Spravodaj Tomáša Hadžegu

Prečo ženy v menopauze priberajú?

U žien nastáva obdobie menopauzy v priemere v 51 rokoch. (1)

Pred menopauzou žena prichádza do takzvaného “prechodu” alebo aj inak nazvaného obdobia perimenopauzy. Svoje obdobie perimenopauzy môže žena začať kedykoľvek, medzi polovicou jej tridsiatich rokov a skorým obdobím päťdesiatych rokov. Prechod však zvyčajne začína v štyridsiatich rokoch ženy a trvá 4-11 rokov. (2)

Medzi najčastejšie symptómy perimenopauzy patria: návaly tepla, poruchy spánku, zmeny menštruačného cyklu, bolesti hlavy, priberanie hmotnosti, zmeny nálad – ako je podráždenosť, depresie, či úzkosti.

Mnoho žien zažíva najhoršie symptómy počas obdobia perimenopauzy, avšak u niektorých žien sa tieto symptómy zintenzívňujú prvý rok alebo prvé dva roky po menopauze. Teda priemerne v 52-53 rokoch.

Priberanie kilogramov, ktoré zrazu nastane v oboch obdobiach, ako keby “z ničoho nič,” nie je nič netradičné. Je to prirodzený a veľmi častý stav. Faktorov, ktoré k tomu prispievajú je niekoľko. Hormóny, starnutie, životný štýl a genetika. Rád to klientkám, ktoré prechádzajú týmto obdobím s cieľom znížiť hmotnosť vysvetľujem takto:

Vaše telo už jednoducho začína pracovať inak. Hlavne vaše hormóny. Môžeme si to vysvetliť aj tak, že váš životný štýl a stravovacie návyky, ktoré vášmu telu až do tejto doby nevadili, mu práve vadiť začínajú. To je jeden z dôvodov, prečo sa hmotnosť “z ničoho nič” alebo “sama od seba” zvýšila.

Môžu za to hormóny

Všetky tejto obdobia v živote ženy majú na starosti hormóny. Hormonálne zmeny určujú, ako sa telo ženy bude meniť a aké to bude mať následky. Jednou zo zmien, ku ktorým u ženského tela dochádza je zmena metabolizmu. Zmeny hormónov totiž u žien ovplyvňujú aj jeho fungovanie.

V skorom období perimenopauzy okolo 35-40 rokov veku ženy, vaječníky často produkujú extrémne vysoké množstvo estrogénu. Tento stav je spôsobený narušením signálov spätnej väzby medzi vaječníkmi, hypotalamom a hypofýzou. (3) V neskoršom období perimenopauzy, keď sa menštruačný cyklus stáva viac nepravidelný, produkujú vaječníky veľmi málo ženského hormónu estrogénu. V období menopauzy je to ešte menej.

A práve tu je tá príčina priberania.  Podľa vedeckých štúdií vysoká hladina estrogénu môže podporovať priberanie tuku. Hlavnou príčinou je fakt, že vysoká hladina estrogénu je spojená s priberaním a vyššími hodnotami telesného tuku počas plodných (reproduktívnych) rokov. (4)

Od obdobia puberty po obdobie perimenopauzy majú ženy tendenciu ukladať si zásoby tuku v ich bokoch a stehnách, vo forme podkožného tuku. Aj keď môže byť náročné tento tuk zhodiť,  je to tuk, ktorý príliš nezvyšuje riziko ochorení.

Avšak obdobie menopauzy prináša v tele zmeny aj u ukladania telesného tuku. Dochádza totiž k nízkym hladinám estrogénu, ktoré podporujú ukladanie tuku v brušnej oblasti. Preto začne mať veľká väčšina žien v období menopauzy problém s priberaním v oblasti brucha. U tohto tuku však ide okrem estetického hľadiska aj o hľadisko zdravotné. Viete prečo?

Pretože zmeny hormónov v období menopauzy podporujú ukladanie viscerálneho (vnútorného) tuku, ktorý súvisí s inzulínovou rezistenciou, cukrovkou II. typu, srdcovými ochoreniami i ďalšími zdravotnými problémami. (5)

Ako schudnúť v období menopauzy?

Počas a po období menopauzy ženský pokojový energetický výdaj alebo množstvo kalórií, ktoré ženské telo spáli v pokoji, klesá. (6, 7) To je hlavný dôvod, prečo vám už nefungujú drastické a krátkodobé metódy, ktoré ešte pred pár rokmi fungovali veľmi dobre. V období menopauzy už fungovať nebudú.

Nemôžu. Pretože vaše telo a váš metabolizmus už funguje inak. Tu nezáleží na názve diéty, či metódy. Väčšina z nich je totiž založená na jednom spoločnom menovateli. Nízky kalorický príjem.

Preto tá najhoršia vec, ktorú môžete počas menopauzy urobiť je skúšanie veľmi nízkokalorických diét, aby ste rýchlo schudli. Nerobte to. Týmto nesprávnym konaním a nízkym príjmom kalórií stratíte svalovú hmotu a spomalíte si rýchlosť vášho metabolizmu ešte viac. (8, 9, 10)

Jediné riešenie, ktoré existuje je rozumná zmena stravovacích návykov. Konkrétne kroky nájdete v tomto článku. Potrebujete totiž pochopiť, že vaše telo v období perimenopauzy a menopauzy začína fungovať inak. V opačnom prípade sa budete iba opakovane a neúspešne krátkodobými diétami snažiť znížiť vašu hmotnosť. Bohužiaľ však bez očakávaných výsledkov a navyše s možným poškodením vášho zdravia.

©  Tomáš Hadžega

PS: Máte problém s chudnutím v menopauze a potrebujete poradiť? Objednajte si svoj termín online výživovej konzultácie tu alebo naživo. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru.

Prečo ženy v menopauze priberajú?
1 (20%) 1 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.