Chudnutie podľa krvnej skupiny. Naozaj to funguje?

Chudnutie podľa krvnej skupiny. Funguje to?

 

Chudnutie podľa krvnej skupiny.

Stravovanie podľa krvných skupín, ktoré vytvoril a spopularizoval americký naturopat Peter J. D’Adamo je populárne už takmer 20 rokov. Veľké množstvo ľudí nedá na túto metódu stravovania dopustiť.

Väčšina jednotlivcov sa do diéty podľa krvných skupín púšťa so zvedavou otázkou,

“Ako asi bude chudnutie podľa krvnej skupiny fungovať?”

Ja si k tejto častej otázke, kladiem ešte jednu osobnú otázku navyše.

“Má chudnutie podľa krvnej skupiny vedecký základ?”

Priznám sa, že som sa pred pár rokmi taktiež zaujímal o to, či diéta podľa krvných skupín môže fungovať. Veril som, že by chudnutie podľa krvnej skupiny mohlo priniesť zaujímavé výsledky.

Čím som sa, ale o túto metódu hlbšie a hlbšie zaujímal, tým som nachádzal stále viac a viac trhlín, ktoré mi vadili. Chýbajúcie informácie, ktoré by ma presvedčili o tom, že chudnutie podľa krvnej skupiny môže byť úspešné.

Kladol som si stále dookola tieto tri otázky:

“Ako vlastne diéta podľa krvných skupín funguje?”

“Naozaj môže byť chudnutie podľa krvných skupín efektívne?”

“Má táto metóda nejaký reálny vedecký základ?”

Zástancovia diéty podľa krvných skupín vám budú tvrdiť, že by sa človek mal stravovať podľa toho, akú má krvnú skupinu. Že je to to najlepšie, čo môžete pre vaše zdravie i postavu urobiť. Niektorí ľudia vám zasa povedia, že im diéta podľa krvných skupín zachránila život.

Majú pravdu? Vedia to podložiť nejakou štúdiou? Alebo je to iba ich subjektívny názor?

Poďme to spoločne preskúmať. Pozrime sa v tomto článku na to, ako vlastne diéta podľa krvných skupín funguje a či vám naozaj môže pomôcť schudnúť.

Diéta podľa krvnej skupiny. Čo to vlastne znamená?

Dr. Peter D’Adamo.

Americký naturopat. Muž, ktorý celú metódu diéty podľa krvných skupín vymyslel a spopularizoval. Bolo to už relatívne dávno. V roku 1996. Jeho kniha Eat Right 4 Your Type sa stala neuveriteľne úspešná. Podľa New York Times sa z nej stal bestseller s miliónmi predaných kusov. (1)

Hlavnou myšlienkou tejto knihy je, že optimálne stravovanie pre každého človeka závisí na tom, akú má krvnú skupinu. D’Adamo svoju teóriu opiera o genetické vlastnosti, ktoré sme zdedili po našich predkoch. Uvádza, že každá krvná skupina sa vyvíjala postupne, v inom období a práve na základe toho, by naše stravovanie malo byť prispôsobené práve konkrétnej krvnej skupine A, B, AB alebo 0. (2) To je hlavný argument.

A ako konkrétne, by teda vaše stravovanie podľa krvnej skupiny malo vyzerať? (1, 2)

Krvná skupina A – poľnohospodár/zberač

Podľa D’Adama majú ľudia s krvnou skupinou A blízko k vegetariánom. Mali by teda jesť prevažne stravu bohatú na rastlinné zdroje potravín a kompletne sa vyhýbať “toxickému” červenému mäsu. Strava týchto ľudí by mala byť zložená prevažne z ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných obilovín. Podľa D’Adama má krvná skupina A veľmi citlivý imunitný systém.

Krvná skupina B – nomád

Ľudia s krvnou skupinou B, by podľa D’Adama mali jesť rastlinné produkty a taktiež aj väčšinu mäsa (okrem kuracieho a bravčového). Do svojho stravovania môžu zaradiť taktiež aj niektoré mliečne produkty, hlavne nízkotučné. Mali by sa však vyhnúť pšenici, kukurici, šošovici, paradajkám, či arašidom.

Krvná skupina AB – záhada

Prečo záhada? Pretože sa jedná o mix odporúčaní pre krvnú skupinu A i krvnú skupinu B. Títo ľudia môžu jesť morské plody, tofu, mliečne produkty, fazuľu aj obiloviny. Mali by sa však vyhnúť kukurici, hovädziemu i kuraciemu mäsu. Podľa D’Adama by títo ľudia nemali taktiež fajčiť, piť alkohol, jesť údené a sušené mäso.

Krvná skupina 0 – lovec

Stravovanie ľudí s krvnou skupinou 0 by malo byť podľa D’Adama zložené hlavne z vysokobielkovinovej stravy so širokým zastúpením mäsa, rýb a hydiny. Títo ľudia by si však mali dávať pozor na obiloviny, strukoviny a mliečne produkty. Tento typ stravovania je podobný paleo diéte. D’Adamo ďalej uvádza, že ľudia s krvnou skupinou 0, môžu mať časté problémy s bruchom.

Teraz otázka na vás.

Viete si predstaviť, že sa budete celý váš život stravovať už iba takto?

Pretože, keď máte krvnú skupinu A, na mäso by ste mali zabudnúť.

Pretože, keď ste krvná skupina B, tak žiadne paradajky, šošovica ani arašidy.

