5 najväčších mýtov o chudnutí

5 najväčších mýtov o chudnutí
Oznámkujte tento článok 🙂

1  2

Aké sú najväčšie mýty o chudnutí?

Odhaliť ich v dnešnej informačnej dobe naozaj nie je ľahké, pretože nepravdivých mýtov na tému chudnutie je plný internet.

Väčšina týchto mýtov je buď vedecky nepodložená alebo je u nich dokázané, že vôbec nefungujú.

V tomto článku sa dozviete o 5 najväčších klamstvách, mýtoch a mylných informáciách o chudnutí.

1. Všetky kalórie sú rovnaké

Kalórie sú akýmsi meradlom energie.

A určite ste už počuli, že všetky “kalórie” majú rovnaký obsah energie.

Toto je však veľký omyl.

Táto veta totiž neznamená, že všetky zdroje kalórií majú rovnaký efekt na vašu hmotnosť.

Pretože v skutočnosti platí , že rôzne jedlá, rôzne vplývajú na metabolizmus a môžu mať výrazne odlišné účinky na hlad a hormóny, ktoré regulujú telesnú hmotnosť.

Ukážme si príklad.

Kalórie z bielkovín nie sú to isté ako kalórie z tukov alebo zo sacharidov.

Keď nahradíte sacharidy a tuky bielkovinami môže to zrýchliť váš metabolizmus, znížiť chuť do jedla a chute na sladké, pretože bielkoviny optimalizujú funkciu niektorých hormónov, ktoré regulujú hmotnosť (1,2,3).

Rovnako tak kalórie z celých potravín (ako ovocie) majú tendenciu zasýtiť vás oveľa viac, ako kalórie z rafinovaných jedál (ako sú sladkosti).

Zapamätajte si preto, že nie všetky zdroje kalórií majú rovnaký efekt na zdravie a hmotnosť. Napríklad bielkoviny môžu zvýšiť metabolizmus, znížiť chute a zlepšiť funkciu hormónov, ktoré regulujú hmotnosť.

2. Obezita je o vôli, nie o biológii

Musíte mať pevnú voľu.

Počuli ste to už?

Toto tvrdenie v spojitosti s chudnutím je totálne mylné.

Chudnutie a ani priberanie hmotnosti nie je o silnej vôli alebo o tom, že si vyberiete tú či tamtú možnosť.

Obezita je veľmi komplexná choroba s desiatkami, keď nie stovkami súvisiacich faktorov.

Existuje niekoľko genetických variácií, ktoré ukazujú súvislosť s obezitou a rôznymi zdravotnými ochoreniami (hypothyreóza, PCOS, depresia), ktoré zvyšujú riziko priberania hmotnosti (4).

Naše telo má taktiež niekoľko hormónov a biologických ciest, ktorých úlohou je regulovať telesnú hmotnosť. Práve u ľudí s obezitou dochádza k dysfunkcii týchto častí tela, ktoré potom robia samotné chudnutie a udržanie hmotnosti ťažšími (5).

Napríklad rezistencia tela voči hormónu letpínu je hlavnou príčinou obezity (6).

Úlohou leptínu je vysielať signál mozgu, že naše telo má uložený dostatok tukových zásob. Keď však leptín nie je schopný tento signál do mozgu doručiť, mozog si myslí, že ste hladný.

Skúšať si pestovať silnejšiu voľu a snažiť sa vedome jesť menej, keď je príčinou nesprávne fungovanie leptínu a vy stále cítite hlad je extremne ťažké.

Pre mnohých ľudí doslova nemožné.

Výskumy ukazujú, že v súčasnej dobe už existujú aj bábätká, ktoré sa stávajú obéznymi (7).

Ako teda môže niekto toto označiť za osobnú zodpovednosť a nedostatok pevnej vôle?

Je veľmi jasné, že na tento stav majú plyv aj biologické faktory.

Jedenie je riadené správaním a správanie je riadené fyziológiou a biochémiou. To je nepopierateľný fakt.

Podľa výskumov má 2-5% ľudí s obezitou alebo nadváhou má objektívnu zdravotnú príčinu (8). Dieťa u ktorého je jeden rodičov obézny má až 50% predpoklad, že bude v dospelosti obézne taktiež (9).

Samozrejme to neznamená, že by sa ľudia mali vzdávať a akceptovať svoju genetiku. Chudnutie je u týchto ľudí stále možné, ale budú to mať omnoho, omnoho ťažšie.

Chudnutie nie je vždy jednoduché a čiernobiele preto je vhodné v takýchto prípadoch vyhľadať odborníka, ktorý vás navedie na správnu cestu na základe individuálneho fungovania vášho tela.

Obezita je naozaj veľmi komplexné ochorenie. Má mnoho genetických a biologických faktorov, ktoré môžu mať veľký vplyv na telesnú hmotnosť. Niekedy to naozaj nie je iba o silnej vôli.

Aké ďalšie mýty v oblasti chudnutia bránia ľuďom efektívne chudnúť?

Prečo rada “jedz menej a hýb sa viac” nefunguje u každého?

A prečo 85% ľudí na diétach priberie do 1 roka späť všetky schudnuté kilogramy?

Dozviete sa na 2. strane.

Pokračovať v čítaní článku
1
2
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí.