Aké zdravotné výhody ľanové semienka poskytujú?

Ľanové semienka sa najčastejšie používajú pre zlepšenie zdravia tráviaceho systému alebo uvoľnení zápchy. Ľanové semienka však taktiež môžu pomáhať znížiť celkový cholesterol v krvi, ale aj hodnoty LDL (zlého) cholesterolu. To následne môže pomáhať znížiť riziko srdcových ochorení. (1)

Sú zdravšie mleté alebo celé ľanové semienka?

Mleté. Vačšina výživových expertov odporúča mleté ľanové semienka oproti celým, pretože mletá forma je ľahšie stráviteľná. Celé ľanové semienka môžu prejsť cez váš tráviaci systém nestrávené, čo znamená, že z nich nezískate všetky zdravotné výhody. (1)

Koľko ľanových semienok za deň by ste mali zjesť?

1 až 2 polievkové lyžice ľanových semienok denne, je považované za zdravé množstvo. (2)

Sú ľanové semienka dobré pre ženy?

Áno. Ľanové semienka poskytujú ženám výhodu v udržaní normálnej dĺžky času medzi ovuláciou a menštruáciou. Taktiež môžu ľanové semienka u žien zvyšovať šance na počatie i udržiavať v ich tele hormonálnu rovnováhu. (3)

Sú ľanové semienka dobré pre mužov?

Áno. Ľanové semienka môžu byť pre mužské telo veľmi výhodné pri znižovaní rizika rakoviny prostaty. (4)

Môžu ľanové semienka pomáhať pri rakovine?

Áno. Ľanové semienka obsahujú vysoké množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré môžu pomáhať blokovať rast rakovinových buniek. Niektoré štúdie ukazujú, že zvýšený príjem omega-3 mastných kyselín môže súvisieť s nižším rizikom vzniku a recidívy rakoviny prsníka. (5)

Počas klinických štúdií, výskumníci došli k záveru, že ľanové semienka potenciálne znižovali rast nádorov u pacientiek s rakovinou prsníka, hlavne u žien po menopauze a znižovali tak riziko tohto typu rakoviny. (6)

Pomáhajú ľanové semienka pri chudnutí?

Áno. Ľanové semienka obsahujú vysoký obsah vlákniny. Vláknina vám pomáha cítiť sa sýto, čo môže viesť k zníženiu vášho denného príjmu kalórií. Inými slovami, ľanové semienka pomáhajú potlačiť vašu chuť do jedla, tým, že vás zasýtia. To z nich robí ideálnu potravinu pre chudnutie i udržanie hmotnosti. (7)

Sú ľanové semienka vhodné pre diabetikov?

Áno. Ľanové semienka i ľanový olej môžu pomáhať diabetikov zvládnuť ich ochorenie. Ľanové semienka obsahujú vysoký obsah vlákniny, omega-3 mastných kyselín a unikátne rastlinné látky, ktoré môžu zlepšiť kontrolu krvného cukru i inzulínovú citlivosť. (8)

Sú zdravšie ľanové alebo chia semienka?

Čiastočne chia semienka, ale…

Oba druhy semienok sú výživovo hodnotné. Záleží čo od nich vyžadujete. Ľanové semienka majú oproti chia semienkam viac omega-3 mastných kyselín. Na druhú stranu chia semienka majú o trochu menej kalórií a viac vlákniny. Chia semienka taktiež poskytujú 2,5-krát viac vápnika pre posilnenie kostí, o trochu viac železa a fosfóru. (9)

Aké majú ľanové semienka výživové zloženie?

1 polievková lyžica (10 gramov) celých ľanových semienok obsahuje 55 kcal, 2.98 g sacharidov, 1.88 g bielkovín, 4.35 g tuku a 2.81 g vlákniny. (10)

1 polievková lyžica (7 gramov) mletých ľanových semienok obsahuje 37.4 kcal, 2.02 g sacharidov, 1.28 g bielkovín, 2.95 g tuku a 1.91 g vlákniny. (11)

© Tomáš Hadžega

Ľanové semienka
2.8 (56%) 5 hlas[ov]