Spravodaj Tomáša Hadžegu

Črevo, ako samostatný orgán

Črevo. Niektorí odborníci uvádzajú, že je to jeden samostatný orgán. Premýšľali ste niekedy nad tým, že v našom čreve žije viac ako 100 miliárd baktérií?

100 miliárd je naozaj obrovské číslo.

A všetky tieto baktérie spoločne tvoria člevnú flóru. Žijú tam spoločne baktérie dobré i zlé. A našou úlohou je, aby žili v rovnováhe. Alebo ideálne, aby tie dobré baktérie v našom čreve žili vo väčšom množstve. Pretože, akonáhle začnú prevažovať tie zlé, máme problém. Tento stav sa nazýva dysbióza. (1)

Náš imunitný systém na prevahu zlých baktérií, zjednodušených vysvetlením, začína reagovať tým, že sa v tele spustia rôzne zápaly. To je reakcia na prevahu zlých baktérií. A keď to takto trvá dlhú dobu, potom je zdravotný problém na svete.

Nerovnováha črevných baktérií pritom súvisí s inzulínovou rezistenciou, priberaním, zápalmi, obezitou, zápalovými ochoreniami čriev a rakovinou hrubého čreva. (2, 3, 4, 5)

Akým 3 veciam by sme sa teda mali v našom živote vyhnúť, aby sme nášmu črevu neubližovali?

1. Pitie príliš veľkého množstva alkoholu

Alkohol je návyková a toxická látka. Všetkým je nám to známe. Ako ale vplýva na zdravie nášho čreva? Jedna zaujímavá štúdia sa pozrela na vplyv rôznych druhov alkoholu na fungovanie nášho čreva. Každý z účastníkov štúdie pil každý deň po dobu 20 dní, buď 2,7 dcl červeného vína, 2,7 dcl nealkoholického červeného vína alebo 1 dcl ginu. (6)

Viete k čomu došlo?

Gin znížil počet dobrých baktérií v našom čreve. Jednoducho ich zabil.

Červené víno zvýšilo počet baktérií, ktoré zdravie čreva podporujú a naopak znížil počet zlých baktérií, ktoré črevu škodia. Víno v miernom množstve max. 2 dcl denne, navyše znižuje vďaka polyfenolom vysoký krvný tlak i zlepšuje hladinu cholesterolu. (7)

Myslím, že pri výbere alkoholu je tak voľba jasná.

2. Užívanie nadmerného množstva antibiotík

Užívanie antibiotík pri určitých chorobách je prospešné a nevyhnutné. Avšak problém je, keď sa to začne preháňať. Antibiotiká totiž okrem zabíjania zlých baktérií zabíjajú aj tie dobré. Stačí tak jediná liečba antibiotikami a vo Vašej črevnej flóre môže dôjsť k škodlivým zmenám. (8, 9, 10)

Antibiotiká totiž dočasne zabijú dobré baktérie a dočasne naopak zvýšia množstvo presne tých istých zlých baktérií, ktoré napríklad červené víno zabíja. (11)

Po jednej dávke antibiotík sa väčšina baktérií v črevách obnoví po 1-4 týždňoch. Avšak ich počet sa už väčšinou na svoju pôvodnú úroveň nevráti. (12, 13)

Antibiotiká totiž redukujú pestrosť dominatných dobrých baktérií v črevnej flóre a zvyšujú počet negatívnych odolných kmeňov. Tento stav môže napríklad následne trvať až 2 roky. (14)

3. Nedostatok pohybovej aktivity

Tak a zasa ten pohyb. Znovu ho tu máme 🙂

Je tu hlavne kvôli tomu, že pohybová aktivita prispieva k zdraviu nášho čreva. (15, 16)

A je jedno, či ste na prechádzke, pracujete v záhrade alebo idete na bicykli do obchodu. Všetko sa počíta.

Štúdie ukazujú, že napríklad profesionálni hráči rugby majú oproti svojim neaktívnym rovesníkom až 2 krát väčšie množstvo dobrých baktérií vo svojej črevnej flóre. (17)

Navyše sa v ich črevnej flóre nachádza vysoká hladina baktérie s názvom Akkermansia, ktorá hrá dôležitú úlohu pri metabolickom zdraví a prevencii obezity. (1718)

K podobným výsledkom došlo rovnako tak aj u aktívnych žien. (19) Aj mierne pohybová aktivita totiž bola pre zdravie ich čreva prospešná.

Takže, keď Vám na zdraví Vašho čreva i na Vašom celkovom zdraví záleží, môžete sa niektorým z týchto tipov inšpirovať. Myslím, že ich aplikácia to praxe nie je zasa až tak náročná.

© Tomáš Hadžega

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín online výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru.

3 veci, ktoré škodia zdraviu vášho čreva
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.