1  2

 

Existujú smoothie recepty na chudnutie?

Naozaj to funguje?

Naozaj môžete schudnúť iba tým, že budete piť smoothie drinky?

Tento článok vám odhalí problematiku toho, či môžete vďaka smoothie drinkom naozaj schudnúť. Zároveň vám taktiež ukáže 7 tipov pre smoothie recepty na chudnutie. Recepty, ktoré sú veľmi rýchle, chutné a praktické.

Smoothie

Smoothie drinky. Obľúbené nápoje z ovocia, či zeleniny, sa stále viac a viac dostávajú do pozornosti.

Väčšinou sú okrem ich pozitívnych účinkov na zdravie propagované, ako skvelý prostriedok na chudnutie.

Smoothie drink je veľmi praktický. Proste vezmete napríklad ovocie, zeleninu, mlieko, jogurt, semiačka a hodíte to všetko do mixéra. Za pár minút máte rýchle, chutné a praktické jedlo. Fantázii sa medze nekladú. Môžete spolu pomiešať všetko, čo vám napadne.

Smoothie drinky môžu byť:

– ovocné
– zeleninové
proteínové
– alebo mix všetkých troch verzií

Smoothie je skvelé v tom, že vám umožní denne prijať množstvo ovocia a zeleniny, ktoré by ste pravdepodobne samotné v ich klasickej forme neprijali. Odporúčaná denná dávka ovocia by mala byť aspoň 400 gramov. (1)

To by ste museli zjesť napríklad každý deň 4 jablká. (2)

A to väčšina ľudí jednoducho nezvládne.

Okrem vyššieho množstva ovocia a zeleniny, vám smoothie môže pomôcť prijať aj vyššie množstvo vlákniny.

Vláknina je dôležitá živina, ktorá je účinnou prevenciou zápchy a podporuje v našom tráviacom trakte rast dobrých baktérií. (3)

Smoothie vďaka svojmu obsahu vlákniny, môže mať na vaše zdravie pozitívny vplyv. Výskumy totiž ukazujú, že rozmnožovanie dobrých črevných baktérií pomáha znižovať zápaly, podporovať zdravé fungovanie imunitných funkcií i mentálne zdravie. (4)

Odporúčaný denný príjem vlákniny by mal byť minimálne 25 gramov pre ženy a 38 gramov pre mužov. Toto číslo sa však v živote bežného človeka javí ako dosť nereálne. Priemerný Američan totiž denne skonzumuje iba 16 gramov vlákniny. (5)

Smoothie na chudnutie. Naozaj to funguje?

“Vyskúšajte naše jedinečné smoothie. Je to úžasný nástroj na chudnutie. Plný vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré vaše telo potrebuje.”

Nejako takto vyzerajú marketingové slogany, ktoré smoothie propagujú. Ich cieľ je presvedčiť vás, že smoothie je na chudnutie, ten najlepší nástroj pod slnkom.

Majú naozaj pravdu?

Čo na to vedecké výskumy?

Ich odpoveď je.

Smoothie recepty na chudnutie môžu byť efektívne iba v prípade, že nebudú príčinou prekračovania vašej potreby denného kalorického príjmu.

Znamená to, že aj u smoothie drinkov platí v prvom rade energetická rovnováha. Energetický príjem by nemal prekračovať energetický výdaj.

Niekoľko malých štúdií na túto tému poukazuje na to, že smoothie, ktoré sa využívajú ako náhrada jedál, vás môžu zasýtiť rovnako, ako bežné jedlo a že pitie kalórií namiesto ich žuvania v klasickom jedle, nemusí nevyhnutne viesť k prejedaniu sa, keď budete tuhé jedlá konzumovať neskôr. (6, 7, 8)

Čo to teda znamená?

Znamená to, že v podstate neexistuje rozdiel medzi tým, či pijete kalórie zo smoothie alebo ich konzumujete z tuhého jedla. V oboch prípadoch budete zasýtený rovnako.

