1  2

 

Téma zdravý obed na chudnutie môže byť spojený aj s touto veľmi častou sa vyskytujúcou konverzáciou.

“Čo by si si dal na obed láska?” Pýta sa manželka manžela.

“Ja neviem, nechám to na teba. Veď vieš, že mi všetko, čo uvaríš chutí.” Odpovedá manžel.

Milé dámy, koľko krát ste už čelili tejto odpovedi? A koľkokrát sa vám už doslova “varila krv v žilách?”

Vybrať totiž zdravý obed tak, aby vyhovoval manželovi, či partnerovi, deťom a dokonca aj vám, nemusí byť úplne jednoduchá záležitosť. Hlavne v prípade, že hľadáte ešte niečo navyše. Bonus, ktorý by vám ešte pomohol aj schudnúť. Bonus, ktorý by vám ukázal ako pripraviť zdravý obed na chudnutie a ešte prospieť aj vašej postave.

Ľudia hľadajú tipy pre zdravý obed na chudnutie z jedného alebo viacerých dôvodov. Patríte medzi nich?

  1. Vyčerpali ste už všetky nápady, ktoré by sa pre chutný obed hodili?
  2. Už vám nechutí jesť stále rovnaké šaláty v reštauráciách alebo pečivo, ešte aj na obed, pretože nestíhate?
  3. Chceli by ste si prípravu obeda pekne vopred naplánovať, aby ste mali jasno v tom, čo budete nasledujúce dni jesť?
  4. Hľadáte inšpiráciu, ktorá vám do jedálnička prinesie viac pestrosti a nových chutí?

A nechcete sa už zasa, snáď po stý krát zaoberať otázkou, “čo len budem znovu cez víkend variť?” Potom je tento článok určený priamo vám.

Keď je chudnutie vaším cieľom (alebo keď aj nie je), tak plánovanie a príprava zdravého obedu na chudnutie môže tvoriť veľmi dôležitý diel do skladačky vášho denného stravovacieho režimu.

Nezabúdajte však na to, že zdravý obed na chudnutie nie je všetko. Na otázku ako efektívne schudnúť, si musíte odpovedať komplexne. A to zamyslieť sa nad tým, ako bude vyzerať váš jedálniček celý deň. Nielen na obed.

Tu je pár odporúčaní, ako by ste si svoj denný stravovací režim mali nastaviť podľa univerzálnych a vedecky overených odporúčaní:

Konzumujte veľké množstvo bielkovín a vlákniny

Jedlá s obsahom bielkovín a vlákniny vám pomáhajú cítiť sa sýto dlhšiu dobu. Okrem toho znížujú chute na sladké a pomáhajú vám uspokojiť sa s menším množstvom porcií. (1, 2, 3)

Obmedzte priemyselne spracované jedlá a pridané cukry

Jedlá, ktoré boli vyrobené priemyselne majú vysoké množstvo energie. To nie je úplne dobrý nápad. Hlavne preto, že môžu zvyšovať váš denný kalorický príjem a sabotovať tak vašu snahu schudnúť. Navyše, tieto jedlá sú ešte k tomu málo výživovo hodnotné. Takže, ich konzumáciou v podstate veľa výhod nezískate. Nie sú ani zdravé a nepomôžu vám ani schudnúť.

Ďalším negatívom týchto potravín je fakt, že vás vôbec nedokážu zasýtiť. V podstate zlyhávajú v stimulovaní “sýtiacich” centier v mozgu a z tohto dôvodu vám sťažujú váš cieľ efektívne schudnúť. (4, 5)

Konzumujte pestré druhy ovocia a zeleniny

Ovocie a zelenina nikdy nesklamú. Tým hlavným dôvodom je ich vysoký obsah vody a vlákniny, ktoré vedú k pocitom sýtosti. V podstate vám nedovolia z týchto dôvodov zjesť viac jedla, a to ani keby ste sa akokoľvek snažili. Ich ďalším veľkým pozitívom je, že vďaka konzumácii ovocia a zeleniny budeš váš zdravý obed na chudnutie plný dôležitých živín, ktoré vaše telo potrebuje.

Tak a dosť bolo teórie. Poďme do praxe.

Tu je 10 tipov pre zdravý obed na chudnutie spolu s kompletnými receptami.

1. Kurací César šalát

Kurací César šalát

Kompletný recept na Kurací César šalát nájdete tu.

2. Kuracie rizoto so zeleninou

Kuracie rizoto so zeleninou

Kompletný recept na Kuracie rizoto so zeleninou nájdete tu.

3. Pizza z mandľovej múky

Pizza z mandľovej múky

Kompletný recept na Pizzu z mandľovej múky nájdete tu.

4. Losos s ryžou a brokolicou

Losos s ryžou a brokolicou

Kompletný recept na Lososa s ryžou a brokolicou nájdete tu.

5. Mäsové guličky so zemiakovou kašou

Mäsové guličky so zemiakovou kašou

Kompletný recept na Mäsové guličky so zemiakovou kašou nájdete tu.

Ste zvedavý na ďalšie recept pre zdravý obed na chudnutie?

Otočte prosím na 2. stránku.

Pokračovať v čítaní článku

Pokračovanie na strane č. 2.

10 tipov pre zdravý obed na chudnutie
Oznámkujte tento článok 🙂

1
2
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.