Drastické diéty môžu znižovať plodnosť

Drastické diéty môžu znižovať plodnosť - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Drastické diéty môžu znižovať plodnosť
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Drastické diéty môžu znižovať plodnosť a

týka sa to oboch pohlaví.

Vedecké výskumy totiž upozorňujú na to, že drastické diéty, ktoré sú zamerané na nízky denný príjem energie, môžu u žien potlačovať ich rozmnožovaciu funkciu. Deje sa to hlavne v prípade, keď žena denne konzumuje o 22-42 % kalórií menej, ako jej telo potrebuje pre udržanie jej hmotnosti. (1)

Schopnosť ovulácie u žien totiž závisí od hladiny hormónov. Na to, aby došlo k ovulácii, je potrebné zvýšiť hladiny ženského hormónu estrogénu a luteinizačného hormónu (LH). Podľa vedeckých výskumov hladina LH zčasti závisí na počte kalórií, ktoré žena denne prijíma zo svojej stravy. (2, 3) Keď je tých kalórií príliš málo, hladina LH môže byť nízka.

Nedostatočný denný kalorický príjem môže taktiež znižovať hladinu ženského hormónu estrogénu o ktorom sa predpokladá, že jeho nízka hladina má trvalo nepriaznivé účinky na zdravie kostí a srdca. (4, 5)

Medzi prvé príznaky znižovania plodnosti môže patriť nepravidelný menštruačný cyklus alebo jeho vynechávanie. Avšak je dôležité pripomenúť, že jemné menštruačné poruchy nemusia mať žiadne príznaky. Preto je v takomto prípade podstatné vyžadovať dôkladnejšie lekárske vyšetrenie. (6, 7)

Podľa výskumníkov výrazné obmedzenie kalorického príjmu môže ovplyvňovať taktiež mužskú rozmnožovaciu funkciu. Avšak na túto tému bolo zatiaľ vykonaných málo vedeckých štúdií. (8)

Nuž, ako vidíte, niekedy u nesprávneho spôsobu chudnutia nemusí ísť iba o jojo efekt, ale niekedy doslova aj o život.

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.

Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru. Keď máte radi príbehy, tak si pozrite jeden skutočný. O matke 3 detí, ktoré schudla jedlom 17,5 kilogramov. Na prednášku sa môžete zdarma zaregistrovať tu.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

 

 

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.