Aké zdravotné výhody chia semienka poskytujú?

Chia semienka obsahujú quercetin. Antioxidant, ktorý môže znižovať riziko rozvoja niekoľkých zdravotných ochorení, vrátane ochorení srdca. Chia semienka majú taktiež vysoký obsah vlákniny, čo môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak a následne znížiť riziko vzniku srdcových chôrob. (1)

Koľko chia semienok za deň by ste mali skonzumovať?

20 gramov alebo 1,5 polievkovej lyžice 2-krát denne. To je najčastejšie odporúčanie ohľadom denného príjmu chia semienok. Nezabúdajte však na to, aby ste vypili dostatočné množstvo vody, predídete tak tráviacim ťažkostiam. Najčastejšie, sa chia semienka pridávajú do vody, pudingov, vločiek či smoothie. (2)

Môžu chia semienka pomáhať pri chudnutí brušného tuku?

Áno. Vedecké štúdie ukazujú, že konzumácia chia semienok znižuje viscerálny tuk, známy taktiež ako brušný tuk. Avšak nejde to, že by chia semienka sami o sebe boli zodpovedné za chudnutie brušného tuku. Oni môžu chudnutie podporiť, vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny. Tá môže následne zvýšiť vašu sýtosť a prirodzene znížiť kalorický príjem z jedla. (3)

Sú chia semienka vhodné pre diabetikov?

Áno. Chia semienka majú vysoký obsah antioxidantov, omega-3 mastných kyselín, vlákniny a horčíka. Všetky tieto živiny môžu pomáhať pri znižovaní rizika cukrovky 2. typu i komplikácií pri cukrovke. (4)

Ako dlho by mali byť chia semienka namočené vo vode?

20 až 30 minút. Keď si chcete nechať chia semienka nabobtnať vo vode, použite 1/4 šálky (40 g) chia semienok v 1 litry vody a nechajte ich postáť 20 až 30 minút. Pre dochutenie môžete pridať ovocie alebo šťavu z citróna, limetky či pomaranča. (5)

Pomáhajú chia semienka znížiť vysoký cholesterol?

Áno. Vláknina v chia semienkach je hlavne vláknina rozpustná. Táto vláknina môže pomôcť znížiť LDL (zlý) cholesterol a spomaliť trávenie. (6)

Môžem piť vodu s chia semienkami celý deň?

Áno. Chia semienka sa zmiešajú s vodou a žalúdočnými šťavami a vo vašom žalúdku tak zväčšia svoj objem. Získate tak pocit sýtosti po dlhšiu dobu, pretože chia semienka budú zaberať určitý priestor vo vašom žalúdku a rozpustná vláknina, ktorú chia semienka obsahujú, spomalí trávenie. (7) Nekonzumujte však viac ako 3 polievkové lyžice chia semienok za deň. Vyhnete sa tak tráviacim problémom.

Aké majú chia semienka výživové zloženie?

1 polievková lyžica (15 gramov) chia semienok obsahuje 60 kcal, 1 g sacharidov, 4 g bielkovín, 5 g tuku a 4 g vlákniny. (8)

© Tomáš Hadžega

Chia semienka
5 (100%) 1 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.