Spravodaj Tomáša Hadžegu

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa,

nie, nie sú.

A nezáleží na tom, či sú zdravé alebo nezdravé.

Vedecké výskumy totiž ukazujú, že to nie je pravda. (1, 2, 3)

Jedná sa o jeden z najrozšírenejších mýtov v oblasti výživy.

Možno ste už počuli odporúčania tipu:

“Raňajky zrýchľujú metabolizmus, keď chceš schudnúť, musíš ich jesť.”

“Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa, bez toho proste neschudneš.”

Pokojne a s čistým svedomím sa na tieto odporúčania vykašlite.

Chcete schudnúť? 

Keď je Vaším cieľom zníženie hmotnosti, tak raňajky pokojne vynechajte. Vedecké výskumy totiž ukazujú, že ľudia, ktorí vynechávali raňajky, zjedli síce na obed o 140 kalórií viac ako ľudia, ktorí raňajky jedli, avšak dôležité je taktiež pripomenúť, že u ľudí ktorí neraňajkovali bol na konci dňa ich celkový kalorický príjem o 400 kalórií menší. (2)

Tu je jednoduchá odpoveď na to, že raňajky naozaj nie sú najdôležitejším jedlom dňa. A že vynechávanie raňajok má dokonca o trochu lepšie výsledky pri chudnutí ako ich jedenie.

Čo je správne? 

Je dôležité si uvedomiť, že každý človek je individualita. Niekomu ráno raňajky chutia, pretože cíti hlad a bez nich by nevedel fungovať.

Ja napríklad raňajkujem iba v prípade, že vstávam v určitý čas. Napríklad ráno pred siedmou hodinou mi raňajky nechutia. Necítim hlad a nemám potrebu raňajkovať.

Tak neraňajkujem.

Na druhú stranu, raňajky medzi siedmou a ôsmou hodinou už potrebujem. Môj žalúdok mi dáva najavo, že už by si niečo dobrého dal 🙂

Preto v prípade, že ráno nepociťujete hlad – nech už ide o akékoľvek dôvody, nemá zmysel sa do raňajok nútiť.

Nezdravé a ani zdravé raňajky, naozaj nie sú najdôležitejším jedlom dňa. Keď teda ráno hlad necítite alebo nie ste zvyknutý raňajkovať, tak potom raňajky pokojne vynechajte.

© Tomáš Hadžega

PS: Chceli by ste zmeniť svoje stravovanie a životný štýl, ale neviete, ako na to? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru.

Raňajky, ÁNO či NIE?
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.