Spravodaj Tomáša Hadžegu

Prečo žijeme v priemere 70-80 rokov a nie dlhšie?

Určite viete, že priemerná dĺžka života človeka je 70-80 rokov.

Je to, ale naozaj maximum, ktorého sa vieme dožiť?

Nie tak úplne.

Každých 6-8 rokov nášho života, totiž dochádza v našom tele k celkovej obmene všetkých našich buniek. V podstate tak každých 6-8 rokov dostaneme nové telo.

Jednoduchou matematikou tak dôjdeme k tomu, že za celý náš život dostaneme nové telo desať až štrnásťkrát.

Prečo, ale nie viackrát?

Tu je vysvetlenie.

Každá bunka má svoje chromozómy, ktoré vyzerajú ako šnúrky.
Tieto “šnúrky” majú rôzny tvar a veľkosť. A na koncoch niektorých týchto “šnúrok” (chromozómov) sa nachádzajú časti, ktoré sa volajú teloméry.

Každých 6-8 rokov, keď dostávame nové telo, sa časť tejto teloméry skracuje. Avšak, táto teloméra sa nemôže skracovať donekonečna a preto postupne dochádza k starnutiu nášho organizmu.

Mohli by sme sa dožívať 400 až 480 rokov!

Naše nové telo by sme za náš život nemuseli dostať iba 10-14 krát, ale naše telo je vybavené tak, že by to zvládlo až 60 krát!

Znamená to teda, že by sme sa z biologického hľadiska nemuseli dožívať priemerne  iba 70 až 80 rokov, ale 400 až 480 rokov!

Prečo to teda tak nie je?

Hlavným dôvodom je hlavne:

Náš životný štýl.
Životné prostredie.
Naše vzťahy.
Stres.

A práve, kým tieto vonkajšie vplyvy naše telo (bunky) spracujú, spotrebujú pritom
obrovské množstvo energie. To je hlavný dôvod starnutia. Týmto spôsobom si skracujeme náš život približne iba na 1/4.

Navyše, naše bunky si všetko, čo počas života zažijeme pamätajú.

Avšak bunka, ktorá má svoju pamäť zanesenú už neúnosným množstvom zlých životných skúseností, prameniacich z vonkajšieho prostredia, zastavuje svoje delenie a bez náhrady umiera.

A čím viac buniek týmto spôsobom končí svoj život, tým rýchlejšie starne náš organizmus.

Možno ste vo svojom živote niekedy stretli človeka, ktorý podľa Vás za pár mesiacov výzorovo zostarol o pár rokov.

To bol dôsledok rýchleho starnutia jeho buniek = rýchleho starnutia jeho organizmu.
A to hlavne na základe vplyvom jeho životných udalostí z vonkajšieho prostredia.

Myslite teda najbližšie na svoje bunky. A to hlavne v prípade, keď sa budete trápiť vecami, ktoré možno ani sami nedokážete ovplyvniť. Týmto trápením si totiž výrazne skracujete svoj život.

*Úryvok textu pochádza z knihy J. Klímová a M. Fialová, Proč a jak psychosomatika funguje?

© Tomáš Hadžega

PS: Keď je Vaším cieľom upraviť svoje stravovanie a svoj životný štýl, objednajte sa na osobnú výživovú konzultáciu naživo v Rožňave alebo na osobnú konzultáciu online, keď to máte do Rožňavy ďaleko. Budem sa na Vás tešiť 🙂

Prečo žijeme 70-80 rokov a nie dlhšie?
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.