Ako zdravotné výhody vlašské orechy poskytujú?

Vlašské orechy ponúkajú veľké množstvo výhod pre zdravé fungovanie ľudského tela. Sú bohaté na antioxidanty, môžu znižovať zápaly v tele, podporujú zdravie čreva, môžu znižovať riziko niektorých druhov rakoviny, pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak, majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, podporujú udržanie hmotnosti a znižujú riziko vzniku cukrovky 2. typu. (1)

Koľko vlašských orechov by ste denne mali zjesť?

7 až 10 vlašských orechov za deň. Hoci sú vlašské orechy výživovo hodnotné, nepotrebujete ich zjesť príliš mnoho, aby ste získali zdravotné výhody, ktoré ponúkajú. Keď to s vlašskými orechami preženiete, môžu sa dostaviť tráviace problémy i alergické reakcie. (2)

Môžem jesť vlašské orechy každý deň?

Áno. Jedenie jednej hrste vlašských orechov denne, môže znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu. (3)

Kedy je najlepší čas jesť orechy?

Ráno. Môžete si ich cez noc nechať namočené vo vode a ráno ich skonzumovať na prázdny žalúdok. (4)

Pomôžu vám vlašské orechy so spánkom?

Áno. Niektoré vedecké štúdie došli k záverom, že jedenie vlašským orechov zlepšuje kvalitu spánku, keďže sú jedným z najlepších potravinových zdrojov melatonínu. Mastné kyseliny, ktoré orechy obsahujú, môžu taktiež viesť k lepšiemu spánku. (5)

Môžu diabetici konzumovať vlašské orechy?

Áno. Vlašské orechy môžu byť vhodným snackom pre ľudí s cukrovkou 2. typu, pretože dokážu udržiavať hladinu krvného cukru pod kontrolou. (6)

Pomáhajú vlašské orechy pri chudnutí brušného tuku?

Áno. Vlašské orechy obsahujú bohaté množstvo vlákniny, bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov a tiež vám môžu pomôcť schudnúť a spáliť tuk v oblasti brucha. Denne, sa pri chudnutí odporúča, zjesť 2-3 celé kusy vlašských orechov. (7)

Aké majú vlašské orechy výživové zloženie?

100 gramov vlašských orechov obsahuje 654 kcal, 13.7 g sacharidov, 15.2 g bielkovín, 65.2 g tuku a 6.7 g vlákniny. (8)

© Tomáš Hadžega

Chutné a rýchle recepty s ovsenými vločkami nájdete v jedálničku na mieru, ale i v Kaki online kuchárke.

Vlašské orechy
4.7 (93.33%) 3 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.