Chia semienka a vysoký krvný tlak
Chia semienka a ich účinky na krvný tlak

Chia semienka a ich účinky na vysoký krvný tlak

Chia semienka. Superpotravina, ktorú si starí Aztéci a Mayovia vážili viac než zlato. Ako ale funguje spojenie chia semienka a ich účinky na vysoký krvný tlak?Pomáhajú alebo nie? Čo na to hovorí veda?

V tomto článku vám predstavím dve randomizované kontrolné štúdie. Jedna z nich skúmala u chia semienok ich účinky na vysoký krvný tlak u ľudí s hypertenziou (vysokým krvným tlakom), ktorí sa na neho liečili i neliečili. Druhá, tieto účinky chia semienok skúmala u ľudí s cukrovkou II. typu.

A k čomu tieto vedecké štúdie dospeli?

Chia semienka a ich účinky na vysoký krvný tlak

Autori Toscano a kolektív vo svojej štúdii z roku 2014 uvádzajú, že múka z chia semienok má schopnosť znížiť klinický krvný tlak (to je tlak, ktorý vám namerá lekár askultačnou (posluchovou metódou) na klinike, i normálny 24 hodinový krvný tlak (ktorý v tejto štúdii merali 24 hodinovým použitím tlakového holteru) a to u ľudí, ktorí sa liečia i neliečia na vysoký krvný tlak.

Tejto randomizovanej kontrolnej štúdie sa zúčastnilo 26 ľudí. Ľudia v tejto štúdii boli rozdelení na tri skupiny. Skupina A boli ľudia, ktorí si svoj vysoký krvný tlak liečili liekmi a konzumovali denne 35 gramov (12 čajových lyžičiek) chia múky. Skupina B boli ľudia, ktorí svoj vysoký krvný tlak neliečili a taktiež konzumovali denne 35 gramov (12 čajových lyžičiek) chia múky. Skupina C bola placebo skupina.

Chia semienka znižujú krvný krvný tlak. Aké výsledky môžete očakávať?

Podľa autorov vyššie spomenutej vedeckej štúdie, vedie konzumácia 12 čajových lyžičiek chia múky denne, po dobu 12 týždňov, k nasledovných výsledkom:

  • Priemerné zníženie klinického krvného tlaku u oboch skupín ľudí s hypertenziou zo 111,5 na 102,7 mmHG.
  • Zníženie hodnôt klinického krvného tlaku u ľudí s hypertenziou, ktorí sa liečia liekmi zo 111,3 na 100,1 mmHg.
  • Zníženie hodnôt normálneho 24 hodinového systolického (“horného”) krvného tlaku u ľudí s hypertenziou, ktorí neužívajú žiadne lieky a to zo 146,8 na 137,1 mmHg.
  • Priemerné zníženie normálneho 24 hodinového krvného tlaku, u oboch skupín ľudí s hypertenziou z 98.1 na 92.8 mmHg. U diastolického (“dolného”) krvného tlaku k zmenám nedošlo.

Užívanie chia semienok teda môže pri znížení vysokého krvného tlaku naozaj fungovať. Ako však môžete vidieť, je potrebné užívať až 12 čajových lyžičiek chia múky denne, po dobu 12 týždňov.

Druhá randomizovaná kontrolná štúdia, ktorá skúmala chia semienka a ich účinky na vysoký krvný tlak, sa zameriavala na ľudí s cukrovkou II. typu.

Autori Vuksan a kolektív vo svojej štúdií z roku 2007 uvádzajú, že užívanie 37 gramov +/- 4 gramy chia semienok (12-13 čajových lyžičiek) za deň, po dobu 12 týždňov, viedlo k zníženiu systolického (“horného”) krvného tlaku o 6.3 +/- 4 mmHg.

Tejto štúdie sa zúčastnilo 20 ľudí (muži i ženy) s cukrovkou II. typu, vo veku 64 +/- 8 rokov, ktorí denne užívali 37 gramov +/- 4 gramy chia semienok (12-13 čajových lyžičiek). Kontrolná placebo skupina užívala pšeničné otruby. U všetkých ľudí z tejto štúdie bol zachovaný ich bežný režim pri liečbe cukrovky II. typu.

Táto skupina ľudí neužívala inzulín, bola metabolicky stabilná, neužívala žiadne vlákninové doplnky stravy a mala za úlohu počas trvania štúdie nemeniť žiadnym spôsobom svoj životný štýl, ani úroveň pohybovej aktivity.

Autori tejto študie uvádzajú, že dlhodobá konzumácia chia semienok, oslabuje hlavný rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení, v tomto prípade vysoký krvný tlak. A to bezpečným spôsobom, nad rámec bežnej liečby cukrovky II. typu, pri zachovaní dobrej kontroly glykémie (hladina krvného cukru nalačno) i tukov, u ľudí s dobre kontrolovanou cukrovkou II. typu.

Ako chia semienka pri vysokom krvnom tlaku konzumovať?

Chia semienka môžete konzumovať tak, ako ľudia v uvedených štúdiách. Buď vo forme chia múky alebo samotných chia semienok. Môžete ich rozmiešať vo vode, pridať do jogurtu, tvarohu, ovsených vločiek, koláčov, šalátov, či do smoothie. Po pár minútach vo vode nabobtnajú a dokážu svoju hmotnosť zvýšiť až o 10-12 krát.

Závery štúdií

Chia semienka môžu mať pozitívne, priame účinky na zníženie vysokého krvného tlaku. Podľa vyššie spomenutých štúdií, to platí pre zdravých ľudí i pre ľudí s kontrolovanou cukrovkou II. typu. Odporúčaná denná dávka chia semienok sa pohybovala na 12 čajových lyžičkách denne.

Za 12 týždňov táto denná dávka viedla k priemernému zníženiu klinického krvného tlaku u ľudí s hypertenziou zo 111,5 na 102,7 mmHG a k zníženiu hodnôt normálneho 24 hodinového systolického (“horného”) krvného tlaku, zo 146,8 na 137,1 mmHg u ľudí s hypertenziou, ktorí na svoj vysoký krvný tlak neužívali žiadne lieky. V oboch prípadoch tak chia semienka, dokázali znížiť hodnoty vysokého krvného tlaku.

V prípade, že by ste chceli chia semienka zaradiť do vášho stravovania, môžete si ich kúpiť online tu.

Keď vás zaujíma, ako funguje spojenie chia semienka a chudnutie, môžete si o tom prečítať viac v tomto článku.

© Tomáš Hadžega

Chia semienka a ich účinky na vysoký krvný tlak
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!