Pretože, keď máte krvnú skupinu AB, tak ruky preč od kuracieho mäsa, alkoholu i cigariet.

No a keď ste krvná skupina 0, tak potom ten čerstvý voňavý chlieb, ryžu, ovsené vločky, jogurt, či mlieko, radšej nechajte v obchode.

Viete si predstaviť, že by ste sa vyššie uvedeným potravín mali nadobro vyhnúť? Pretože, keď to neurobíte, tak neschudnete a pôjde to s vami dole z kopca?

Môj názor je, že keď človek pri diéte podľa krvných skupín schudne alebo zlepší svoje zdravie, nebude to kvôli tomu, že by napríklad nejedol mäso, šošovicu, paradajky, či jogurty. Bude to preto, pretože táto diéta podporuje zdravý spôsob stravovania. Pretože sa zameriava na to, aby ste sa vyhýbali priemyselne spracovaným potravinám. Aby ste sa stravovali o trošku bližšie k tomu, ako to robili naši predkovia.

Toto dáva zmysel. Avšak myslím si, že tvrdenie, aby krvná skupina A zabudla na mäso je prehnaná. A to hlavne v prípade, že konkrétnemu človeku nespôsobuje žiadne zdravotné problémy.

Moja krvná skupina je A. Mám rád mäso i šunku. Chutí mi. Som zdravý a štíhly. Nevidím dôvod, prečo by som sa teda týmto potravinám vyhýbať.

Chudnutie podľa krvnej skupiny a diéta podľa krvnej skupiny. Existuje nejaký vedecký základ?

Pri štúdiu diéty podľa krvných skupín som si kladol otázky o tom, či existujú nejaké vedecké štúdie, ktoré by preukázali účinnosť tejto diéty.

Jedna zo štúdií na túto tému z roku 2012 poukazuje na to, že určité typy krvnej skupiny môžu mať vyššie alebo nižšie riziko konkrétných ochorení. (3)

Krvná skupina 0 má napríklad nižšie riziko srdcových ochorení, ale vyššie riziko žalúdočných vredov. (4, 5) V tomto bode sa D’Adamo približne trafil. Vo svojej knihe totiž upozorňuje na to, že “nulky” môžu mať časté ťažkosti s bruchom. Či tým myslel práve žalúdok, to neviem.

Vyššie spomenuté vedecké štúdie síce poukazujú na vplyv konkrétnej krvnej skupiny na zdravie človeka, avšak žiadna z nich sa nezaoberala tým, ako konkrétna krvná skupina súvisí s konkrétnym jedlomŽiadna vedecká štúdia na túto tému totiž neexistuje. (1)

V jednej veľkej pozorovacej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 1 455 dospelých ľudí, jedli títo ľudia  stravu odporúčanú pre krvnú skupinu A, ktorá obsahovala veľa ovocia a zeleniny. Výsledky poukázali na súvislosť so zlepšenými zdravotnými ukazovateľmi.

Háčik však bol v tom, že výhody z tejto diéty čerpali všetci účastníci štúdie. Teda všetky krvné skupiny. Nie iba krvná skupina A, pre ktorú bola diéta primárne prispôsobená. (6) V ideálnom prípade by mali mať ľudia s krvnou skupinou A v tejto štúdii najlepšie výhody a ostatné krvné skupiny by na tom mali byť horšie. Nič také sa však nestalo.

V hlavnej vedeckej štúdii, týkajúcej sa diéty podľa krvných skupín, vzali vedci dáta na túto tému z viac ako tísícky štúdií. Výsledkom však bolo, že nakoniec nenašli ani jednu dobre vedecky navrhnutú štúdiu, ktorá by potvrdila pozitívny vplyv diéty podľa krvných skupín na zdravie, či hmotnosť. (7)

Ich záver bol jasný: Aktuálne neexistuje potvrdenie, že diéta podľa krvných skupín prináša zdravotné výhody. (7)

Záver

Zhrnutie na záver. Chudnutie podľa krvnej skupiny ani diéta podľa krvných skupín nemajú žiadne overené a kvalitné vedecké základy.

Štúdie, ktoré boli na túto tému vykonané, buď vôbec neskúmajú vplyv stravy na konkrétnu krvnú skupinu alebo sú nekvalitné. No a už vôbec sa nezaoberajú chudnutím.

Keď však máte s diétou podľa krvných skupín pozitívnu skúsenosť, tak je to úplne v poriadku. Pokojne sa podľa toho stravujte ďalej a tomuto článku nevenujte pozornosť. Každý sme iný. Takže, čo nefunguje vášej kamarátke, vám fungovať môže. Keď vám však chudnutie podľa krvnej skupiny nefungovalo podľa predstáv, tak to zmeňte. Vyskúšajte napríklad jedálniček na mieru.

Podľa môjho názoru, sú všetky pozitívne výsledky, ktoré vďaka diéte podľa krvnej skupiny získate, spôsobené tým, že je tento spôsob stravovania zameraný prevažne na zdravé a výživovo hodnotné jedlá. Vyhýba sa priemyselne spracovaným potravinám s trans tukmi a pridanými cukrami. Takýto spôsob stravovania bude vždy efektívny, akokoľvek ho budeme nazývať. Pravdepodobne však nebude mať nič spoločné s vašou krvnou skupinou.

© Tomáš Hadžega

 

Chudnutie podľa krvnej skupiny. Funguje to?
2.5 (50%) 2 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!