Aké zdravotné výhody hovädzie mäso poskytuje?

Hovädzie mäso je bohaté na vysokokvalitné bielkoviny, vitamíny a minerály. Vďaka tomu môže zlepšiť rast svalov a ich udržanie. Rovnako však taktiež aj výkonnosť pri cvičení. Okrem toho, hovädzie mäso obsahuje veľké množstvo železa. (1) Železo v hovädzom mäse pomáha vášmu telu produkovať hemoglobín, proteín, ktorý má za úlohu pomáhať krvi prenášať kyslík z pľúc do zvyšku tela. Nedostatočný príjem železa z jedla, môže viesť k zvýšenému riziku anémie (chudokrvnosti). (2)

Je hovädzie mäso zdravšie ako kuracie mäso?

Čiastočne. Hovädzie mäso má oproti kuraciemu vyšší obsah železa a zinku. Tieto dve látky sú nevyhnutné pre náš imunitný systém a vývoj mozgu. Avšak kuracie mäso je zasa oveľa lepšie pre vaše kardiovaskulárne zdravie. Obsahuje totiž menej cholesterolu a nasýtených tukov ako hovädzie mäso. (2)

Môžem jesť hovädzie mäso každý deň?

Áno, ale…

Červené mäso (napr. hovädzie, jahňacie a bravčové) môže tvoriť časť zdravého stravovania, avšak je potrebné myslieť na to, že jedenie príliš veľkého množstva červeného mäsa pravdepodobne zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva. (3)

Odporúčania ohľadom konzumácie hovädzieho mäsa sa skôr prikláňajú k 1 až 2 porciám týždenne. To je 170 gramov za týždeň. V prípade, že máte vysoký cholesterol, odporúčania sa znižujú na 85 gramov alebo menej za týždeň. (4)

Môže hovädzie mäso spôsobiť rakovinu?

Pravdepodobne áno, keď…

Odborníci sa zhodujú na tom, že červené mäso (napr. hovädzie, jahňacie a bravčové) môže byť pravdepodobnou príčinou rakoviny, keď sa konzumuje vo veľkom množstve (napr. viac ako 170 gramov za týždeň). Podľa vedeckých štúdií existuje silnejšia súvislosť medzi priemyselne spracovaným mäsom a rizikom rakoviny. Odborníci popisujú spracované mäso ako karcinogén, to znamená, že je známe ako príčina rakoviny. (5)

Pomáha hovädzie mäso pri chudnutí?

Áno. Jedenie malého množstva, chudého hovädzieho mäsa párkrát za týždeň (1 až 2-krát spolu 170 gramov) môže byť dobrým pomocníkom pre chudnutie. A to vďaka jeho vysokému obsahu bielkovín a ďalších základných živín. (6)

Zvyšuje hovädzie mäso krvný tlak?

Áno, ale…

Červené mäso (napr. hovädzie, jahňacie a bravčové) je dôležitým zdrojom bielkovín a ďalších zdraviu prospešných živín. Avšak jeho vysoký príjem (nad 170 g týždenne) súvisí so zvýšeným rizikom úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia, vrátane vysokého krvného tlaku (hypertenzia) i zvýšenej hladiny tukov v krvi (hyperlipidémia). (7)

Keď však bude chudé, hovädzie mäso v rozumnom množstve (napr. maximálne 85 gramov za týždeň) súčasťou zdravej, vyváženej stravy, ktorá prospieva zdraviu srdca, napr. DASH diéta, potom môže pomáhať hodnoty vysokého krvného tlaku znižovať. (8)

Aké má hovädzie mäso výživové zloženie?

100 gramov chudého hovädzieho mäsa obsahuje 117 kcal, 0 g sacharidov, 23.1 g bielkovín, 2.69 g tuku a 0 g vlákniny. (9)

© Tomáš Hadžega

Sledujte našu Facebook stránku a žiadne nové fakty o výžive vám už neutečú.

Hovädzie mäso
3 (60%) 3 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.