Aké zdravotné výhody vajcia poskytujú?

Vajcia patria medzi superpotravinu. Okrem toho, že obsahujú kompletnú zložku bielkovín, sú taktiež zdrojom vitamínu B12, selénu, fosfóru i cholínu. Vďaka svojmu výživovému zloženiu môžu prispievať k zníženiu hladiny triglyceridov, zníženia rizika mŕtvice, podpore zdravia očí i vášho srdca. (1)

Je v poriadku jesť vajcia každý deň?

Áno. 1 kus vajíčka denne (vrátane žĺtka) je v poriadku. Avšak iba pre ľudí, ktorí nemajú srdcovocievne ochorenia a majú zdravú úroveň cholesterolu. (2)

Kto by nemal jesť vajcia?

Keď máte vysoký LDL cholesterol, nadváhu, obezitu, chronické ochorenie, ako je cukrovka alebo rodinnú anamnézu históriu srdcových ochorení, potom je vhodné nejesť viac ako 1 vajce denne alebo 4-5 vajec za týždeň. (3) Aj keď je veľmi náročné, vziať tak veľké množstvo rizikových faktorov a určiť presný počet odporúčaného množstva vajec, ktoré môžete skonzumovať.

Americká asociácia pre zdravé srdce napríklad odporúča 1 vajce za deň pre zdravých ľudí. Menej pre ľudí s vysokým cholesterolom a to najmä pre ľudí s cukrovkou alebo rizikom k srdcovému zlyhaniu. A 2 vajcia denne, pre starších ľudí, so zdravou hodnotou cholesterolu. (4)

Konzumácii vajíčok by sa rovnako tak mali vyhnúť aj ľudia, ktorí na nich majú alergiu. Alergia na vajíčka sa zvyčajne prejavuje do pár minút alebo až za pár hodín, po zjedení vajíčok alebo jedál, ktoré vajíčka obsahovali. Príznaky môžu byť rôzne, mierne až závažné. Od kožných vyrážok, žihľavky, cez upchatý nos až po vracanie.

Pomáhajú vajcia pri chudnutí?

Áno. Jedenie vajíčok môže podporiť chudnutie, hlavne keď ich zaradíte do kaloricky kontrolovanej diéty. Výskumy došli k záverom, že vajíčka podporujú metabolickú aktivitu a zvyšujú pocit sýtosti. Jedenie vajíčok na raňajky, môže mať za následok, že počas celého dňa zjete menej kalórií. (5)

Podporujú vajcia zdravie očí?

Áno. Vajíčka obsahujú živiny, ktoré chránia oči pred poškodením škodlivým, modrým svelom. Toto modré svetlo pochádza zo slnečného žiarenia, vnútorného osvetlenia, televízorov, počítačových i mobilných obrazoviek. Podľa nových výskumov, môže pravidelná konzumácia vajec, pomôcť ochrániť vaše oči pred makulárnou degeneráciou (ochorenie, ktoré zasahuje sietnicu oka a je podmienené vekom). (6)

Môžem jesť vajcia, keď mám vysoký cholesterol?

Jeden kus vajíčka obsahuje približne 186 mg cholesterolu. Pritom všetok cholesterol sa nachádza v žĺtku. Odporúčaná denná dávka cholesterolu je 300 mg pre zdravých ľudí a 200 mg pri vysokom riziku srdcových ochorení (8). Ak vaša strava neobsahuje žiadny iný cholesterol alebo iba veľmi málo (1 polievková lyžica masla obsahuje 30.5 mg cholesterolu) (7), potom podľa niektorých štúdií môžete zjesť 1 vajce denne. V prípade, že máte obavy, potom namiesto vaječného žĺtka, použite iba vaječné bielko. (9)

Môžu diabetici konzumovať vajcia?

Áno. Vajíčka sú veľmi nízkosacharidovou potravinou s veľmi nízkym glykemickým indexom. To z nich robí dobrý zdroj bielkovín pre ľudí s cukrovkou. Podľa Americkej diabetickej asociácie (American Diabetes Association (ADA), sú vajíčka vhodné jedlo pre diabetikov. (10)

Aké majú vajcia výživové zloženie?

1 ks (50 g) celého vajíčka obsahuje 71.9 kcal, 0.483 g sacharidov, 6.24 g bielkovín, 5.01 g tuku a <0.75 g vlákniny. (11)

© Tomáš Hadžega

Chutné a rýchle recepty s vajíčkami nájdete v jedálničku na mieru, ale i v Kaki online kuchárke.

Vajcia
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.