Aké zdravotné výhody zázvor poskytuje?

Zázvor obsahuje antioxidanty, látky, ktoré pôsobia preventívne proti stresu a zabraňujú poškodeniu DNA vášho tela. Taktiež sú prospešné v boji proti chronickým chorobám, ako je vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia a choroby pľúc. Zázvor taktiež efektívne podporuje zdravé starnutie. (1)

Je v poriadku jesť zázvor každý deň?

Áno. Je bezpečné jesť zázvor každý deň, ale odborníci odporúčajú jeho množstvo limitovať na 3 až 4 gramy denne. V prípade, že ide o tehotnú ženu, tak iba 1 gram denne. Pri konzumácii väčšieho množstva ako 6 gramov denne, dochádza preukázateľne k tráviacim problémom ako je reflux, pálenie záhy a hnačka. (2)

Môžem jesť zázvor aj surový?

Áno. Zázvor môžete konzumovať v akejkoľvek forme. Surový, varený i mletý. (3)

Je zázvor dobrý pre mozog?

Áno. Zázvor obsahuje mnoho protizápalových vlastností, ktoré môžu pomáhať vášmu mozgu. Zázvor napríklad zvyšuje úroveň serotonínu a dopamínu. To môže znižovať zápaly, ktoré môžu byť príčinou depresií. (4)

Pomáha zázvor pri chudnutí?

Áno. Podľa odborníkov môže zázvor pomáhať pri chudnutí. Zázvor totiž ovplyvňuje stav ako vaše telo spaľuje tuk (termogenéza), trávi sacharidy a využíva inzulín. Ďalšie vedecké výskumy ukazujú, že zázvor bráni tomu, koľko tuku vaše telo vstrebá a taktiež kontroluje vašu chuť do jedla. (5)

Je zázvor dobrý pre diabetikov?

Áno. Zázvor môže slúžiť ako efektívny prídavok pri liečbe cukrovky, keď sa používa v miernom množstve. Zjedenie 4 gramov denne, môže pomáhať znížiť hladinu krvného cukru a regulovať produkciu inzulínu. (6)

Pomáha zázvor pri nachladení a chrípke?

Áno. Zázvor má dlhú históriu používania, ako bylinný liek na prechladnutie. Jeho liečivé vlastnosti môžu znížiť zápal a upokojiť bolesť hrdla. Čerstvý zázvor taktiež pôsobí antibakteriálne a môže pomáhať chrániť telo pred nachladnutím. (7)

Aké má zázvor výživové zloženie?

1 čajová lyžička (2 g) surového zázvoru obsahuje 1.6 kcal, 0.356 g sacharidov, 0.036 g bielkovín, 0.015 g tuku a 0.04 g vlákniny. (8)

© Tomáš Hadžega

Sledujte našu Facebook stránku a žiadne nové fakty o výžive vám už neutečú.

Zázvor
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.