Bazálny metabolizmus
Bazálny metabolizmus. Čo to je?

Bazálny metabolizmus. Čo to je?

1  2

Ako naštartovať bazálny metabolizmus?

Keď ste už predsa len urobili niektoré z vyššie spomínaných chýb a spomalili si váš bazálny metabolizmus, potom nezúfajte. Existujú totiž možnosti, ako váš bazálny metabolizmus znovu naštartovať.

Tu je pár z nich.

1. Vyskúšajte silový tréning

Nie, nebojte sa, nechcem od vás, aby ste chodili do fitka. Alebo, aby ste doma na dvore dvíhali ťažké kamene. Silový tréning totiž môžete vykonávať aj s vlastnou váhou. Obyčajnou klasikou. Zhyby. Kľuky. Drepy. Plank. Atď.

Silový tréning je pre naštartovanie a zrýchlenie bazálneho metabolizmu úplne skvelý. Nakoniec na to poukazujú aj niektoré vedecké štúdie.

V jednej z nich, silový tréning 3 krát týždenne dokázal v priebehu 16 týždňov zvýšiť u sledovaných mužov bazálny metabolizmus o 7,7 %. (12)

V druhej štúdii zasa silový tréning 3 krát týždenne po dobu 24 týždňov viedol k zvýšeniu bazálneho metabolizmu o 6,8 %. (13)

V oboch prípadoch sa jednalo o sledované skupiny ľudí vo veku 50-65 rokov. To je pozitívna správna na obe strany.

Čo tým myslím?

Znamená to totiž, že päťdesiatnici, ktorí sa už zmierili so svojím spomaleným bazálnym metabolizmom, nemusia zúfať. No a pre mladšie ročníky, to môže byť “hodená rukavica,” aby sa nenechali zahanbiť.

Spomalenie bazálneho metabolizmu v súvislosti s vekom, sa totiž týka každého z nás. A začína postupne, prirodzeným úbytkom svalovej hmoty po 30 roku života. (14)

2. Doprajte si dostatok spánku

Pýtate sa, ako by asi mohol spánok ovplyvniť rýchlosť vášho bazálneho metabolizmu?

Nuž, veľmi výrazne.

Výskumy totiž ukazujú, že 4 hodinový spánok dokáže spomaliť váš bazálny metabolizmus o 2,6 %. Keď to porovnávame s tým, že by ste spali 10 hodín. (15)

Je tu však dobrá správa. Spomalenie bazálneho metabolizmu si môžete vykompenzovať spánkom, ktorý bude trvať 12 hodín. Táto dĺžka ho totiž dokáže obnoviť. (15)

Vyzerá to tak, že nekvalitný spánok zvyšuje stratu svalovej hmoty. (16)

No a celkové množstvo svalovej hmoty ovplyvňuje hodnoty vášho bazálneho metabolizmu. Takže, čím viac svalovej hmoty strácate, tým viac môže váš bazálny metabolizmus klesať. (17)

Čo to pre vás znamená?

Je to upozornenie, že dlhodobé vyhýbanie sa spánku, kvôli tomu, aby ste v živote stihli “dôležitejšie” veci, nie je tak úplne dobrý nápad.

3. Jedzte dostatok bielkovín

Aj keď vám to už možno bude znieť, ako obohratá platňa, jedenie väčšieho množstva bielkovín vám naozaj môže pomôcť bojovať so spomalením metabolizmu.

Je to hlavne kvôli tomu, že vaše telo spáli viac energie, kým bielkoviny vstrebá a rozloží, ako by to robilo so sacharidmi a tukmi. Hovorí sa tomu Termický efekt potravín (TEF) a písal som o ňom v tomto článku. Hlavný dôvod je totiž v tom, že bielkovinové jedlá majú vyššie hodnoty TEF, ako sacharidy, či tuky. (18)

Bielkoviny vám taktiež pomáhajú bojovať so sarkopéniou. To je stav, kedy ľudské telo prirodzene, v dôsledku starnutia, stráca svalovú hmotu. No a tento stav má taktiež negatívny vplyv aj na váš bazálny metabolizmus. Z tohto dôvodu sa totiž vekom spomaľuje. Bielkoviny vám môžu pomôcť sa s týmto stavom úspešne vyrovnať a zabrániť úbytku svalovej hmoty. (19)

Bielkoviny sú pri chudnutí i “záchrane” bazálneho metabolizmu naozaj kráľom živín. Aj keď som už ako papagáj, ktorý to dookola opakuje, musím to ešte na záver zdôrazniť.

Záver

Zapamätajte si teda hlavne to, že bazálny metabolizmus je veľmi individuálna záležitosť. Že ho majú ženy v priemere nižší, ako muži. Že pri každej vašej zmene stravovania by ste ho mali rešpektovať. A že každá metóda i ”odborník,” ktorý vám bude tvrdiť, že to nie je dôležité a že máte iba menej jesť a viac sa hýbať, vôbec ničomu nerozumie. Takže ho radšej nepočúvajte.

Keď by ste si chceli vaše stravovanie nastaviť správne, s rešpektovaním všetkých individuálnych záležitostí vášho tela i životného štýlu, môžete využiť online osobnú konzultáciu alebo jedálniček na mieru. Dve možnosti, ktoré vám dokážu priniesť výsledky, ktoré chcete. Bez negatívneho vplyvu na váš bazálny metabolizmus.

© Tomáš Hadžega

Bazálny metabolizmus. Čo to je?
4.9 (97.14%) 7 hlas[ov]

1
2
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!