1  2  3

Ako rýchlo schudnúť?

A je to vôbec možné?

V skutočnosti existuje naozaj veľa metód, ako rýchlo schudnúť lenže… väčšina týchto metód je založená na hladovaní a pocitu nespokojnosti. To my však nechceme. Chceme, aby veci išli hladko, bez odriekania a nepríjemných pocitov.

V prípade, že nemáte naozaj železnú voľu potom bude práve hlad príčinou, prečo väčšinu metód, ktoré sľubujú rýchle chudnutie veľmi skoro vzdáte. Nikoho predsa nebaví byť hladný a jesť niekoľko dní za sebou 3 krát za deň iba vajíčka. Za prvé je proti prirodzenému fungovaniu ľudského tela a za druhé je to totálny nezmysel.

Existuje teda možnosť ako rýchlo schudnúť bez pocitu hladu, nervozity a únavy?

Áno existuje.

V tomto článku sa dozviete postup ako schudnúť rýchlo bez hladu, s významným znížením chute do jedla, ktoré vám zabráni prejedať sa a navyše rovnako tak zlepšíte aj svoje metabolické zdravie.

Tak čo, beriete to?

Tu je jednoduchý plán 3 krokov, ako rýchlo schudnúť.

1. Pre rýchle chudnutie znížte príjem cukrov a škrobov

Aby sa vám podarilo rýchlo schudnúť, v prvom rade potrebujete znížiť príjem cukrov a škrobov (sacharidov). To je tá najdôležitejšia vec.

Keď aplikujete do vášho stravovania tento prvý krok, váš pocit hladu sa zníži a vy tak každý deň zjete menej kalórií (1).

Na prvý pohľad to možno znie nelogicky a nezmyselne, pretože už ste mnohokrát skúsili nejesť a k žiadnemu chudnutiu nedošlo. V skutočnosti je naše telo tak inteligentné, že reaguje inak, keď prestanete jesť sacharidy ako keď prestanete jesť takmer úplne všetky potraviny.

Pri znížení príjmu sacharidov totiž naše telo namiesto spaľovania sacharidov začne pre výrobu energie využívať a spaľovať tuky a práve o to nám pri rýchlom chudnutí ide. Chceme spaľovať tuky.

Ďalšou výhodou zníženého príjmu sacharidov je nižšia úroveň inzulínu. To spôsobí, že vaše obličky začnú vylučovať prebytok sodíka a vody z vášho tela. Tým dôjde k zníženiu nadúvania a zbytočnému zadržiavaniu vody v organizme (2,3). Práve zadržiavanie vody v organizme je jedným z častých problémov, ktorý bráni ľuďom úspešne schudnúť.

Pri zníženom príjme sacharidov nie je nič nezvyčajné rýchlo schudnúť až 4 kilogramy telesného tuku i telesnej vody v prvom týždni, kedy vo vašej strave znížite príjem cukrov a škrobov.

Pozrite sa teraz bližšie na tento graf, ktorý porovnáva nízkosacharidovú diétu s nízkotučnou diétou u mužov a žien s nadváhou a obezitou (4).

Nízkosacharidová diéta je recept na to ako rýchlo schudnúť. (Zdroj grafu: Brehm, B. J., Seeley, R. J., Daniels, S. R., & D’alessio, D. A. (2003). A randomized trial comparing a very low carbohydrate diet and a calorie-restricted low fat diet on body weight and cardiovascular risk factors in healthy women).

Táto štúdia poukázala na to, že skupina ľudí, ktorá dodržiavala nízkosacharidovú diétu mohla jesť až kým necítila pocit sýtosti, zatiaľ čo skupina s nízkotučnou diétou mala kaloricky obmedzené jedlo a cítila hlad.

Platí teda veľmi silné a veľmi jednoduché pravidlo. Keď znížite príjem sacharidov začnete automaticky prijímať menej kalórií bez pocitu hladu a čo je najdoležitejšie, budete rýchlo chudnúť (5).

