4 dôvody, prečo nízkotučná diéta nefunguje a čo s tým urobiť?

Nízkotučná diéta vám môže viac uškodiť, ako pomôcť.
4 dôvody, prečo nízkotučná diéta nefunguje a čo s tým urobiť?
Oznámkujte tento článok 🙂

1  2  

Skúšali ste niekedy v živote schudnúť pár kíl?

A aké najčastejšie odporúčanie ste počuli od svojich známych, našli na internete alebo možno dokonca počuli aj od niektorých výživových poradcov alebo lekárov?

Zamyslite sa na chvíľku.

Podľa môjho názoru ste najčastejšie počuli túto radu:

“Prestaň jesť tuky. Tuky môžu za to, že si tučný/tučná. Je to ich vina!”

A  tak ste prestali jesť tuky. Lenže výsledky aj napriek tomu nejako neprichádzali. Ani nemohli. Bola to totiž mylná rada. A táto mylná rada trvala niekoľko rokov.

Niekoľko rokov sme totiž verili tomu, že tuky môžu za nadváhu.

Možno aj vy ešte stále veríte, že hlavným vinníkom priberania hmotnosti je tuk. V tomto článku sa dozviete, že všetko je úplne inak. Že hlavným vinníkom je niekto iný.

Po prečítaní tohoto článku tak budete vedieť to, o čom väčšina ľudí ešte stále nemá ani tušenie.

Pravdou je, že v skutočnosti vo výžive existuje iba veľmi málo vecí, ktoré sa osvedčili tak dôsledne, ako jeden výživový smer, ktorý bude mať v tomto článku hlavné slovo.

Tento výživový smer dokáže pomôcť ľuďom, ktorí majú:

  • Nadváhu alebo obezitu
  • Cukrovku II. typu
  • Metabolický syndróm

Tým výživovým smerom je nízkosacharidová diéta. Existuje minimálne 21 randomizovaných kontrolovaných štúdií, ktoré bez tieňa pochybností dokazujú, že pre ľudí s nadváhou alebo cukrovkou prináša nízkosacharidová diéta omnoho lepšie výsledky, ako diéta nízkotučná, ktorá je aj v dnešnej dobe ešte stále propagovaná a predpisovaná ako najlepšia voľba, ako schudnúť

Poďme sa teda pozrieť na to, ako je to v skutočnosti. Pozrime sa na to, čo vie veda o nízkotučnej a nízkosacharidovej diéte. Prečo nízkotučná diéta nefunguje a prečo hon na tuky jednoducho nie je pravda.

1. U nízkotučnej diéty musíte počítať kalórie

Keď ste už niekedy skúšali nízkotukovú diétu je vám jasné, že u nej musíte počítať kalórie. A úprimne koho to baví? Kto u toho vydrží dlhodobo? Veď je to otrava.

Vedecké štúdie, ktoré porovnávajú nízkotučnú diétu s diétou nízkosacharidovou poukazujú na to, že ľudia ktorí konzumujú nízkosacharidovú diétu majú často dovolené konzumovať jedlo až do úplnej sýtosti, zatiaľ čo pri nízkotučnej diéte to nie je možné. Prečo, to je nám už jasné. Nikomu sa nechce počítať a kontrolovať kalórie.

Ľudia na nízkosacharidovej diéte majú tendenciu konzumovať rovnaké alebo dokonca menšie množstvo kalórií, ako ľudia na nízkotučnej diéte. Dôvodom je, znížená chuť do jedla. (1)

Z tohto dôvodu preto nízkosacharidová diéta vedie k automatickému zníženiu hmotnosti. Nie je potrebné totiž kontrolovať porcie jedla, kým sú sacharidy udržiavané na nízkej úrovni. (2)

Znamená to teda, že nízkotučná diéta je menej efektívna, ako diéta nízkosacharidová z jedného hlavného dôvodu.

U díety s nízkym obsahom tuku musíte dookola počítať kalórie, čo väčšina ľudí neznáša a nevydrží. Naopak u nízkosacharidovej diéty žiadne porcie a kalórie nekontrolujete. Jedenie menšieho množstva sacharidov totiž automaticky vedie k zníženej chuti do jedla a k chudnutiu bez väčšej námahy.

2. Nízkotučná diéta nevedie k efektívnemu zníženiu hmotnosti

Štúdie ukázali, že diéty zamerané na zníženie tuku dosahujú v niektorých prípadoch o 2-3 krát menší úbytok tuku a zároveň aj hmotnosti, ako diéty zamerané na obmedzenie sacharidov. (3)

U ľudí, ktorí v danej štúdii dodržiavali nízkosacharidovú diétu bolo zníženiu tuku najviac dosiahnuté v brušnej oblasti. To znamená, že nízkosacharidová diéta ma okrem estetických pozitívnych účinkov taktiež zdravotné účinky, ktoré vedú k zníženiu hodnôt viscerálneho tuku (uloženého na vnútorných orgánoch) a jeho vysoké hodnoty majú negatívny vplyv pri vzniku cukrovky II. typu a ochorení srdca. (4)

Keď teda chcete nielen efektívne schudnúť, ale rovnako tak aj účinne znížiť zdravotné riziká, tak si miesto nízkotučnej diéty vyberte diétu nízkosacharidovú.

Vedeli ste, že nízkotučná diéta dokonca zvyšuje nebezpečné zdravotné riziko?

Otočte prosím na 2. stránku.

 

Pokračovať v čítaní článku

 

 

1
2
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.