Spravodaj Tomáša Hadžegu

Je zadržiavanie vody v tele nebezpečné?

Opuchy nôh, rúk, členkov či zápästí.
Tak sa najčastejšie prejavuje zvýšenie zadržiavanie vody v našom tele.

Tento stav postihuje viac ženy ako mužov a to napríklad v tehotenstve alebo pred obdobím každomesačného ženského cyklu.

Symptómy zadržiavania vody sa však môžu vyskytnúť i u pohybovo aktívnych ľudí v prípade, že sú nútení dlhšiu dobu sedieť. Napríklad v lietadle, v aute, či v autobuse pri dlhších trasách.

Otázka znie, je zadržiavanie vody v tele, zdraviu nebezpečné?

To záleží na konkrétnych príznakoch.

1. Keď je zadržiavanie vody vo Vašom tele náhle alebo opakované a prejavuje sa výrazne, potom sa môže jednať o zdravotný problém a v takom prípade je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Vážne zadržiavanie vody v tele môže súvisieť s ochorením obličiek alebo zlyhaním srdca. (1)

2. Avšak, keď sú Vaše opuchy mierne, vyskytujú sa iba občas a nemáte žiadne zdravotné problémy je možné zadržiavanie vody v tele znížiť pomocou pár jednoduchých tipov.

4 tipy, ako znížiť zadržiavanie vody v tele

Tu je pár jednoduchých tipov, ako sa môžete zbaviť zadržiavania vody v tele v prípade, že jeho príčinou nie je žiadne zdravotné ochorenie.

1. Zvýšte denný príjem magnézia

Niekoľko vedeckých štúdií potvrdilo, že denná dávka magnézia 200 mg znížila zadržiavanie vody v tele žien pred obdobím ich menštruačného cyklu. (2)

Magnézium obsahujú potraviny ako napríklad orechy, celozrnné obiloviny, horká čokoláda alebo zelená listová zelenina.

V prípade, že nedokážete získať dostatočný denný príjem magnézia zo stravy, môžete využiť napríklad tento magnézium doplnok stravy, navyše obohatený o vitamín B6.

2. Zvýšte denný príjem vitamínu B6

U vitamínu B6 vedecké štúdie potvrdzujú rovnako pozitívne výsledky ako v prípade magnézia. (3)

Vitamín B6 nájdete napríklad v banánoch, zemiakoch či vo vlašských orechoch.

3. Jedzte potraviny s vyšším obsahom draslíka

Draslík pomáha pri znižovaní vody v tele dvoma spôsobmi a to: (4)

a) znižuje hodnoty soli v organizme

b) zvyšuje produkciu moču. V obocho prípadoch, tak pomáha telu zbaviť sa nadbytočnej vody.

Draslík nájdete napríklad v avokáde, paradajkách a opäť aj v banáne. A môžete jeho príjem zvyšiť aj vďaka doplnku stravy, ktorý obsahuje draslík.

4. Vyskúšajte púpavu

Púpava fungovala u našich predkov ako “prírodný liek na odvodnenie organizmu” dlhé roky. (5)

Môžete tak využiť napríklad tekutú formu púpavy vo forme kvapiek, kapsulí alebo púpavový čaj. Myslite však na to, že tieto produkty podporujú zvýšené močenie. (6) A to hlavne z dôvodu, aby telo vylúčilo nadbytočnú vodu.

Verím, že Vám tieto tipy pomôžu pri problémoch so zadržiavaním vody v organizme.

© Tomáš Hadžega

PS: Keď Vás zaujíma, ako konkrétne Vaše stravovanie a životný štýl vplývajú na opakované zadržiavanie vody v tele, objednajte sa na osobnú výživovú konzultáciu naživo v Rožňave alebo na osobnú konzultáciu online, keď to máte do Rožňavy ďaleko.

Je zadržiavanie vody v tele nebezpečné?
4.1 (82.86%) 7 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.