Ako genetika ovplyvňuje Vašu hmotnosť?

Ako genetika ovplyvňuje Vašu hmotnosť - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Ako genetika ovplyvňuje Vašu hmotnosť?
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Ako genetika ovplyvňuje Vašu hmotnosť?

“Tak viete. My sme celá rodina taká… Silnejšia. Aj moja stará mama z otcovej strany bola taká. My máme takú genetiku. Celý život s tým bojujem.”

Ach tá genetika.

Koľko ľudí sa už na ňu odvolávalo. Niekedy oprávnene a niekedy ju zasa použilo skôr ako výhovorku. Tak ako to v skutočnosti je?

Táto problematika vyvoláva veľké množstvo hnevu, smútku, pocitov nespravodlivosti, ale aj odborných diskusií. Najčastejšia otázka pri tom znie.

Prečo niektorí ľudia môžu zjesť čokoľvek, čo chcú a nikdy nepriberú?

Podľa vedcov existuje aktuálne viac ako 400 génov, ktoré sú prepojené s príčinou nadváhy alebo obezity. Avšak iba hŕstka z nich je považovaná za hlavné faktory. Gény vedú k príčinám obezity mnohými cestami. Ovplyvňujú chuť do jedla, sýtosť, metabolizmus, chute na sladké, rozloženie telesného tuku a rovnako tak aj to, ako používame jedlo v prípade stresových udalostí. Sila genetických vplyvov na zmeny hmotnosti sa môže individuálne výrazne líšiť. (1)

Vedecké výskumy ukazujú, že u niektorých ľudí hrajú gény iba 25 % predispozíciu k nadváhe, zatiaľ čo u iných ľudí to môže byť až 70-80 %. (1)

Ako zistím svoje genetické predispozície k nadváhe?

Poznatok o tom, akú genetickú predispozíciu k nadváhe máte práve Vy, Vám môže pomôcť vytvoriť si predstavu o tom, do akej miery Vašu aktuálnu hmotnosť i Vaše chudnutie ovplyvňuje genetika.

Ako je to teda konkrétne u Vás?

Do akej miery Vašu hmotnosť ovplyvňujú Vaše gény?

Gény môžu veľmi významne ovplyvňovať vašu nadváhu alebo obezitu a to hlavne v prípade, že sa Vás týka viacero alebo úplne všetky nasledovné charakteristiky: (1)

  • Máte nadváhu po väčšinu obdobia Vášho života.
  • Jeden alebo obaja Vaši rodičia alebo niekoľko ďalších pokrvných príbuzných má výraznú nadváhu. V prípade, že majú vaši obaja rodičia nadváhu alebo obezitu, existuje až 80 % pravdepodobnosť, že sa u Vás taktiež rozvinie problém s hmotnosťou.
  • Nedokážete schudnúť a to aj v prípade, že navýšite množstvo Vašej pohybovej aktivity a držíte nízkokalorickú diéty po niekoľko mesiacov.

Na druhú stranu, gény môžu mať nižší vplyv na Vašu hmotnosť a to v prípade, že sa u Vás vyskytuje väčšina alebo všetky nasledovné charakteristiky:

  • Veľmi silno Vás ovplyvňuje dostupnosť jedla.
  • Máte miernu nadváhu, ale dokážete Vašu hmotnosť znížiť v prípade správneho nastavenia stravovania a pohybovej aktivity.
  • Priberiete späť schudnuté kilogramy počas obdobia dovolenky, pri zmene stravovacích alebo pohybových návykov alebo v období, kedy zažívate psychické, či sociálne problémy.

V tomto druhom prípade tieto okolnosti naznačujú, že máte síce genetickú predispozíciu pre vyššiu hmotnosť, lenže je nižšia a v takom prípade je s ňou aj jednoduchšie pri chudnutí pracovať.

V prípade, že sa Vás však skôr týkajú prvé charakteristiky, nevešajte hlavu. Aj keď by sme vzali do úvahy negatívum genetickej predispozície k problémom s hmotnosťou, stále existuje riešenie.

Veľmi zriedkavo je totiž jasný vzorec dedičnej obezity v rodine spôsobený špecifickým variantom jedného génu (monogénna obezita). Väčšina obezity pravdepodobne vyplýva z komplexných súvislostí medzi viacerými génmi a faktormi životného prostredia, ktoré zostávajú nesprávne pochopené (multifaktoriálna obezita). (2) A medzi tieto faktory životného prostredia patria napríklad stravovacie návyky, pohybová aktivita, úroveň stresu, určitý typ ochorení atd.

To znamená, že aj v prípade vyššej genetickej predispozície k nadváhe a obezite, nie je nemožné schudnúť. Možno to bude trvať dlhšie, ale možné to je.*

*Ukážka pochádza z mojej knihy Chudnutie na mieru.

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.

Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru. Keď máte radi príbehy, tak si pozrite jeden skutočný. O matke 3 detí, ktoré schudla jedlom 17,5 kilogramov. Na prednášku sa môžete zdarma zaregistrovať tu.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!