5 najväčších mýtov o chudnutí

5 najväčších mýtov o chudnutí
Oznámkujte tento článok 🙂

Aké sú najväčšie mýty o chudnutí?

1  2 

3. “Jedz menej a hýb sa viac” je super rada

Telesný tuk je jednoducho zásobárňou energie (kalórií).

A preto základné odporúčanie pre chudnutie znie:

“Keď chcete schudnúť, potrebujete z vašich tukových buniek vydať viac kalórií, ako do nich vstúpi.”

Inými slovami, keď viac kalórií vydáte ako príjmete, tak chudnete. To je jednoduchý fakt.

Z toho dôvodu vyzerá veľmi logicky tvrdenie “jedz menej a hýb sa viac,” aby si schudol.

Avšak je tu jeden háčik.

Toto odporúčanie nie je veľmi efektívnou radou pre ľudí, ktorí majú vážny problém s hmotnosťou. Väčšina ľudí, ktorá túto radu nasledovala nakoniec svoje kilá pribrala späť. Hlavným dôvodom bola fyziológia a biochémia (4).

Aby človek schudol vďaka jedeniu správneho jedla a cvičeniu potrebuje hlavne veľkú  trvalú zmenu vo svojom správaní.

Povedať človeku s obezitou len “jedz menej a hýb sa viac” je ako povedať niekomu s depresiou “hlavu hore” alebo niekomu s alkoholizmom “pi menej.”

Je to smiešne a neúčinné.

Na to, aby človek dokázal efektívne schudnúť, potrebuje už na začiatku vedieť, ako na tom jeho telo je. Pre toto zistenie veľmi efektívne slúži viscerálna analýza, ktorá odhalí presné výsledky ako momentálne vyzerá telesné zloženie a fungovanie vášho tela.

Je dôležité si uvedomiť, že povedať človeku, ktorý má problém s váhou iba “jedz menej a hýb sa viac,” je neúčinná rada. Tento tip z dlhodobého hľadiska funguje naozaj zriedka.

4. Diéty na chudnutie naozaj fungujú

Pravdou je, že biznis s chudnutím chce, aby ste verili, že “diéty” fungujú.

My ľudia sme všeobecne uverili tomu, že slovo “diéta” automaticky znamená spôsob  chudnutia.

Herečky, modelky a novinári sa stále dookola oháňajú slovom diéta až sa z toho automaticky stalo slovo, ktoré symbolizuje chudnutie.

Pravdou však je, že sme sa všetci nechali krásne zmanipulovať.

Slovo “diéta” pochádza z gréckeho slova diaita a znamená riadený príjem pokrmov a tekutín za účelom dosiahnutia špecifického cieľa.

Diéta je teda určitý spôsob stravovania. A diétou môže byť taktiež stravovanie za účelom zmeny či udržania určitého zdravotného stavu.

Slovo diéta teda nesymbolizuje iba chudnutie, tak ako je to vo všeobecnosti prezentované širokej verejnosti.

A ako je to teda s “diétami” na chudnutie?

Výskumy ukazujú, že diéty na chudnutie v dlhodobom horizonte takmer nikdy nefungujú.

V skutočnosti 85% ľudí priberie späť všetky schudnuté kilogramy v priebehu 1 roka (10)!

Navyše ďalšie štúdie ukazujú, že ľudia ktorí držia nejakú diétu sú vlastne tí u ktorých existuje najväčšia pravdepodobnosť, že v budúcnosti priberú.

Realita je taká, že diéta s cieľom chudnúť je veľmi presný predpovedateľ, že do budúcna priberiete – NIE SCHUDNETE (11).

Pravdou je, že by ste nemali k chudnutiu pristupovať tak, ako vám to radia herečky, modelky a ženské časopisy.

Nepristupujte k chudnutiu spôsobom,

“Táto slávna herečka propaguje novú diétu ako schudnúť rýchlo veľké množstvo kilogramov, stačí iba jesť XYZ. Idem to rýýýchlo vyskúšať.”

Namiesto tohto typu správania si dajte za cieľ zmeniť svoj životný štýl, aby ste boli zdravšou a šťastnejšou osobou v skvelej kondícii.

Keď zvýšite svoj pohybový režim, budete jesť zdravšie a spať kvalitnejšie, potom schudnete kilogramy cestou vedľajšieho prirodzeného efektu. 

Vrhnúť sa znovu na ďalšiu super, mega, bombovú diétu s hladovaním, ktorá z dlhodobého hľadiska nebude fungovať, vážne nie je najlepším riešením.

Naozaj by ste mali vedieť, že diéty propagované “celebritami” dlhodobo nefungujú. Naopak, jediné čo vám po nich ostane, bude ešte viac kilogramov ako na začiatku.

5. Ľudia s obezitou sú nezdraví, štíhli ľudia sú zdraví

Naozaj je pravda, že obezita je spojená so zvýšeným rizikom niekoľkých chronických ochorení.

Patrí medzi nich cukrovka II. typu, srdcové ochorenia, zvýšené riziko niektorých druhov rakoviny a ďalšie zdravotné problémy (12,13,14).

Avšak pravdou je, že existuje stále mnoho ľudí s obezitou, ktorí sú metabolicky zdraví a na druhú stranu existuje mnoho štíhlych ľudí, ktorí majú rovnaké chronické choroby (15).

Výskumy ukazujú, že naozaj záleží na tom, kde sa tuk ukladá.

Keď máte množstvo uloženého tuku v brušnej oblasti okolo orgánov, potom tento typ viscerálneho tuku veľmi úzko súvisí s metabolickými chorobami (16).

A naozaj nezáleží na tom, či máte nadváhu alebo obezitu. Problém nadmerného viscerálneho tuku totiž postihuje taktiež aj ľudí s normálnou hmotnosťou.

Preto nadmerný tuk v oblasti brucha u štíhlych či obéznych ľudí nie je len kozmetický problém. Je to hlavne problém zdravotný.

Obezita je spojená s niekoľkými chronickými chorobami, ako je cukrovka 2. typu. Avšak mnoho ľudí s obezitou je metabolicky zdravších ako veľké množstvo štíhlych ľudí.

Čo by ste si mali z tohto článku odniesť?

Aj keď je internet plný “zaručených” rád ako schudnúť, nemali by ste veriť naozaj všetkému.

V tomto článku ste sa mohli dozvedieť, že nie sú kalórie ako kalórie, že silná voľa niekedy nestačí a že ani ľudia s normálnou hmotnosťou nie sú niekedy oproti obéznym ľuďom vo výhode.

V prvom rade je dôležité naučiť sa rozlišovať, čo je v oblasti chudnutia pravda a čo mýtus. Potom vám pôjde aj vaše chudnutie oveľa jednoduchšie a lepšie. Práve to je cieľom našich článkov i našej Online výživovej poradne Dr. Hadžega, urobiť z vás vašich vlastných expertov na výživu.

V prípade, že potrebujete poradiť s vaším stravovacím režimom alebo hľadáte odbornú pomoc, napíšte mi priamo na môj Facebook, kde môžete taktiež sledovať novinky, aby vám nič neuniklo 🙂

KLIKNITE TU A SCHUDNITE JEDLOM Z POHODLIA DOMOVA

1
2
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí.
error: Obsah je chránený!