Nie je to žiadny výmysel. Je to vedecky overený fakt. Tak naše telo jednoducho funguje.

Obmedzte sacharidy a začnete rýchlo chudnúť tuky a to doslova na autopilota.

Prvý krok pre rýchle chudnutie znie: odstráňte alebo minimalizujte cukry a škroby (sacharidy) vo vašej strave, znížite tak konzumáciu jedla, znížite úroveň inzulínu a schudnete rýchlo bez hladu.

2. Jedzte bielkoviny, tuky a zeleninu

Každé vaše jedlo, ktoré denne skonzumujete by malo obsahovať zdroj bielkovín, zdravých tukov a nízkosacharidovej zeleniny.

Keď si vaše stravovanie nastavíte týmto spôsobom, automaticky znížite váš denný príjem sacharidov na odporúčané rozmedzie 20-50 gramov za deň.

Tu sú zdroje bielkovín, ktoré sú pre rýchle chudnutie veľmi efektívne.

Zdroje bielkovín

 • Mäso: hovädzie, kuracie, bravčové, jahňacie atď.
 • Ryby a morské plody: losos, krevety, pstruh, sardinky, treska atď.
 • Vajcia: najlepšie celé vajcia so žĺtkom

Dôležitosť konzumácie veľkého množstva bielkovín je pre rýchle chudnutie nespochybniteľná. Dokáže totiž zrýchliť váš metabolizmus tak, že navyše spálite 80-100 kalórií za deň (6,7,8).

Vysoko bielkovinová diéta taktiež znižuje chute a obsesívne myšlienky na jedlo a to až o 60%, znižuje túžbu po neskorom nočnom jedení až o 50% a dokáže vás automaticky zasýtiť tak, že príjmete denne až o 441 kalórií menej – a to iba tým, že pridáte bielkoviny do vašej stravy (9,10).

Keď chcete rýchlo schudnúť, bielkoviny sú kráľom živín. Bodka.

Pre rýchle chudnutie je dôležité konzumovať nízkosacharidovú zeleninu. Táto je najvhodnejšia.

Nízkosacharidová zelenina

 • Brokolica
 • Karfiol
 • Špenát
 • Paradajky
 • Kapusta
 • Kel
 • Šalát
 • Uhorky

V žiadnom prípade nemajte strach pridať si túto nízkosacharidovú zeleninu na tanier. Môžete jej zjesť naozaj veľké množstvo bez toho, aby ste prekročili dennú dávku 20-50 g sacharidov za deň.

Stravovanie založené z veľkej časti na mäse a zelenine nielenže obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály, ktoré potrebujete, aby ste boli zdravý, rovnako tak vám pomôže aj rýchlo schudnúť.

Možno ste aj vy roky počúvali, že tuky sú najväčším nepriateľom chudnutia. Zabudnite na to. Nie všetky tuky sú totiž škodlivé. Zdravé zdroje tukov sú naopak veľmi vhodné pre rýchle chudnutie.

Zdroje zdravých tukov

 • Olivový olej
 • Kokosový olej
 • Avokádový olej
 • Maslo (mliečne, arašidové, kešu atď.)

Pre rýchle chudnutie jedzte 2-3 jedlá za deň. Keď budete mať poobede pocit hladu, pokojne a bez výčitiek si pridajte štvrté jedlo.

Nemajte žiadny strach z jedenia tukov, pretože snaha súčasne držať nízkosacharidovú a nízkotučnú diétu je cesta do pekla. Jednoducho zlyháte, budete sa cítiť nešťastne a všetko vaše snaženie vzdáte.

Chcete poznať konkrétny a chutný plán pre trvalé chudnutie?

 

Otočte prosím na 2. stránku.

Pokračovať v čítaní článku
3 jednoduché kroky ako rýchlo schudnúť
3.1 (62.5%) 8 hlas[ov]

1
2
3
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.