1  2 

“Jednoduchosť je nekonečná dokonalosť. Dokonalosť je nekonečná jednoduchosť.” Leonardo da Vinci

Tento citát o jednoduchosti mám veľmi rád. Život je totiž vo svojej podstate jednoduchý. Aj keď sa nás ľudia a okolnosti, ktoré sa v našom živote vyskytujú snažia presvedčiť o opaku.

A o veľmi jednoduchej činnosti, ktorá vás môže vyliečiť alebo dokonca zachrániť život bude aj tento článok.

V tomto článku sa totiž dozviete, ktorá jednoduchá a doslova primitívna vec dokáže človeku predĺžiť život, znížiť riziko rakoviny, vyliečiť sklerózu multiplex alebo znížiť riziko chrípky alebo zlomenín.

Viete akú jednoduchú vec mám na mysli?

Je to pobyt na slnku.

Slnečné žiarenie je totiž najväčším zdrojom vitamínu D. A práve vitamín D dokáže v našom tele doslova hotové zázraky. Vitamín D totiž nie je iba obyčajný vitamín.

Bohužiaľ, pretože je ťažké získať vitamín D zo stravy je o to dôležitejšie vystavovať našu pokožku slnečným lúčom. Z historického hľadiska totiž práve slnko bolo pre človeka hlavným zdrojom vitamínu D.

Mnoho ľudí sa však v súčasnom svete slnku viac vyhýba, ako by ho vítalo. Preto u ľudí, ktorí sa vyhýbajú slnku, používajú stále viac a viac ochrany proti slnečnému žiareniu alebo žijú na miestach, kde slnko po väčšinu roka nezasvieti dochádza k veľmi častým nedostatkom vitamínu D. (1)

Ako získať vitamín D zo stravy?

V skutočnosti existujú dve hlavné formy vitamínu D, ktoré môžeme získať zo stravy:

Vitamín D3: Cholekalciferol – živočíšna forma

Vitamín D2: Ergokalciferol – rastlinná forma.

Vitamín D3, zvyšuje hladinu krvi v tele oveľa účinnejšie ako vitamín D2. (2)

Bohužiaľ sa v našej strave nachádza iba jeden slušný zdroj vitamínu D3. Tým je lyžica rybieho oleja z treščej pečene, ktorá obsahuje 1 350 IU*, približne dvojnásobok odporúčanej dennej dávky.

Odporúčam tento prírodný rybí olej, bez konzervantov.

Pre vegetariánov existuje možnosť prijať omega-3 mastné kyseliny a to napríklad z tohto DHA doplnku z morských rias.

*IU (International Unit) – je merná jednotka pre množstvo účinnej látky, ktorá je založená nie na hmotnosti, ale na nameranom biologickom pôsobení alebo účinku.

K ďalším slušným zdrojom vitamínu D3 patria tučné ryby a potraviny s pridaným vitamínom D (napr. mlieko). Budete však musieť skonzumovať naozaj veľké množstvo potravín, aby ste pokryli vaše potreby.

Ak máte teda možnosť je najlepšou, najzdravšou a najprirodzenejšou voľbou predsa len pobyt na slnku. Dajte si, ale pozor, aby ste sa naozaj nespálili.

Zapamätajte si teda, že najlepším zdrojom vitamínu D v strave je olej z treščej pečene a najjednoduchšou a najprirodzenejšou voľbou je kúsok slnečného svitu.

Čo všetko vitamínu D dokáže?

1. Môže znížiť riziko úmrtia

Dva samostatné meta-analýzy randomizovaných kontrolovaných štúdií ukázali, že pravidelné dopĺňanie vitamínu D môže znížiť celkovú úmrtnosť približne o 6-7%. (3, 4)

To v podstate znamená, že ak prijímate dostatok vitamínu D – zo slnka alebo zo stravy, potom je u vás väčšia pravdepodobnosť, že budete žiť dlhší život. A to je podľa môjho názoru skvelé zistenie.

2. Môže znížiť príčiny všetkých druhov ochorení na rakovinu

K dispozícii je naozaj slušné množstvo dôkazov o tom, že nedostatok vitamínu D je spojený so zvýšeným rizikom niektorých druhov rakoviny.

V jednej randomizovanej kontrolovanej štúdii vedci 4 roky sledovali 1 179 zdravých žien po menopauze, ktoré konzumovali 1 100 IU vitamínu D3 (spolu s vápnikom) a zistili u nich zníženie rizika rakoviny všetkých druhov až o 60%. (5)

To je naozaj obrovský objav a veľmi dôležité zistenie, vzhľadom na to, že rakovina je jednou z najčastejších príčin úmrtia. Pre úplné potvrdenie výsledkov tejto štúdie sa budú vykonávať ešte ďalšie klinické testy. Ďalšie pozorovacie štúdie, však ukazujú korelačný* vzťah medzi hladinou vitamínu D a rakovinou. (6, 7, 8)

*Korelácia je miera závislosti medzi dvoma alebo viacerými premennými. Čím je miera závislosti väčšia, tým je väčší i korelačný vzťah. V tomto prípade korelačný vzťah medzi hladinou vitamínu D a rakovinou potvrdzuje, že tieto dve premenné sa navzájom ovplyvňujú.

Riziko, ktorej veľmi známej choroby dokáže vitamín D znížiť až o 42%?

Otočte prosím na 2. stránku.

Pokračovať v čítaní článku

 

 

Ako vám môže vitamín D zachrániť život?
Oznámkujte tento článok 🙂

1
2
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.