Spravodaj Tomáša Hadžegu

Ako aktívne posilniť imunitu?

Imunita a posilnenie imunity.

Toto slovo a slovné spojenie je v posledných dňoch skloňované vo všetkých pádoch.

Čo vlastne, ale tá imunita znamená?

A môžeme ju my sami aktívne posilniť?

Imunita alebo imunitný systém

je komplexný systém buniek, orgánov a tkanív. Vďaka tejto dokonalej vzájomnej spolupráci imunita trvalo chráni náše telo pred infekciami, vírusmi, či baktériami z vonkajšieho prostredia.

Je dôležité pripomenúť, že žiadna čarovná tabletka na imunitu a ani na posilnenie imunity neexistuje.

Všetky reklamy, ktoré Vám tvrdia, že Vám ich liek posilní imunitu nehovoria pravdu.

Jediným spôsobom, ako posilniť našu imunitu je vytvoriť v našom tele prostredie, ktoré nás ochráni.

Dnes mám pre Vás pár odporúčaní, ako práve toto prostredie v tele vytvoriť.

5 krokov pre silnú imunitu

1. Jedzte výživovo hodnotné potraviny 

Doprajte si dostatok zeleniny, ovocia, rastlinných bielkovín i zdravých tukov. Áno, možno je to otrepaná rada, ale funguje. To, čo pochádza z prírody nám neškodí. (1)

2. Vyhýbajte sa alkoholu

Alkohol okrem toho, že poškodzuje pečeň a oslabuje pľúca, ničí taktiež aj našu črevnú flóru (takže imunitu). Platí to pre viac ako 1 alkoholický drink. (2)

3. Vyhnite sa cukru

Škodí črevám i imunite, oslabuje náš organizmus a navyše vytvára závislosť. (3, 4)

4. Naučte sa kompenzovať stres

Áno, viem. Nie je to v dnešnej dobe jednoduché, ale musím sa to naučiť. Inak nás stres prevalcuje. Skúste preto meditáciu, dychové cvičenia alebo iba “obyčajnú” prechádzku v prírode. (5)

5. Dávajte si pozor na spánok

Spánok väčšina ľudí stále podceňuje. A pritom je to jedna z najjednoduchších činností 🙂 Spať by sme mali aspoň 7-8 hodín, inak to negatívne ovplyvňuje dĺžku nášho života. (6) Nepiť pred spánkom alkohol, nepozerať na telku a ani neťukať do mobilu. (7)

To všetko totiž zvyšuje frekvenciu mozgových vĺn, ktorá následne bráni mozgu  dostať sa do “menších otáčok,” ktoré nám umožnia kvalitne si v spánku oddýchnuť. A prirodzene posilňuje našu imunitu. (8)

A na záver jeden bonusový tip.

Nenechajte sa zahĺtiť a vtiahnuť do panických stavov, ktoré vytvára vonkajší svet. Môže to Vašu imunitu poškodiť viac, ako liter dobrého vína 🙂

© Tomáš Hadžega

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín online výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru.

Ako aktívne posilniť imunitu?
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.