Ako vám môže vitamín D zachrániť život?

Ako vám môže vitamín D zachrániť život?
Oznámkujte tento článok 🙂

Slnečné žiarenie – najlepší zdroj vitamínu D.

1  2

3. Ochorenie srdca

Ischemická choroba srdca je  na celom svete zabijakom číslo jedna  a najčastejšou príčinou predčasných úmrtí.

Niektoré pozorovacie štúdie ukazujú, že nízke hladiny vitamínu D môžu viesť k zvýšeným rizikovým faktorom a zvýšeným rizikám infarktu myokardu. Výsledky kontrolovaných štúdií však do tejto doby ešte túto teóriu úplne nepotvrdili. (9, 10, 11, 12, 13)

4. Môže pomôcť zabrániť a vyliečiť sklerózu multiplex*

*Roztrúsená skleróza (RS) je autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje mozog, miechu a zrakové nervy v očiach.

Niektoré štúdie naznačujú, že adekvátny príjem vitamínu D môže riziko rozvoja RS znížiť. (14, 15) Existujú taktiež dôkazy, že vitamín D môže pomôcť spomaliť progresiu ochorenia. (16,17) Toto zistenie je však ešte potrebné potvrdiť ďalším výskumom.

5. Znižuje u detí riziko cukrovky I. typu

Diabetes I. typu je autoimunitná porucha, kedy imunitný systém útočí na inzulín, ktorý produkuje beta bunky v pankrease. Toto ochorenie je zvyčajne diagnostikované už v mladom veku a pred objavom inzulíny malo fatálne následky.

Vedecká štúdia 10 921 dojčiat, ktoré boli sledované odo dňa narodenia zistila, že deti ktoré denne prijímali o 2 000 IU vitamínu D viac, mali o 78% nižšie riziko vzniku cukrovky I. typu. (18) Metaanalýza pozorovacích štúdií potvrdzuje, že toto zistenie poukazuje na zníženie rizika o 39%. (19) Okrem týchto štúdií ďalšie z nich poukazujú taktiež na vzťah medzi príjmom vitamínu D a zníženým rizikom cukrovky II. typu u dospelých. (20)

6. Znižuje počet pádov a zlomenín u starších ľudí

U starších ľudí existuje vysoké riziko nedostatku vitamínu D a to čiastočne preto, že sa im nedostáva veľké množstvo slnečných lúčov..

Randomizované kontrolované štúdie vykonávané na starších jedincov, ktorým sa dopĺňal vitamín D ukázalo, že u nich došlo k zníženiu rizika pádov a zlomenín. (21, 22, 23) Štúdie taktiež ukázali, že minimálna denná dávka vitamínu D pre starších ľudí je 800 IU. Polovičná dávka 400 IU, ktorá bolo v štúdii testovaná nemala žiadny vplyv.

U starších ľudí je teda dôležité prijímať vitamín D v hodnotách aspoň 800 IU denne. Tento fakt môže znížiť riziko pádov a zlomenín.

7. Môže byť účinný proti chrípke a astmatickým záchvatom

Randomizovaná kontrolovaná štúdia u školských detí ukázala, že doplnenie vitamínu D malo za následok zníženie rizika chrípky o 42%. (24) Okrem toho došlo taktiež k významnému zníženiu výskytov astmatických záchvatov.

Nízke hladiny vitamínu D podľa ďalších vedeckých štúdií sa zdajú byť spojené so zvýšenými infekciami dýchacích ciest, čo naznačuje, že vitamín D hrá dôležitú úlohu pri ochrane imunity. (25, 26)

Čo by ste si z tohto článku mali odniesť?

Je to jednoduché.

Pravdou je, že vitamín D môže mať naše zdravie a náš život naozaj obrovské účinky a je iba na nás či chceme, aby tie účinky boli pozitívne alebo negatívne.

Zapamätajte si:

Vystavujte sa slnečnému žiareniu, ale dávajte pozor aby ste sa pri tom nespálili. Všetko s mierou.

V prípade, ak cítite, že váš pobyt na slnku je nedostatočný a v dohľadnej dobe k zmene pravdepodobne nedôjde, potom by ste mali vašu stravu dopĺňať o vitamín D3. Zamerajte sa na doplnky stravy, ktoré ponúkajú produkty vitamínov rozpustných v tukoch.

Podľa Rady pre Vitamín D je pre optimálne zdravie a prevenciu chorôb najlepšími hodnotami 50-80 ng/ml (125 až 200 nmol/l) v krvi.

V prípade, že sa rozhodnete hladinu vitamínu D dopĺňať rybím olejom z treščej pečene a to najmä v zimnom období, kedy je slnečných lúčov menej, potom dopĺňajte 6 000 IU vitamínu D3 po celú zimu.

Či budete potrebovať viac, menej alebo vôbec žiadne doplnenie vitamínu D na to vám dá odpoveď iba váš lekár a váš krvný test.

Keď toto všetko dokáže slnko? Čo všetko ešte dokáže príroda a jej dary? Akú moc pomáhať o ktorej väčšina ľudí vôbec nevie  majú ďalšie potraviny?

Vedeli ste, že napríklad čerešňe dokážu vyriešiť problémy so spánkom efektívnejšie, ako lieky na spanie?

Alebo, že morčacie mäso dokáže efektívne pomáhať pri chudnutí?

A to nie je ani zďaleka všetko. Existujú totiž ďalšie potraviny, ktoré môžete jesť a vďaka nim nielen schudnúť, ale aj vyriešiť niektoré zdravotné problémy.

Zaujíma vás, ktoré to sú? To sa môžete dozvedieť v príbehu jednej mojej klientky, ktorá vďaka jedeniu chutných potravín dokázala schudnúť 17,5 kilogramov. Zvládla to aj pri starostlivosti o domácnosť a 3 maloleté deti.

Jej celý príbeh si môžete pozrieť online vďaka prednáške zdarma. Priamo z pohodlia vášho domova a v čase, ktorý vám najviac vyhovuje. Registrovať sa môžete tu.

 

1
2
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí.
error: Obsah je chránený!