Vegetariánstvo a vegánstvo
Vegetariánstvo a vegánstvo

Vegetariánstvo a vegánstvo

1  2  3

Riziká vegánskej stravy

Teraz si možno hovoríte. “To je super! Idem do toho! Stanem sa vegánom/vegánkou a budem konečne štíhla!”

To samozrejme môžete, ale aj nemusíte. Vegáni totiž  nie sú jediná skupina ľudí, ktorá obmedzuje príjem priemyselne spracovaných potravín a nahrádza ich výživovo hodnotnými potravinami. Je dôležité si uvedomiť, že aj vegánska strava má svoje riziká. Keď ju totiž budete dodržiavať nesprávnym spôsobom, koledujete si o problémy a výživový deficit niektorých živín.

Vedecké výskumy totiž ukazujú, že vegáni majú vyššie riziko nedostatočnej hladiny vitamínu B12, vitamínu D, omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom, jódu, železa, vápnika a zinku. (19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26)

Táto rizikovosť platí najmä pre ľudí, ktorí majú zvýšenú potrebu príjmu týchto živín a to deti, či tehotné alebo dojčiace ženy. Niektorí ľudia navyše môže mať z vegánskej stravy väčší prospech, ako iní.

Záleží totiž na genetickom zložení vašich črevných baktérií, ktoré ovplyvňujú schopnosť spracovania živín z vegánskej stravy. Preto ľudia, ktorí majú problém prijať z vegánskej stravy dostatok konkrétnych živín by mali zvážiť použitie doplnkov stravy. A to napríklad vitamín B12, vitamín D, železo, jód, vápnik, či zinok.

Nemajte strach, že by ste na vegánskej strave museli jesť iba surové jedlo alebo inak povedané “raw food.” Niektorí vegáni tomu síce dávajú prednosť, avšak nie je to pre všetkých. Mnoho vegánov si však svoje jedlo varí a neexistuje vedecký základ, ktorý by tvrdil, že pre získanie výhod vegánstva musíte jesť iba surové jedlo.

Vegánstvo a zdravie

Podľa vedeckých výskumov môže byť vegánstvo zdraviu prospešné. Môže pomáhať pri znižovaní hladiny krvného cukru, vyššej inzulínovej citilivosti a znižovaniu rizika rozvoja  cukrovky II. typu. (27, 28, 29)

Rovnakým spôsobom môže byť vegánstvo prospešné aj pre zdravie srdca. Podľa pozorovacích štúdií môžu mať vegáni až o 75 % nižšie riziko rozvoja vysokého krvného tlaku a o 42 % nižšie riziko úmrtia na srdcové ochorenia. (1, 30)

K týmto štúdiám sa pridávajú aj randomizované kontrolné štúdie. Niekoľko z nich poukazuje na to, že vegánstvo môže byť oproti iným diétam omnoho efektívnejšie pri znižovaní hladiny cukru v krvi, či hodnôt LDL (zlého) cholesterolu a celkového cholesterolu. (12, 13, 14, 18)

Tieto zmeny môžu byť pre vaše zdravie veľmi pozitívne a to hlavne z dôvodu, že zníženie krvného tlaku, cholesterolu i hladiny krvného cukru znižuje riziko srdcových ochorení až o 46 %. (31)

Tak, čo z toho vyplýva?

Vegetariánstvo, či vegánstvo. Áno alebo nie?

Kvalitné vedecké štúdie ukazujú, že vegetariánska alebo vegánska strava vám môže pomôcť znížiť zdravotné riziká. To isté platí aj pre chudnutie. Je možné schudnúť na vegeteriánskej i na vegánskej strave. Myslite však na to, že je to zasa a znovu o kalóriách.

Keď budete prijímať viac kalórií, ako vaše telo potrebuje, nebudete chudnúť. A nezáleží na tom, či budete práve na vegetariánskej, či vegánskej diéte. Tieto metódy totiž v takomto prípade nebudú úspešnejšie, ako iné diéty. (32)

Či sa teda rozhodnete pre vegetariánstvo alebo vegánstvo je na vás. Ja osobne nemám nič proti vegetariánstvu, vegánstvu, paleo atď. Keď to ľuďom pomáha viac ako škodí, tak je to úplne v poriadku. Je však dobre si ešte predtým, ako sa do niektorej z týchto metód stravovania pustíte, zvážiť všetky plusy a mínusy.

Potrebujete myslieť na to, že v určitých prípadoch to bude o extrémoch a o veľkej pozornosti venovanej samotnému jedlu. 

Nie som úplným zástancom extrémov. Hlavným dôvodom je fakt, že dlhodobo nefungujú. Vychyľujú nás totiž z rovnováhy. Existujú ľudia, ktorí sú pár mesiacov vegetariáni, pár vegáni, potom zasa chvíľku paleo a chvíľku keto. Väčšina ich stravovania tak ide v dlhodobom extréme. A to podľa môjho názoru nie je úplne vhodné. Preto som skôr zástancom vyváženého stravovania nastaveného na mieru.

Extrém v stravovaní je totiž podľa môjho názoru, asi ako keby ste stále chceli chodiť iba na pravej nohe. Síce by ste ju mali silnejšiu a svalnatejšiu, ako ľavú, ale ako dlho by ste zvládli? Po čase by vás to pravdepodobne prestalo baviť alebo by ste si tú pravú nohu od únavy a preťaženia zlomili. A to si myslím, že by bola zbytočná škoda.

© Tomáš Hadžega

Vegetariánstvo a vegánstvo
Oznámkujte tento článok 🙂

1
2
3
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!