Spravodaj Tomáša Hadžegu

Cyklus, ktorý sa nikdy neskončí,

aj tak by sme mohli charakterizovať jojo efekt.

Podľa vedeckých štúdií má s jojo efektom skúsenosť 10 % mužov a 30 % žien. (1)

Podľa mňa však budú tieto čísla v skutočnosti ešte vyššie.

To, že má jojo efekt vplyv na našu hmotnosť je všeobecne známe. Avšak vedeli ste, že má rovnako tak vplyv aj na Vaše zdravie?

Bohužiaľ je to tak. Tu sú tri najčastejšie zdravotné negatíva jojo efektu.

1. Jojo efekt vedie k stukovatenej pečeni

Stukovatená pečeň vzniká, keď sa nadmerné tukové zásoby dostanú do vnútra buniek pečene. Obezita je rizikový faktor pre vznik stukovatenej pečene a rovnako tak to platí aj pre opakovaný proces priberania. Z dôvodu jojo efektu. (2)

U stukovatenej pečene dochádza k zmenám metabolizmu tukov a cukrov, čo zvyšuje riziko vzniku cukrovky II. typu. Opakovaný proces chudnutia a priberania, tak môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene. (3)

2. Jojo efekt zvyšuje riziko cukrovky II. typu

Jedna vedecká štúdia, ktorá skúmala vplyv jojo efektu ukázala, že keď ľudia po 28 dňoch chudnutia, pribrali určitú svoju hmotnosť späť, išlo hlavne o brušný tuk. (4)

A brušný tuk je oveľa viac rizikový pre vznik cukrovky II. typu ako tuk, ktorý je uložený v iných častiach tela, či už hovoríme o rukách, nohách alebo bokoch. (5)

Navyše vedci prišli na to, že 12 mesačný cyklus v zmysle chudnutie – priberanie – chudnutie – priberanie a tak do nekonečna, zvyšuje hladinu inzulínu viac, ako keď by sa jednalo o postupný proces priberania. (6)

Zvýšená hladina inzulína môže byť prvý varovný signál pri vzniku cukrovky II. typu.

3. Jojo efekt zvyšuje riziko srdcových ochorení

Jojo efekt súvisí s ischemickou chorobou srdca. Stav pri ktorom sa tepny, ktoré zásobujú srdce krvou zužujú. (7) To nie je domnienka ani výmysel, ale vedecký fakt. Možno Vás to prekvapí, ale opakovaný cyklus jojo efektu je pre vznik srdcových ochorení rizikovejší ako samotná nadváha. (8)

Štúdia na 9 509 ľuďoch ukázala, že vážnosť rizika pre vznik srdcových ochorení záleží na tom, k akému veľkému výkyvu hmotnosti dochádza. Znamená to, že čím viac kilogramov schudnete a následne ich z dôvodu jojo efektu priberiete späť, tým vyššiemu riziku pre vznik srdcových ochorení Vaše telo vystavujete. (9)

Veľké opakované rozdiely v hmotnosti vedú až k dvojnásobne vyššej pravdepodobnosti úmrtia na srdcové ochorenia. (10) A to už nie je sranda.

Jojo efekt nemá negatívny vplyv iba na rýchlosť metabolizmu a hodnoty telesného tuku. Veľmi výrazne môže ovplyvňovať aj Vaše zdravie. Myslite prosím na to, keď sa rozhodnete znížiť svoju hmotnosť.

(*Text pochádza z mojej novej knihy Chudnutie na mieru).

© Tomáš Hadžega

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín online výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru.

Cyklus, ktorý sa nikdy neskončí
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.