Aké zdravotné výhody ovsené vločky poskytujú?

Ovos a tým pádom aj ovsené vločky patria medzi najzdravšie obilniny na našej planéte. Sú bezlepkové a celozrnné. Obsahujú výborný zdroj dôležitých vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov. Vedecké štúdie ukazujú, že ovos i ovsené vločky poskytujú ľudskému telu mnoho zdravotných výhod. Medzi ne patrí chudnutie, nižšia hladina cukru v krvi i znížené riziko srdcových ochorení. (1)

Je v poriadku jesť ovsené vločky každý deň?

Áno. Ovsené vločky sú vďaka svojmu výživovému zloženiu a zdravotným výhodám, ktoré poskytujú, napr. kontrola hmotnosti či pozitívny vplyv na zdravie srdca, vhodným každodenným jedlom. (2)

Akú živinu obsahujú ovsené vločky v najvyššom množstve?

Vlákninu. Ovsené vločky sú bohatým zdrojom špecifického typu vlákniny, ktorá sa názyva betaglukán. Tento typ vlákniny je známy tým, že pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu. Jedna šálka (80 gramov) ovsených vločiek obsahuje 7,5 gramov vlákniny. To je takmer 1/3 z odporúčaného denného príjmu vlákniny pre ženy (25 gramov). Mužom sa sa denne odporúča prijať 38 gramov vlákniny. (3)

Môžem jesť ovsené vločky večer?

Áno. Ovsené vločky sú veľmi zdravou voľbou pre večeru. Prečo? Pretože oni obsahujú vysoký obsah vlákniny, ktorá vás dokáže zasýtiť. Vďaka tomu sa môžete vyhnúť návalom nočného hladu. Ovsené vločky na večeru taktiež môžu pomôcť skvalitniť váš spánok, nakoľko obsahujú melatonín. (4)

Koľko ovsených vločiek by ste mali zjesť?

1 šálka varených ovsených vločiek, sa považuje za zdravé množstvo. (5)

Pomáhajú ovsené vločky pri chudnutí?

Áno. Ovsené vločky sami o sebe vám môžu pomôcť pri chudnutí, pretože vám pomáhajú vďaka vláknine, cítiť dlhšiu dobu sýtosť. Navyše vláknina, ktorú ovsené vločky obsahujú, je taktiež prospešná pre váš tráviaci systém. (6)

Môžu diabetici konzumovať ovsené vločky?

Áno. Ovsené vločky môžu byť nápomocnou súčasťou jedálnička ľudí s cukrovkou. Ovsené vločky majú nízky glykemický index (GI) a obsahujú rozpustnú vlákninu. Tieto dva faktory môžu diabetikom pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi. (7)

Je však dôležité pripomenúť, že sa bavíme o “čistých” ovsených vločkách. Nie o komerčných, instantných ovsených vločkách, s pridaným cukrom alebo sladidlami. Tieto ovsené vločky nie sú pre diabetikov vhodné. Môžu totiž u ľudí s cukrovkou relatívne rýchlo zvýšiť hladinu cukru v krvi. A to práve kvôli ich obsahu cukru alebo sladidiel.

Aké majú ovsené vločky výživové zloženie?

100 gramov ovsených vločiek obsahuje 379 kcal, 67.7 g sacharidov, 13.2 g bielkovín, 6.52 g tuku a 10.1 g vlákniny. (7)

© Tomáš Hadžega

Chutné a rýchle recepty s ovsenými vločkami nájdete v jedálničku na mieru, ale i v Kaki online kuchárke.

Ovsené vločky
5 (100%) 1 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.