Ako aktívne posilniť imunitu?

Ako aktívne posilniť imunitu? - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Ako aktívne posilniť imunitu?
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Ako aktívne posilniť imunitu?

Imunita a posilnenie imunity.

Toto slovo a slovné spojenie je v posledných dňoch skloňované vo všetkých pádoch.

Čo vlastne, ale tá imunita znamená?

A môžeme ju my sami aktívne posilniť?

Imunita alebo imunitný systém

je komplexný systém buniek, orgánov a tkanív. Vďaka tejto dokonalej vzájomnej spolupráci imunita trvalo chráni náše telo pred infekciami, vírusmi, či baktériami z vonkajšieho prostredia.

Je dôležité pripomenúť, že žiadna čarovná tabletka na imunitu a ani na posilnenie imunity neexistuje.

Všetky reklamy, ktoré Vám tvrdia, že Vám ich liek posilní imunitu nehovoria pravdu.

Jediným spôsobom, ako posilniť našu imunitu je vytvoriť v našom tele prostredie, ktoré nás ochráni.

Dnes mám pre Vás pár odporúčaní, ako práve toto prostredie v tele vytvoriť.

5 krokov pre silnú imunitu

1. Jedzte výživovo hodnotné potraviny 

Doprajte si dostatok zeleniny, ovocia, rastlinných bielkovín i zdravých tukov. Áno, možno je to otrepaná rada, ale funguje. To, čo pochádza z prírody nám neškodí. (1)

2. Vyhýbajte sa alkoholu

Alkohol okrem toho, že poškodzuje pečeň a oslabuje pľúca, ničí taktiež aj našu črevnú flóru (takže imunitu). Platí to pre viac ako 1 alkoholický drink. (2)

3. Vyhnite sa cukru

Škodí črevám i imunite, oslabuje náš organizmus a navyše vytvára závislosť. (3, 4)

4. Naučte sa kompenzovať stres

Áno, viem. Nie je to v dnešnej dobe jednoduché, ale musím sa to naučiť. Inak nás stres prevalcuje. Skúste preto meditáciu, dychové cvičenia alebo iba “obyčajnú” prechádzku v prírode. (5)

5. Dávajte si pozor na spánok

Spánok väčšina ľudí stále podceňuje. A pritom je to jedna z najjednoduchších činností 🙂 Spať by sme mali aspoň 7-8 hodín, inak to negatívne ovplyvňuje dĺžku nášho života. (6) Nepiť pred spánkom alkohol, nepozerať na telku a ani neťukať do mobilu. (7)

To všetko totiž zvyšuje frekvenciu mozgových vĺn, ktorá následne bráni mozgu  dostať sa do “menších otáčok,” ktoré nám umožnia kvalitne si v spánku oddýchnuť. A prirodzene posilňuje našu imunitu. (8)

A na záver jeden bonusový tip.

Nenechajte sa zahĺtiť a vtiahnuť do panických stavov, ktoré vytvára vonkajší svet. Môže to Vašu imunitu poškodiť viac, ako liter dobrého vína 🙂

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.