Myslíte si, že vy to máte inak?

Že sa po zjedení tuhého jedla cítite viac sýty, ako keď iba vypijete smoothie?

Nuž nemusí to byť tak úplne pravda.

Jedna malá štúdia zistila, že ľudia, ktorí si pred pitím smoothie prezreli veľkú porciu ovocia, sa cítili po jeho vypití viac sýti a spokojní, ako ľudia ktorí si pred vypitím smoothie prezreli malú porciu ovocia. (9)

No povedzte, nie je to naše telo zvláštne?

Obyčajný obrázok jedla, dokáže vo vašom vnímaní zmeniť to, ako vnímate jedlo, ktoré ste práve zjedli. A čo je najdôležitejšie, tak to jedlo, ktoré ste zjedli bolo úplne odlišné, od toho na obrázku!

Myslíte si, že je v tom nejaký háčik?

Že smoothie boli u oboch skupín odlišné?

Lenže ono nebolo.

Obe sledované skupiny totiž konzumovali smoothie, ktoré malo rovnaké množstvo kalórií i živín. (11) Na pocit sýtosti oboch sledovaných skupín tak vplýval hlavne obrázok ovocia.

Smoothie a ich kvalita

Ako si vybrať tie správne smoothie recepty na chudnutie?

No, v prvom rade by ste tak úplne nemali veriť všetkým komerčným verziám. Hoci vyzerajú na prvý pohľad veľmi lákavo.

Prečo?

Pretože niektoré reklamné značky totiž obsahujú až 10 kociek pridaného cukru. (10)

To je v podstate rovnaké množstvo, ako keby ste pili 3 dcl koly. (11)

Preto odporúčam pri kupovanej verzii smoothie sledovať položku Sacharidy – z toho cukry.

Obsah cukru by u smoothie drinku s obsahom 0,5 litra, nemal byť vyšší ako 8 gramov cukru (2 kocky). A vôbec nie, nejakých 10 kociek.

V takom prípade nekupujete žiadne smoothie a už vôbec nie smoothie na chudnutie. Kupujete sladký nápoj plný cukru. Ten vám pri chudnutí absolútne nepomôže. Preto takéto smoothie radšej vôbec nekupujte. To si radšej svoje vlastné smoothie pripravte doma. Alebo sa inšpirujte výberom smoothie receptov na chudnutie v tomto článku.

Smoothie a kalórie

Váš jedálniček na chudnutie nemusí nutne obsahovať celodennú konzumáciu smoothie, bez nejakého ďalšieho jedla. Ani by som to neodporúčal.

Smoothie môže slúžiť, ako dopĺňanie jedálnička pre raňajky, desiatu, či olovrant. Tieto verzie smoothie majú zvyčajne energetickú hodnotu približne 200-300 kalórií. Presné hodnoty energie však závisia na zdrojoch a množstvách potravín, ktoré použijete.

Mohli by ste smoothie použiť aj ako obed, či večeru?

Občas to nemusí byť problém.

Smoothie môžete použiť aj ako verziu obed alebo večeru a to či už z časového i praktického dôvodu alebo jednoducho preto, že sa vám nebude chcieť nič náročnejšie pripravovať.  

V takomto prípade, ale potrebujete zvoliť vyššie energetické množstvo, aby vás smoothie dostatočne zasýtilo. Smoothie na obed alebo večeru by malo obsahovať približne 400-600 kalórií. Individuálne sa však tieto hodnoty budú u každého človeka líšiť.

Aby som vám však tento výber smoothie uľahčil, pripravil som pre vás 7 tipov pre smoothie recepty na chudnutie.

Otočte prosím na 2. stránku.

Pokračovať v čítaní článku

Pokračovanie na strane č. 2.

7 tipov pre smoothie recepty na chudnutie
2 (40%) 1 hlas[ov]

1
2
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.