7 zdravých jedál, ktoré spaľujú tuk

7 zdravých jedál, ktoré spaľujú tuk
Oznámkujte tento článok 🙂

Ako spáliť tuk a zrýchliť metabolizmus vďaka jedlu?

1  2  

4. MCT olej

Čo je MCT olej?

A ako ovplyvňuje spaľovanie tukov a zrýchlenie metabolizmu?

MCT olej vzniká extrakciou MCT z kokosového alebo palmového oleja.

MCT sú jednoducho triglyceridy so stredným reťazcom, ktoré sú druhom tuku a ten sa metabolizuje rovnako ako iné mastné kyseliny s dlhým reťazcom, ktoré sa nachádzajú vo väčšine potravín.

Výhodou MCT je, že sa vďaka svoje kratšej dĺžke rýchlo vstrebá do tela a ide priamo do pečene, kde sa môže ihneď použiť pre energiu alebo premeniť na ketóny pre použitie alternatívneho zdroja paliva.

Štúdie potvrdzujú, že triglyceridy s krátkym reťazcom zrýchľujú metabolizmu (16,17).

Jedna štúdia u mladých mužov ukázala, že pridanie 1-2 polievkových lyžíc (15-30 gramov) MCT oleja do stravy za deň, viedla k zrýchleniu metabolizmu o 5% v nasledujúcich 24 hodinách, čo znamená, že títo muži spálili denne navyše 120 kalórií (18).

To však nie je všetko.

MCT olej dokáže znížiť hladu a podporiť lepšie udržanie svalovej hmoty počas chudnutia (19,20).

Takže keď vo vašej strave nahradíte niektoré tuky 2 polievkovými lyžicami MCT oleja za deň, dokážete optimalizovať spaľovanie tukov.

Odporúčam, ale na začiatok začať s 1 polievkovou lyžicou denne a postupne zvyšovať dávky, aby ste minimalizovali potenciálne tráviace vedľajšie účinky ako sú kŕče, nevoľnosť či hnačka.

Výhodou MCT oleja je, že je veľmi rýchlo absorbovaný a okamžite dostupný pre využitie ako energetický zdroj. MCT olej zvyšuje spaľovanie tukov, znižuje hlad a chráni svalovú hmotu počas procesu chudnutia.

5. Zelený čaj

Zelený čaj je superpotravina.

A hlavne zelený čaj Matcha.

A to je vedecky overený fakt.

Výskumy ukazujú, že môže znížiť riziko srdcových chorôb a dokonca chrániť telo pred určitými druhmi rakoviny (21,22).

Zelený čaj poskytuje mierne hodnoty kofeínu, je skvelým zdrojom antioxidantu EGCG (epigallocatechin gallate). Je to antioxidant, ktorý podporuje spaľovanie tukov chudnutie z brucha (23,24).

Zelený čaj. Nápoj, ktorý chráni pre rakovinou.

Jedna zo štúdií zameraná na zelený čaj ukázala, že u ľudí, ktorí pili extrakt zo zeleného čaju došlo k zvýšeniu ich spaľovanie tukov počas bicyklovania o 17% v porovnaní s tými, ktorí tento extrakt nepili (25).

Je však dôležité pripomenúť, že účinky zeleného čaju na zrýchlenie metabolizmu a chudnutie sú individuálne u každého človeka a rovnako tak záleží aj na množstve, ktoré daný človek vypije (26, 27).

Vypitie 1-4 pohárov zeleného čaju denne poskytuje množstvo zdravotných výhod, medzi ktoré patrí taktiež potenciálne zvýšenie kalórií, ktoré vaše telo spáli.

Zelený čaj obsahuje kofeín i antioxidant EGCG, vďaka tomu dokáže zrýchliť metabolizmus, podporiť chudnutie, chrániť pred srdcovými chorobami a znížiť riziko rakoviny.

6. Jablčný ocot

Jablčný ocot bol u našich starovekých predkov považovaný za liek.

Dnešné vedecké výskumy našim predkom dali za pravdu, že jablčný ocot má naozaj veľké zdravotné výhody.

