1   

Je lepšia káva alebo čaj?

Väčšina ľudí nášho západného sveta stále dáva pred čajom prednosť radšej káve. A aký je ich argument? „Káva ma dokáže nabudiť, čaj nie.“

Je to naozaj tak?

Pozrime sa na to bližšie.

  1. oba tieto nápoje obsahujú kofeín
  2. oba majú podobné stimulačné účinky na náš mozog

To všetko je pravda. Lenže povaha týchto stimulačných účinkov u oboch nápojov je úplne odlišná.

Odlišným je totiž obsah kofeínu. V čaji sa totiž kofeín nachádza v oveľa menšom množstve. Kým jedna šálka silnej kávy vám môže poskytnúť 100 mg, 200 mg alebo aj 300 mg kofeínu, šálka čaju iba 20-60 mg.

Vedeli ste, že kofeín je svetovo najrozšírenejšia psychoaktívna látka? (6).

Síce to znie na prvýkrát strašidelne, ale nemusí to tak v skutočnosti byť. Káva, ktorá je najväčším zdrojom kofeínu, je zhodou okolností taktiež najväčším zdrojom antioxidantov v našej západnej strave. A konzumácia antioxidantov prináša nášmu organizmu rôzne zdravotné výhody.

Čo myslíte, aký je druhý najväčší zdroj kofeínu na svete?

Áno, je to čaj. Každý druh čaju však obsahuje iné množstvo kofeínu a to v závislosti na jeho type. Takže iný obsah kofeínu bude obsahovať sáčkový čaj, ktorý kúpite v supermarkete  a iný kvalitný sypaný čaj.

Hlavnou výhodou prečo v dnešnom svete je káva tak obľúbeným nápojom je fakt, že samotný kofeín dokáže  stimulovať centrálny nervový systém, zvyšovať bdelosť a znižovať ospalosť. A to je presne to, čo dnešný svet vyžaduje – bdelosť, výkonnosť a žiadny oddych, relax či ospalosť.

Možno si kladiete otázku, “prečo ma kofeín dokáže tak skvelo nabudiť?”

Faktom je, že hlavným mechanizmom kofeínu je schopnosť blokovať neurotransmiter zvaný adenozín v určitých synapsiách v mozgu, čo vedie k úplnému stimulačnému účinku. Predpokladá sa, že adenozín sa po celý deň v mozgu zvyšuje a buduje akýsi druh „spánkového tlaku.“ Čím viac adenozínu, tým väčšiu tendenciu zaspať človek má. A tento “spánkový efekt “ čiastočne zastavuje práve kofeín. (7)

Týmto je možné krásne vysvetliť, prečo sa po vypití kofeínu cítite silno, energicky a nakopnuto. Jednoducho vám kofeín zablokuje určitú časť mozgu, ktorá vám únavou oznamuje, že je čas vypnúť a oddýchnuť si.

Čo si teda vybrať a kedy?

Uvažovať o tom, či je lepšie piť kávu alebo čaj je podľa môjho názoru zbytočné. Každý z týchto dvoch nápojov má svoje výhody a hodí sa piť v inej situácii.

Čaj môže byť vhodnou alternatívou pre ľudí, ktorí sú citliví na vysoké množstvo kofeínu v káve, ktoré im nerobí dobre.

Keď už máte niečoho plné zuby a potrebujete “vypnúť” potom je vhodnejšou variantou čaj. Dokáže vás uvoľniť, zrelaxovať, podporiť vaše sústredenie a pri jeho dlhodobom užívaní môže dokonca znížiť váš krvný tlak.

V prípade, že sa naopak chcete nakopnúť pred nejakou náročnou fyzickou prácou alebo cvičením je vhodnejšou variantou káva.

Pozor však na to, že káva vám síce dá silný a energetický impulz, ale občas vám bráni byť efektívnym. Keď to napríklad s kávou preženiete, tak tento nadmerný stimulačný účinok vo vašom mozgu vytvorí akýsi pocit nesústredenia. Ten vás potom vedie k neproduktívnym úloham, ako je napríklad kontrola emailov či prehliadanie noviniek na Facebooku. Jednoducho sa to dá vyjadriť prirovnaním jedného môjho kamaráta:

“Pitie čaju vo mne navodí pokojný, pohodový stav niečo, ako keď vidíte Matku Terezu, zatiaľ čo káva je niečo, ako kopanie do zadku od vojenského dôstojníka.“

Tak vidíte, každý si účinky kávy a čaju dokáže vysvetliť po svojom.

Ktoré potraviny ešte okrem čaju dokážu navodiť stavu pohody a relaxácie?

Ktoré potraviny dokážu odstrániť problémy so spánkom?

Ktoré potraviny dokážu doslova “prinútiť” naše telo chudnúť?

Ktoré potraviny majú túto moc?

Dozvedieť sa to môžete v mojej knihe Chudnutie na mieru. Jej ukážku si môžete zdarma prečítať tu.

© Tomáš Hadžega

Zdroje

  1. Franco, R., Oñatibia-Astibia, A., & Martínez-Pinilla, E. (2013). Health benefits of methylxanthines in cacao and chocolate. Nutrients, 5(10), 4159-4173.
  2. Nobre, A. C., Rao, A., & Owen, G. N. (2008). L-theanine, a natural constituent in tea, and its effect on mental state. Asia Pacific journal of clinical nutrition, 17(S1), 167-168.
  3. Nathan, P. J., Lu, K., Gray, M., & Oliver, C. (2006). The neuropharmacology of L-theanine (N-ethyl-L-glutamine) a possible neuroprotective and cognitive enhancing agent. Journal of Herbal Pharmacotherapy, 6(2), 21-30.
  4. Haskell, C. F., Kennedy, D. O., Milne, A. L., Wesnes, K. A., & Scholey, A. B. (2008). The effects of L-theanine, caffeine and their combination on cognition and mood. Biological psychology, 77(2), 113-122.
  5. Kelly, S. P., Gomez-Ramirez, M., Montesi, J. L., & Foxe, J. J. (2008). L-theanine and caffeine in combination affect human cognition as evidenced by oscillatory alpha-band activity and attention task performance. The Journal of nutrition, 138(8), 1572S-1577S.
  6. Fredholm, B. B., Bättig, K., Holmén, J., Nehlig, A., & Zvartau, E. E. (1999). Actions of caffeine in the brain with special reference to factors that contribute to its widespread use. Pharmacological reviews, 51(1), 83-133.
  7. Basheer, R., Strecker, R. E., Thakkar, M. M., & McCarley, R. W. (2004). Adenosine and sleep–wake regulation. Progress in neurobiology, 73(6), 379-396.
Ako sa rýchlo zbaviť stresu, bez tabletiek na ukľudnenie
4.6 (92%) 5 hlas[ov]

1
2
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.