Priberanie v menopauze. Prečo k nemu dochádza?

Priberanie v menopauze. Prečo k nemu dochádza?
Oznámkujte tento článok 🙂

1  2

Priberanie v menopauze je veľmi známy fakt.

Je však dôležité poznamenať, že skúsenosti v menopauze sú veľmi individuálne a u rôznych žien sa môžu veľmi líšiť.

Priberanie v menopauze taktiež ovplyvňuje mnoho faktorov, ako sú hormóny, starnutie životný štýl či genetika.

V tomto článku sa dozviete prečo niektoré ženy počas a po menopauze priberajú hmotnosť a iné naopak nie.

Ženský životný cyklus

Existujú štyri periódy hormonálnych zmien, ktorými si ženy musia počas svojho života prejsť.

Patria sem premenopauza, perimenopauza, menopauza a postmenopauza.

1. Premenopauza

Premenopauza je termín reprodukčného života ženy, keď je ona plodná. Toto obdobie začína v puberte – od prvého menštruačného obdobia až po posledné.

Táto fáza trvá približne 30-40 rokov.

2. Perimenopauza

Perimenopauza doslovne znamená obdobie “okolo menopauzy.” Počas tohto obdobia dochádza k nepravidelnej hladine estrogénov a k poklesu hladiny progesterónu.

U žien sa môže obdobie perimenopauzy začať kedykoľvek medzi polovicou 30-ky a skorou 50-kou, ale tento prechod sa zvyčajne vyskytuje vo veku 40 rokov a trvá 4-11 rokov (1).

Obdobie perimenopauzy sa vyznačuje týmito symptómami:

  • návaly tepla
  • poruchy spánku
  • zmeny menštruačného cyklu
  • bolesti hlavy
  • zmeny nálady (depresie, úzkosť a podráždenosť)
  • priberanie hmotnosti

3. Menopauza

Menopauza sa oficiálne vyskytuje u ženy, ktorá nemá obdobie menštruácie po dobu 12 mesiacov. Priemerný vek menopauzy je 51 rokov (2).

Do tejto doby sa považuje, že sa žena nachádza v období perimenopauzy.

Mnoho žien má najhoršiu skúsenosť počas obdobia perimenopauzy, ale niektoré uvádzajú, že sú ich symptómy intenzívnejšie v prvom alebo v prvých dvoch rokoch po menopauze.

4. Postmenopauza

Termíny menopauza a postmenopauza sa často zamieňajú. Avšak niektoré hormonálne a fyzické zmeny môžu pokračovať po menopauze.

Žena prechádza počas jej života hormonálnymi zmenami, ktoré môžu vyvolať rôzne príznaky a to vrátane zmien telesnej hmotnosti.

Ako zmeny hormónov ovplyvňujú metabolizmus?

Počas obdobia perimenopauzy hladiny hormónu progesterónu klesajú pomaly a stabilne, zatiaľ čo hladiny estrogénu sa výrazne menia zo dňa na deň alebo dokonca aj v ten istý deň.

V skorom období perimenopauzy, vaječníky často produkujú extrémne vysoké hodnoty estrogénu. To je spôsobené ovplyvnením spätných signálov medzi vaječníkmi, hypotalamom a žľazami hypofýzy (3).

Neskôr v období perimenopauzy, keď sa menštruačné cykly stávajú viac nepravidelné, vajčečníky produkujú veľmi málo estrogénu. Oni ho produkujú dokonca menej počas menopauzy.

Namiesto toho je estrogén vytváraný z androgénov, ako je testosterón. K tomuto dochádza v iných tkanivách ako sú prsné a mozgové tkanivá. Avšak hodnoty estrogénu cirkulujúce v krvi sú veľmi nízke (4).

Niektoré štúdie zistili, že vysoká hladina estrogénu môže podporovať priberanie hmotnosti. K tomuto faktu dochádza pretože vysoké hladiny estrogénu sú spojené s priberaním hmotnosti a vyšším telesným tukom počas reproduktívnych rokov (5,6).

Od puberty až po perimenopauzu, majú ženy tendenciu ukladať tuk v ich bokoch a stehnách ako podkožný tuk. Hoci môže byť schudnutie tohto tuku problém, tento typ tuku príliš nezvyšuje riziko choroby.

Avšak počas menopauzy, nízke hodnoty estrogénu podporujú ukladanie tuku v brušnej oblasti ako viscerálny tuk, ktorý súvisí s inzulínovou rezistenciou, cukrovkou II. typu, srdcovými chorobami a ďalšími zdravotnými problémami (7).

Myslite na to, že hladiny hormónov počas prechodu môžu viesť k priberaniu hmotnosti a k zvýšeniu rizika niektorých chorôb.

K akým zmenám hmotnosti dochádza v období perimenopauzy a menopauzy?

Ako v období menopauzy úspešne schudnúť a ako zabrániť priberaniu?

Otočte prosím na 2. stránku.

Pokračovať v čítaní článku