Nie sú kalórie ako kalórie

Nie sú kalórie ako kalórie - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Nie sú kalórie ako kalórie
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

“Táto potravina má veľa kalórií, tak ju nejdem jesť.”

“Chcem predsa schudnúť!”

“Ale táto ich má menej, tú môžem.”

Pripomína vám to niečo?

A čo tak slovné spojenie počítanie kalórií?
To vám už na tele vstávajú všetky chlpy, však?

Faktom je, že väčšina ľudí má vo význame slova kalórie, ešte stále dosť veľký zmätok. Berie ich ako nepriateľa, na ktorého si za každú cenu musia dávať pozor. A nájdu sa aj takí, ktorí sú ich počítaním doslova posadnutí. Avšak nech počítajú, ako počítajú, výsledky väčšinou nikde.

A tak sa na to vykašlú.

Veď koho by to bavilo, však?

Kalórie v skutočnosti nie sú žiadny nepriateľ. Potrebujeme ich. Každý z nás. Avšak, mali by sme sa v nich aspoň trochu vyznať. Hlavne preto, aby sme im neprisudzovali vinu a neobviňovali ich za náš vzhľad. Pretože, oni za to ako vyzeráme, vôbec nemôžu. Môže za to iná vec. Naša nevedomosť.

Kalórie sa používajú pre meranie obsahu energie v potravinách a nápojoch.

Každá potravina i nápoj má určitý obsah energie. A tento obsah vyjadruje práve počet kalórií.

Naše telo využíva kalórie, ktoré príjmeme z jedla alebo z nápojov pre zabezpečenie životných funkcií, ako sú napríklad dýchanie, spracovanie potravy, či myslenie. Avšak, rovnako tak sa využívajú aj pri denných aktivitách, ako je chôdza, rozprávanie, či jedenie.

Jednoducho povedané, kalórie sú pre naše telo to, čo pre auto benzín alebo nafta. Pohonná hmota. Bez nej, by naše telo nefungovalo.

Tu je jednoduchý príklad.

Chcete prejsť autom z bodu A do bodu B.

Napríklad 100 kilometrov. Vy viete, že vaše auto potrebuje na prejdenie tejto trasy 5 litrov benzínu. Tak idete na čerpaciu stanicu a natankujete do nádrže auta toľko, koľko potrebujete, aby ste bez problémov došli do cieľa.

Rovnako funguje aj naše telo. Avšak to namiesto benzínu využíva kalórie.

Napríklad. Ja chcem, aby moje telo fungovalo optimálne celých 24 hodín. Najviac však potrebujem jeho pomoc a správne fungovanie od momentu, kedy ráno vstanem, až do doby, kedy idem večer spať. Takže 16 hodín (keď 8 hodín spím). A keďže vďaka viscerálnej analýze viem, že moje telo potrebuje pre 24 hodín prijať minimálne 1819 kalórií, musím ísť do obchodu alebo do chladničky a počas celého dňa niekoľkokrát do neho “natankovať” túto energiu. Jedlom a nápojmi.

Lenže, čo sa stane, keď “natankujem” viac kalórií ako potrebujem?

Stane sa presne to, čo sa stane s vaším autom, keď natankujete viac benzínu, ako je obsah nádrže. Benzín sa začne vylievať na zem. A rovnako to funguje aj v našom tele.

Keď budete do seba neustále “tankovať”

viac a viac energie, ako vaše telo potrebuje, táto energia sa proste začne “rozlievať.” Rozlievať sa však na rozdiel od auta, bude priamo vo vnútri vášho tela. A to tak, že budete priberať. Každá energia, ktorá totiž do tela vstúpi, ale kvôli nedostatku pohybovej aktivity z neho nevýjde, v tele ostáva a stáva sa z nej tuk.

Už tomu rozumiete?

To je zákon.

Nemôžete do vášho tela opakovane “tankovať” obrovské množstvo energie bez toho, aby to nezanechalo nejaký negatívny dôsledok na vašej postave a vašom zdraví. To nejde!

Toto si dobre zapamätajte. Preto to zopakujem ešte raz.

Nemôžete do vášho tela opakovane “tankovať” obrovské množstvo energie bez toho, aby to nezanechalo nejaký negatívny dôsledok na vašej postave a vašom zdraví.

(*Text pochádza z mojej novo-pripravovanej knihy o chudnutí).

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín online výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Keď si nie ste istý, čo presne by ste mali jesť, môže vám pomôcť jedálniček na mieru.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

 

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí.