Aké zdravotné výhody mandle poskytujú?

Mandle sú bohatým zdrojom cenných živín, ako je horčík, vitamín E a vláknina. Obsahujú taktiež vápnik a fosfór, ktoré pomáhajú zlepšovať zdravie kostí a chrániť ich tak pred zlomeninami. (1) Rovnako tak, sú mandle výborným zdrojom zdravých tukov, antioxidantov i horčíka. To z nich robí vhodnú potravinu pre zníženie vysokého cholesterolu, udržaní zdravej hodnoty krvného tlaku i cukru v krvi. (2)

Koľko mandlí denne by ste mali zjesť?

23 kusov denne. To je ideálna odporúčaná denná porcia mandlí podľa Stravovacích odporúčaní pre Američanov. (3)

Kedy je najvhodnejšie jesť mandle?

Ráno. Konzumácia mandlí ako súčasť raňajok, vám môže pomôcť udržať hladinu krvného cukru stabilnú, zasýtiť vás na dlhšiu dobu a podporiť váš metabolizmus. (4)

Pomáhajú mandle pri chudnutí?

Áno. Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 100 žien s nadváhou, ukazála, že konzumácia mandlí, viedla k schudnutiu väčšieho počtu kilogramov i k zlepšeným výsledkom v obvode pásu než konzumácia stravy, ktorá žiadne mandle ani iné orechy neobsahovala. (5)

Zvyšujú mandle hodnoty cholesterolu?

Nie. Mandle síce obsahujú vysoké množstvo tuku, avšak ide nenasýtený tuk. Tento typ tuku nezvyšuje riziko zvýšenia LDL (zlého) cholesterolu. (6)

Pomáhajú mandle pri cukrovke?

Áno. Mandle sú pre ľudí s cukrovkou zvlášť výživovo prospešné. Výskumy ukazujú, že mandle môžu znižovať nárast glukózy (krvného cukru) a hladiny inzulínu po jedle. (7)

Sú mandle prospešné pre zdravie mozgu?

Áno. Mandle obsahujú vysoké množstvo vitamínu E, ktorý je prospešný tým, že podporuje dobrú pamäť, zvyšuje bdelosť a zabraňuje poklesu kognitívnych (poznávacích) funkcií. Vitamín E je taktiež prospešný tým, že môže spomaľovať nástup demencie, ako je Alzheimerova choroba. (8)

Pomáhajú mandle pri spánku?

Áno. Mandle obsahujú vysoké dávky melatonínu, hormónu, ktorý pomáha regulovať cyklus spánku a prebúdzania. 23 kusov mandlí obsahuje 77 miligramov (mg) horčíka a 76 mg vápnika. Dvoch minerálov, ktoré môžu pomôcť podporiť svalovú relaxáciu a spánok. (9)

Aké majú mandle výživové zloženie?

23 kusov (28.4 g) mandlí obsahuje 164 kcal, 6.12 g sacharidov, 6.01 g bielkovín, 14.1 g tuku a 3.54 g vlákniny. (10)

© Tomáš Hadžega

Sledujte našu Facebook stránku a žiadne nové fakty o výžive vám už neutečú.

Mandle
4.5 (90%) 2 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.