, kedy a prečo, sa uchyľujete k emočnému jedeniu, vám môže pomôcť identifikovať vzorce správania a potenciálne spúšťače. Niekedy to môže byť práca, niekedy deti a niekedy partner. Vedieť o svojich emočných reakciách a ich vzťahu k jedlu, môže byť pre vás užitočné pri hľadaní príčin, ktoré vedú k emočnému jedeniu. (4)
 5. Dávajte si pozor negatívne prostredie:
  • Ak viete, že určité prostredie alebo situácie vo vás vyvolávajú emočné jedenie, potom sa im v rámci možností snažte vyhnúť alebo sa na vopred pripravte. (5) Pomôcť vám pri tom môže rodina, priatelia, alebo odborníci, ktorí sa touto problematikou zaoberajú.

Zapamätajte si, že je úplne normálne a v poriadku občas skĺznuť k emočnému jedeniu. V tomto prípade si nič nevyčítajte. Stáva sa to naozaj každému. Dôležité však je, aby sa to nedostalo do úrovne, kedy vás to ovplyvňuje zdravotne alebo hmotnostne. Stáva sa to najmä v prípade, kedy človek svoje emócie zajedá nezdravo (sladkosťami, čokoládami, keksíkmi…).

Čo jesť pri emočnom jedení?

Keď už teda na vás príde emočné jedenie, snažte sa ho zvládnuť zdravými potravinami. Jedzte ovocie, zeleninu, orechy, kvalitnú horkú čokoládu, orieškové maslo či proteínovú tyčinku. A pokojne sa týmito potravinami “napchajte do prasknutia” 🙂 Sýtosť vás nakoniec zastaví, vy si neublížite zdravotne, intenzita emócií sa sníži a vy si potom nemusíte nič vyčítať.

© Tomáš Hadžega

Emočné jedenie. 5 tipov ako ho zvládnuť
5 (100%) 1 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!