Aké zdravotné výhody kravské mlieko poskytuje?

Kravské mlieko je dobrým zdrojom bielkovín, vápnika, vitamínu B12 a jódu. Obsahuje taktiež horčík, ktorý je dôležitý pre vývoj kostí a svalovú funkciu. Kravské mlieko obsahuje taktiež kravské bielkoviny ako je srvátka a kazeín, ktoré zohrávajú úlohu pri znížení krvného tlaku. (1)

Koľko kravského mlieka by ste mali denne vypiť?

3 poháre (732 mililitrov). To sú stravovacie odporúčania dennej konzumácie kravského mlieka pre dospelých Američanov. Pravidelná konzumácia mlieka sa vyskytuje v mnohých výživových usmerneniach, pre splnenie odporúčanej dennej dávky vápnika, živočíšnych bielkovín a vitamínu B12. (2)

Naopak vyšší denný príjem kravského mlieka (viac ako 3 poháre) môže byť podľa vedeckých štúdií spojený s vyšším rizikom zlomenín. (3)

Kto by sa mal konzumácii kravského mlieka vyhýbať?

Je kravské mlieko nezdravé pre dospelých ľudí?

Čiastočne áno. Nadmerný príjem vápnika z mlieka a iných potravín môže zvyšovať riziko rakoviny prostaty. Mliečne cukry naopak taktiež môžu súvisieť s o trochu vyšším rizikom rakoviny vaječníkov. (4)

Je kravské mlieko vhodné pre deti?

Áno. Plnotučné kravské mlieko sa môže podávať ako hlavný nápoj deťom od 1. roku života. Plnotučné mlieko a plnotučné mliečne výrobky sú dobrým zdrojom vápnika, ktorý pomáha vášmu dieťaťu budovať kosti a udržiavať zdravé zuby. Obsahuje taktiež vitamín A, ktorý pomáha detskému organizmu odolávať infekciám a je potrebný pre zdravú pokožku a oči. (5)

Koľko kravského mlieka by malo denne vypiť batoľa a dieťa do 5 rokov?

2-3 poháre (454 až 681 mililitrov) plnotučného mlieka, by podľa Americkej asociácie pediatrov (AAA) malo vypiť batoľa vo veku od 12 do 24 mesiacov. Dieťa vo veku od 2 do 5 rokov by podľa odporúčaní malo vypiť 2-2,5 pohára (454 až 568 mililitrov) nízkotučného alebo odstredeného mlieka za deň. (6)

Je kravské mlieko vhodné pre diabetikov?

Sacharidy, ktoré kravské mlieko obsahuje, sa rozkladajú a v krvnom obehu sa stávajú cukrami. Pitie príliš veľkého množstva mlieka môže u diabetikov spôsobiť prudký nárast hladiny cukru v krvi. (7)

Môže kravské mlieko pomáhať pri chudnutí?

Áno. Kravské mlieko je bohatým zdrojom bielkovín. Z tohto dôvodu môže pomáhať pri chudnutí a budovaní svalovej hmoty. Bielkovinovo bohaté jedlá ako je mlieko, dokážu podporiť chudnutie tým, že zlepšia fungovanie metabolizmu a zvýšia váš pocit sýtosti po jedle. To môže byť príčinou celkového, nižšieho príjmu kalórií počas dňa. (8)

Je zdravšie kravské alebo kozie mlieko?

Kozie mlieko. Kozie mlieko na rozdiel od kravského, má vyššie množstvo vitamínu A, riboflavínu, draslíka a niacínu. Je taktiež ľahšie stráviteľné, kvôli malým tukovým guľôčkam a o trochu nižšiemu obsahu laktózy. (9)

Aké má kravské mlieko výživové zloženie?

1 pohár (2,5 dcl) kravského mlieka obsahuje 149 kcal, 10.9 g sacharidov, 7.56 g bielkovín, 8.44 g tuku a 0 g vlákniny. (10)

© Tomáš Hadžega

Sledujte našu Facebook stránku a žiadne nové fakty o výžive vám už neutečú.

Kravské mlieko
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.