Štúdie totiž ukazujú, že jablčný ocot dokáže znižovať chuť do jedla a u ľudí s cukrovkou dokonca znižovať hladinu cukru i hladinu inzulínu (28,29).

Hlavnou zložkou jablčného octu je kyselina octová. A práve u nej bolo u niekoľkých zvieracích štúdií preukázané, že zvyšuje spaľovanie tukov a podporuje chudnutie z brucha (30, 31).

U ľudí vedci taktiež skúmali efekt jablčného octu na chudnutie.

V jednej štúdii 144 obéznych mužov, ktorí zaradili 2 polievkové lyžice jablčného octu do ich stravy každý deň po dobu 12 týždňov, schudli títo muži 1,7 kilogramov hmotnosti a schudli 0,9% tuku (32).

Zaraďte jablčný ocot do vašej stravy a on vám pomôže schudnúť tuk.

Začnite s 1 čajovou lyžičkou denne, ktorú rozpustíte vo vode a potom postupne dávku zvyšujte na 1-2 polievkové lyžice denne, aby ste minimalizovali prípadné tráviace nepríjemnosti.

Naši predkovia mali pravdu. Jablčný ocot dokáže potlačiť chuť do jedla, podporiť chudnutie z brucha a znížiť úroveň inzulínu i cukru v krvi.

7. Kokosový olej

Kokosový olej sa stáva u ľudí zaoberajúcich sa zdravou výživou čoraz viac populárnejší.

Pravdou je, že samotný kokosový olej obsahuje naozaj mnoho zdravotných výhod.

Pridaním kokosového oleja do vašej stravy dôjde k zvýšeniu “dobrého” HDL cholesterolu a k zníženiu úrovňe triglyceridov. Navyše vám kokosový olej pomôže schudnúť (33,34).

 

V jednej štúdii vedci prišli na to, že obézni muži, ktorí si denne pridali 2 polievkové lyžice kokosového oleja do ich stravy, schudli v priemere 2,5 cm z ich obvodu pásu bez ďalších iných zmien v strave alebo v pohybovej aktivite (35).

Tuky, ktoré sa v kokosovom oleji nachádzajú majú vlastnosti potláčať chuť do jedla a spaľovať tuky (36,37).

Je však dôležité taktiež myslieť na to, že efekt kokosového oleja na zrýchlenie metabolizmu časom klesá (17,38).

Narozdiel od väčšiny olejov, kokosový olej zostáva aj pri vysokých teplotách stabilný a preto je ideálny práve pre varenie, ktoré si vyžaduje vysoké teploty.

Konzumácia 2 polievkových lyžíc kokosového oleja denne vám pomôže maximalizovať spaľovanie tukov. Na začiatok však začnite s 1 čajovou lyžičkou a postupne dávku zvyšujte, aby ste sa vyhli tráviacim nepríjemnostiam.

Kokosový olej je bohatý na MCT triglyceridy, ktoré môžu zrýchliť metabolizmus, znižovať chuť do jedla, podporovať chudnutie a znižovať rizikové faktory srdcových chorôb.

Čo by ste si mali z tohto článku odniesť?

Aj keď to zo všetkých strán dookola počúvate jednoducho musíte pochopiť, že neexistuje žiadna “magická tabletka na chudnutie,” ktorá vám pomôže spáliť navyše stovky kalórií denne.

Existujú však aspoň jedlá a nápoje, ktoré môžu mierne zrýchliť váš metabolizmus a poskytnúť vášmu telu ďalšie zdravotné benefity.

Zaradenie niektorých z týchto potravín alebo nápojov, môže mať účinky, ktoré v konečnom dôsledku povedú k spaľovaniu tukov a celkovo lepšiemu zdraviu.

Aké skúsenosti so spaľovaním tukov a zrýchlením metabolizmu máte vy? S čím máte dobré skúsenosti a čo vám naopak nefungovalo?

KLIKNITE TU A ZÍSKAJTE SVOJ JEDÁLNIČEK NA MIERU

error: Obsah je chránený!