6 najčastejších chýb pri chudnutí

6 najčastejších chýb pri chudnutí
2.8 (55%) 4 hlas[ov]

1  2  

Aké najčastejšie chyby robia ľudia pri chudnutí?

Na začiatok je dôležité si uvedomiť, že keď sa snažíte schudnúť vaše telo bude proti tomu bojovať.

Na začiatku možno budete chudnúť rýchlo a budete mať z toho obrovskú radosť. Lenže po nejakom čase sa možno vaše chudnutie spomalí alebo úplne zastaví.

Čo robiť práve v takejto situácii?

Tento článok vám ukáže 6 najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri chudnutí + vám ukáže postup ako vaše chudnutie dostať opäť do pohybu.

1. Chudnete bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili

Keď si myslíte, že sa vaše chudnutie zastavilo a vy zažívate plató efekt, nemusí to byť tak úplne pravda.

Je totiž úplne normálne, keď sa ručička na váhe niekoľko dní či týždňov nehýbe. V takom prípade je dôležité si uvedomiť jednu vec. Tento stav totiž ešte neznamená, že nechudnete tuk.

Telesná hmotnosť má totiž tendenciu byť pohyblivá, raz trošku hore a raz zase trošku dole. Toto všetko závisí od jedla, ktoré jete a rovnako tak od hormónov, ktoré majú tiež hlavný vplyv na to koľko vody vaše telo zadržuje (špeciálne u žien).

Rovnako tak je možné, že pri vašom chudnutí zatiaľ čo strácate tuk naberáte svalovú hmotu. Tento známy stav sa dostavuje v období, keď ste len nedávno začali cvičiť.

Cvičenie a pravidelný pohyb je naozaj skvelá vec, keď naozaj chcete schudnúť telesný tuk a nie hmotnosť.

Preto je dobrým nápadom pre sledovanie vášho progresu použiť iný nástroj ako klasickú váhu.

Napríklad dostanete veľmi presné informácie podľa toho vám sedí vaše oblečenie a ako vyzeráte v zrkadle.

Tou najlepšou voľbou pre sledovanie správneho procesu chudnutia je absolvovanie viscerálnej analýzy. Tá totiž presne odhalí koľko tukov ste schudli, koľko svalov ste získali, či koľko telesnej vody vaše telo obsahuje.

Na základe týchto výsledkov potom môžete krásne vidieť, či sa vaše chudnutie uberá správnym smerom.

Keď je vaša hmotnosť zaseknutá v jednom bode 1 až 2 týždňe je dôležité nechať si poradiť od odborníka.

2. Nejete dostatok bielkovín

Bielkoviny sú jednoducho tou najdôležitejšou živinou pre chudnutie.

Jedenie 25-30% bielkovín denne môže zvýšiť váš metabolizmus tak, že denne spálite o 80-100 kalórií viac a automaticky denne zjete o niekoľko stoviek kalórií menej. Bielkoviny tak môžu drasticky znížiť vaše chute a obsesívnu túžbu po jedle z dôvodu hladu (1,2,3).

Toto je čiastočne spôsobené účinkami bielkovín na hormóny regulujúce chuť do jedla ako sú ghrelín a leptín (4,5).

V prípade, že pravidelne raňajkujete, potom sú raňajky najdôležitejším jedlom pre príjem bielkovín. Štúdie ukazujú, že ľudia ktorí jedia raňajky s vysokým obsahom bielkovín majú počas dňa menší hlad a menšie chute na jedlo (6).

Vysoký príjem bielkovín pomáha taktiež pred spomalením metabolizmu, čo je veľmi častý vedľajší efekt chudnutie. Bielkoviny navyše pomáhajú taktiež v prevencii proti opätovnému priberaniu hmotnosti (7,8).

3. Jete príliš málo kalórií

Veľmi veľké percento ľudí, ktorí majú pri chudnutí problém, jednoducho jedia príliš málo kalórií. Áno počujete dobre, príliš málo!

Nízky príjem kalórií pre chudnutie je mýtus. Keď váš kalorický príjem totiž klesne pod určitú hranicu, nedodávate vášmu telu energiu ani na to, aby dokázal pokryť základné funkcie ľudského tela (dýchanie, potenie, vylučovanie, spracovanie a rozloženie potravín atď.) ako potom môže vaše telo spaľovať tuky? Jeho metabolizmus sa spomalí natoľko, že prestanete chudnúť úplne.

Myslite teda na to, že ľudia majú tendenciu prijímať príliš málo kalórií a preto majú s chudnutím problém (9,10).

Preto keď máte problém s chudnutím, potrebujete presne vedieť koľko kalórií máte denne prijať v akom jedle a v akých gramážových hodnotách.

Tento problém za váš vyrieši Online výživová poradňa Dr. Hadžega bez toho, aby ste vôbec museli výjsť z domu.

Tu je ponuka možností, ktoré vám pomôžu:

    • Viscerálna analýza – jej absolvovanie vám odhalí aké chyby pri chudnutí a stravovaní robíte a ja vám na základe jej výsledkov navrhnem individuálne odporúčania na mieru.
    • Jedálniček na mieru – pre chudnutie bez hladu, zákazov iba vďaka chutnému jedlu. Jedálniček obsahuje desiatky rôznych tipov jedál (spolu s detailnými a gramážovými receptami) na základe rýchlosti vášho metabolizmu, odporúčanného denného príjmu živín, životného štýlu, zdravotného stavu a výsledkov Viscerálnej analýzy. Jedálniček rovnako tak obsahuje odporúčania ohľadom pohybových aktivít a vhodného stravovania pred cvičením a po cvičení.
    • Môžete vyskúšať aj moju osobnú starostlivosť, kde máte okrem viscerálnej diagnostiky, jedálničku na mieru, chutných receptov a odporúčaní na mieru k dispozícii aj moju neobmedzenú podporu a motiváciu.

“Konečne cítim zmenu, ktorú si všimlo už aj moje okolie, čo mi robí veľkú radosť 🙂 Nemám už stále pocit nafúknutého brucha, ako som mala predtým. Teraz sa cítim sa ľahšia, moje bruško sa stiahlo a z toho sa naozaj veľmi teším :)”

Jaroslava Illášová, členka Online výživovej poradne Dr. Hadžega

Poznať váš presný kalorický príjem je veľmi dôležité aj z toho dôvodu, keď sa snažíte denne prijať 30% kalórií práve z bielkovín.

V prípade, že nemáte k dispozícii jedálniček, ktorý obsahuje presné rozloženie jedál podľa kalorických a gramážových hodnôt je jednoducho nemožné dosiahnuť denný príjem potrebného množstva bielkovín a efektívne tak chudnúť.

So stravovacím plánom na mieru vyriešim vaše problémy za vás, dostanete jedálniček s presnými kalorickými hodnotami a hodnotami živín, ktoré vám pomôžu schudnúť. Bez toho, aby ste museli otravne počítať každú kalóriu.

Aké ďalšie chyby ľuďom najčastiejšie pri chudnutí bránia?

A čo je najväčším problémom ľudí, ktorí sú na diéte?

Otočte prosím na 2. stránku.

Pokračovať v čítaní článku
1
2
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.