Chia semienka a chudnutie

Chia semienka a chudnutie
Chia semienka a chudnutie
Oznámkujte tento článok 🙂

 

Chia semienka. Veľmi obľúbená a vychvalovaná superpotravina. Ako je to, ale u spojenia chia semienka a chudnutie? Je možné schudnúť iba vďaka tomu, že ich budeme pravidelne jesť? Čo na to vedecké štúdie?

Vedecké štúdie, ktoré by priamo, prostredníctvom kontrolných skupín skúmali vzťah chia semienka a chudnutie príliš veľa neexistuje. Osobne som našiel dve.

Autori Vuksan a kolektív, v randomizovanej kontrolnej štúdii z roku 2016 uvádzajú, že denná konzumácia chia semienok viedla k významne vyšším výsledkom chudnutia, ako užívanie placeba. Podľa týchto autorov teda chia semienka na chudnutie fungujú.

Tejto randomizovanej kontrolnej štúdie sa zúčastnilo 77 ľudí s nadváhou alebo obezitou i cukrovkou II. typu a štúdia trvala 6 mesiacov. Ľudia v tejto štúdii boli rozdelení na dve skupiny. Skupina A konzumovala denne 30 gramov (10 čajových lyžičiek) chia semienok a ich celkový denný príjem energie bol 1 000 kalórií. Skupina B (placebo skupina) konzumovala denne 36 gramov ovsených otrúb a ich celkový denný príjem energie bol taktiež 1 000 kalórií.

Chia semienka a chudnutie, funguje to. Koľko môžete schudnúť?

Podľa autorov vyššie spomenutej vedeckej štúdie vedie konzumácia 10 čajových lyžičiek chia semienok denne po dobu 24 týždňov, k nasledovných výsledkom:

  • schudnutie -1,9 kg
  • zníženie obvodu pásu o -3,5 cm

Spojenie chia semienka a chudnutie môže naozaj fungovať, avšak ako môžete vidieť, výsledky sú veľmi malé. Podľa autorov tejto štúdie, pri konzumácii 10 čajových lyžičiek chia semienok denne, schudnete za 6 mesiacov pravdepodobne iba 1,9 kilogramov.

Na tento veľmi malý, priamy vplyv chia semienok pre chudnutie poukazuje aj druhá randomizovaná kontrolná štúdia.

Autori Nieman a kolektív vo svojej štúdií z roku 2009 uvádzajú, že užívanie 50 gramov chia semienok (16,5 čajových lyžičiek) denne po dobu 12 týždňov nemalo vôbec žiadny vplyv na zmenu hmotnosti.

Tejto štúdie sa zúčastnilo 76 ľudí (mužov aj žien) vo veku 20-70 rokov, ktorí pili 2 krát denne až 8,25 čajových lyžičiek chia semienok (25 gramov) zmiešaných v 2,5 dcl vody. A to jedenkrát pred prvým a druhý krát pred posledným jedlom dňa. 

Podľa týchto dvoch vedeckých štúdií, tak môže byť priamy vplyv chia semienok na chudnutie buď veľmi malý alebo žiadny.

Ako chia semienka konzumovať?

Chia semienka môžete konzumovať tak, ako ľudia v uvedených štúdiách. Rozmiešať si ich vo vode. Môžete si ich však taktiež pridať aj do jogurtu, tvarohu, ovsených vločiek, koláčov, šalátov, či do smoothie. Po pár minútach vo vode nabobtnajú a dokážu svoju hmotnosť zvýšiť až o 10-12 krát.

Závery štúdií

Chia semienka môžu mať na chudnutie buď veľmi malý alebo žiadny priamy vplyv. Môžu vám pomôcť schudnúť v prípade, že ich konzumujete až 10 čajových lyžičiek denne, ideálne rozmiešané vo vode. Vďaka tomu môžete za 24 týždňov schudnúť -1,9 kilogramu hmotnosti a -3,5 centimetrov z obvodu pásu.

V prípade, že by ste chceli chia semienka zaradiť do vášho stravovania, môžete si ich kúpiť online tu.

Keď vás zaujíma, ako funguje spojenie chia semienka a ich účinky na vysoký krvný tlak, môžete si o tom prečítať viac v tomto článku.

© Tomáš Hadžega

Sledujte našu Facebook stránku a žiadne nové fakty o výžive vám už neutečú.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!