Ako genetika ovplyvňuje Vašu hmotnosť - Spravodaj Tomáša Hadžegu

Ako genetika ovplyvňuje Vašu hmotnosť?

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Ako genetika ovplyvňuje Vašu hmotnosť?

“Tak viete. My sme celá rodina taká… Silnejšia. Aj moja stará mama z otcovej strany bola taká. My máme takú genetiku. Celý život s tým bojujem.”

Ach tá genetika.

Koľko ľudí sa už na ňu odvolávalo. Niekedy oprávnene a niekedy ju zasa použilo skôr ako výhovorku. Tak ako to v skutočnosti je?

Táto problematika vyvoláva veľké množstvo hnevu, smútku, pocitov nespravodlivosti, ale aj odborných diskusií. Najčastejšia otázka pri tom znie.

Prečo niektorí ľudia môžu zjesť čokoľvek, čo chcú a nikdy nepriberú?

Podľa vedcov existuje aktuálne viac ako 400 génov, ktoré sú prepojené s príčinou nadváhy alebo obezity. Avšak iba hŕstka z nich je považovaná za hlavné faktory. Gény vedú k príčinám obezity mnohými cestami. Ovplyvňujú chuť do jedla, sýtosť, metabolizmus, chute na sladké, rozloženie telesného tuku a rovnako tak aj to, ako používame jedlo v prípade stresových udalostí. Sila genetických vplyvov na zmeny hmotnosti sa môže individuálne výrazne líšiť. (1)

Vedecké výskumy ukazujú, že u niektorých ľudí hrajú gény iba 25 % predispozíciu k nadváhe, zatiaľ čo u iných ľudí to môže byť až 70-80 %. (1)

Ako zistím svoje genetické predispozície k nadváhe?

Poznatok o tom, akú genetickú predispozíciu k nadváhe máte práve Vy, Vám môže pomôcť vytvoriť si predstavu o tom, do akej miery Vašu aktuálnu hmotnosť i Vaše chudnutie ovplyvňuje genetika.

Ako je to teda konkrétne u Vás?

Do akej miery Vašu hmotnosť ovplyvňujú Vaše gény?

Gény môžu veľmi významne ovplyvňovať vašu nadváhu alebo obezitu a to hlavne v prípade, že sa Vás týka viacero alebo úplne všetky nasledovné charakteristiky: (1)

  • Máte nadváhu po väčšinu obdobia Vášho života.
  • Jeden alebo obaja Vaši rodičia alebo niekoľko ďalších pokrvných príbuzných má výraznú nadváhu. V prípade, že majú vaši obaja rodičia nadváhu alebo obezitu, existuje až 80 % pravdepodobnosť, že sa u Vás taktiež rozvinie problém s hmotnosťou.
  • Nedokážete schudnúť a to aj v prípade, že navýšite množstvo Vašej pohybovej aktivity a držíte nízkokalorickú diéty po niekoľko mesiacov.

Na druhú stranu, gény môžu mať nižší vplyv na Vašu hmotnosť a to v prípade, že sa u Vás vyskytuje väčšina alebo všetky nasledovné charakteristiky:

  • Veľmi silno Vás ovplyvňuje dostupnosť jedla.
  • Máte miernu nadváhu, ale dokážete Vašu hmotnosť znížiť v prípade správneho nastavenia stravovania a pohybovej aktivity.
  • Priberiete späť schudnuté kilogramy počas obdobia dovolenky, pri zmene stravovacích alebo pohybových návykov alebo v období, kedy zažívate psychické, či sociálne problémy.

V tomto druhom prípade tieto okolnosti naznačujú, že máte síce genetickú predispozíciu pre vyššiu hmotnosť, lenže je nižšia a v takom prípade je s ňou aj jednoduchšie pri chudnutí pracovať.

V prípade, že sa Vás však skôr týkajú prvé charakteristiky, nevešajte hlavu. Aj keď by sme vzali do úvahy negatívum genetickej predispozície k problémom s hmotnosťou, stále existuje riešenie.

Veľmi zriedkavo je totiž jasný vzorec dedičnej obezity v rodine spôsobený špecifickým variantom jedného génu (monogénna obezita). Väčšina obezity pravdepodobne vyplýva z komplexných súvislostí medzi viacerými génmi a faktormi životného prostredia, ktoré zostávajú nesprávne pochopené (multifaktoriálna obezita). (2) A medzi tieto faktory životného prostredia patria napríklad stravovacie návyky, pohybová aktivita, úroveň stresu, určitý typ ochorení atd.

To znamená, že aj v prípade vyššej genetickej predispozície k nadváhe a obezite, nie je nemožné schudnúť. Možno to bude trvať dlhšie, ale možné to je.*

*Ukážka pochádza z mojej knihy Chudnutie na mieru.

© Tomáš Hadžega

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru.

Ako genetika ovplyvňuje Vašu hmotnosť?
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!