Spravodaj Tomáša Hadžegu

Priberiem aj z vody

alebo “vôbec nič nejem a aj tak nechudnem”?

Sú Vám tieto vety známe?

Veríte tomu, že keď chcete schudnúť, tak proste potrebujete poriadne ubrať z kalorického príjmu?

Potom máte, ale aj nemáte pravdu.

Aj tu totiž platí, že všetkého veľa škodí. Uberať z kalorického príjmu donekonečna totiž z dlhodobého hľadiska viac škodí, ako prospieva. (1, 2)

Zapamätajte si preto, že potreba nízkeho príjmu kalórií pre chudnutie je mýtus!

Keď totiž Váš denný kalorický príjem dlhodobo klesne pod určitú hranicu, Vaše telo spomalí svoj metabolizmus z dôvodu prežitia a v takom prípade sa zhorší aj funkcia spaľovania tukových zásob. (1, 2)

Toto je jedna z veľmi častých chýb, prečo sa niektorým ľuďom nedarí úspešne znížiť ich hmotnosť.

Je zbytočné drasticky znižovať denný kalorický príjem iba preto, že ste niekde počuli alebo čítali, že vďaka tomu schudnete rýchlejšie. Úprimne, neschudnete. A neschudnete nielenže rýchlejšie, ale pravdepodobne neschudnete vôbec. Alebo za cenu toho, že zažijete ukážkový jojo efekt.

Chcete poznať ďalšie najčastejšie chyby, ktoré ľudia pri chudnutí robia?

Mrknite sa na článok na blogu.
Prečítať si ho môžete tu.

© Tomáš Hadžega

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín online výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru.

Priberiem aj z vody
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.