Spravodaj Tomáša Hadžegu

Každá potravina, ktorú zjete pôsobí na Vaše telo inak

Zjednodušene by sme mohli potraviny rozdeliť na tri skupiny:

1. Zakysľujúce (alkohol, obiloviny, mäso, ryby, mliečne produkty a vajíčka)
2. Neutrálne (prírodne tuky napr. olivový olej, škroby napr. zemiaky; a cukry)
3. Zásadité (ovocie, zelenina, orechy a strukoviny)

Váš jedálniček by mal teda vyzerať vyvážene, aby v tele nedochádzalo k vyššiemu kyslejšiemu prostrediu. Zakyslenie organizmu najčastejšie odhaľuje odber moču a sledovanie hodnôt pH v našom tele.

Kyslé prostredie: 0.0-6.9
Neutrálne prostredie: 7.0
Zásadité prostredie: 7.1-14.0

Keď sa tieto výsledky pH pohybujú na hodnotách 0.0-6.9 znamená to, že Vaše telo je zakyslené. Je však dôležité si uvedomiť, že hodnoty pH v ľudskom tele sa rôzne menia. Niekde sú kyslé a niekde zásadité.

Náš žalúdok je napríklad naplnený kyselinou chlorovodíkovou a jej pH je 2 až 3,5, čo znamená vysokokyslé prostredie. Avšak táto kyslosť je nevyhnutná pre správne rozloženie potravín.

Na druhej strane, ľudská krv je mierne zásaditá s pH 7.36-7.44. (1) V prípade, že jej hodnoty klesnú mimo odporúčané hodnoty, môže byť tento stav fatálny a to najmä v prípade, že sa nelieči. (2) K týmto stavom však dochádza najmä v prípade určitých chorobných stavov a to pri vzniku ketoacidózy, ktorej príčinou je napríklad cukrovka, hladovanie alebo alkohol. (3, 4, 5)

Kyslosť a rakovina

Mnoho ľudí argumentuje tým, že rakovina vzniká v kyslom prostredí tela a môže byť liečená zásaditým typom stravovania.

Vedecké výskumy však ukazujú, že náš typ stravovania neovplyvňuje hodnoty pH v krvi. (6, 7)

Faktom je, že rakovinové bunky vznikajú v zdravých tkanivách tela, ktoré má zásadité pH v hodnotách 7,4. A veľa vedeckých výskumov ďalej potvrdzuje, že rakovinové bunky rastú aj v tomo zásaditom prostredí. (8)

Áno, je pravdou, že rakovinové bunky rastú rýchlejšie v kyslom prostredí ľudského tela, avšak sú to práve rakovinové bunky, ktoré toto kyslé prostredie v tele sami vytvárajú. Nie je to teda samotné kyslé prostredie v tele, ktoré rakovinové bunky vytvára. Sú to rakovinové bunky, ktoré sami vytvárajú kyslé prostredie. (9)

Aj keď by sa teda podarilo, pri tejto chorobe zásaditou stravou dramaticky zmeniť pH hodnoty v krvi alebo v iných napadnutých tkanivách, rakovinové bunky môžu žiť ďalej v inej časti tela, ktorá má zásadité prostredie. Záleží potom na ďalších faktoroch, či budú tieto bunky ďalej rásť aj v tomto zásaditom prostredí alebo nie. Neoddiskutovateľným faktom však je, že naše stravovanie ovplyvňuje zakyslenie organizmu z veľkej časti.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín online výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru.

© Tomáš Hadžega

Zásaditá strava, riešenie pre známe choroby?
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.