Spravodaj Tomáša Hadžegu si môžete pozrieť vo forme videa: ↓↓↓

 

Vypočuť ako audionahrávku: ↓↓↓
Alebo prečítať, ako klasický text: ↓↓↓

Priemerná dĺžka života na Slovensku je 76,5 roka

a priemerný vek odchodu do dôchodku je v tom lepšom prípade 62-63 rokov. Týmto spôsobom človeku už príliš veľa času zaslúženého oddychu neostáva.

Čo keby som Vám, ale prezradil ako sa v zdraví dožiť 100 alebo 110 rokov?
Myslíte si, že je to nezmysel?

Nie tak úplne.

Americký novinár Dan Buettner totiž so svojim tímom objavil na našej planéte 5 miest, kde sa ľudia dožívajú veľmi vysokého veku a to navyše v dobrom zdraví. Buettner nakoniec tieto miesta nazval “modré zóny.”

Toto jedia ľudia, ktorí sa v zdraví dožívajú 100 rokov

Zaujíma Vás kde na našej planéte žijú títo dlhovekí ľudia, ako vyzerá ich životný štýl a z čoho je zložený ich jedálniček?

Tu je 5 miest na svete, kde nájdete žiť dlhovekých ľudí a takto vyzerá ich životný štýl:

Ikária (Grécko): Ikária je ostrov v Grécku, kde sa ľudia stravujú podľa Stredomorskej diéty, ktorá je bohatá na olivový olej, červené víno a doma pestovanú zeleninu.

Ogliastra, Sardínia (Taliansko): Región Ogliastra, ktorý sa nachádza na talianskom ostrove Sardínia je domovom najstarších mužov na svete. Títo muži žijú v hornatých regiónoch a ich životný štýl sa skladá najmä z práce na farme a konzumácii veľkého množstva červeného vína (to je prekvapenie, že?).

Okinawa (Japonsko): Japonský ostrov Okinawa je miestom celosvetovo najdhlšie žijúcich žien, ktoré jedia veľké množstvo sójových jedál, praktizujú tai chi – meditatívnu formu cvičenia a každá z týchto žien má svoj IKIGAI – zmysel života.

Nicoya Peninsula (Kostarika): Stravovanie ľudí z Nicoyi sa skladá predovšetkým z fazuľe a kukuričných tortíl. Títo ľudia sa pravidelne venujú fyzickej práci až do svojho vysokého veku a každý z nich má svoj zmysel života – známy ako “plan de vida.” Tento zmysel života môže mať každý človek iný. Pre niekoho je to rodina, pre iného kamaráti a pre ďalšieho zasa záhradkárčenie.

Adventisti siedmeho dňa v Loma Linda, Kalifornia (USA): Títo ľudia tvoria skupinu veľmi nábožensky založených jedincov. Sú striktní vegetariáni, žijú v uzavretých komunitách s veľmi silnými vzťahmi a spoločnými záujmami.

“Hara hachi bu” – jedzte, kým nie ste sýty na 80 %

Túto vetu si vždy pred začatím jedenia nahlas povedia najdlhšie žijúce ženy na svete v japonskej Okinawe. Podľa ich vlastných slov im to pomáha najesť sa “tak akurát” a prirodzene tak prijímať menšie množstvo kalórií, čo funguje ako výborná prevencia pred prejedaním sa a priberaním hmotnosti.

Aké je tajomstvo dlhovekosti?

Pravdou je, že obyvatelia modrých zón sa od seba navzájom líšia v spôsobe stravovania, životného štýlu, genetiky, kultúry i myslenia.

Buettner sa však so svojím tímom aj napriek tomu pokúsil vybrať faktory, ktoré podľa neho prispievajú k dlhovekosti týchto ľudí. Tu sú:

  • Jedzte najmä rastlinnú stravu (zeleninu, strukoviny, celozrnnú pšenicu a orechy).
  • Jedzte na 80% sýtosti a doprajte si občasný malý pôst (1-2 krát týždenne).
  • Konzumujte alkohol v miernom množstve (ženy 1 alkoholický nápoj denne – napr. 1 pohár vína a muži 2 alkoholické nápoje denne – napr. 2 poháre vínna).
  • Denne sa pravidelne venujte pohybovým aktivitám.
  • Doprajte si dostatok spánku.
  • Nájdite svoj zmysel života (nech je to čokoľvek rodina, priatelia či vaša práca).
  • Trávte svoj čas s rodinou.
  • Udržujte zdravé sociálne vzťahy.

Toto robia dlhovekí ľudia každý deň

Tu je recept na dlhovekosť podľa najdlhšie žijúcích ľudí na našej planéte:

“Každý deň jedzte úhora, pracujte na mieste, kde sa môžete socializovať a ak Vám niekto bude ponúkať niečo so slovami, že je to zdravé, nejedzte to!” 
Fumi Chinen, 99 rokov

“Nikdy sa nemodlím za dlhý život, len sa poďakujem za ďalšie nové ráno.”
Ishikichi Takana, 99 rokov

“Každé ráno o pol piatej jazdím na bicykli na pláž, pol hodinu plávam, pol hodinu behám, cvičím jogu a potom sa stretávam so skupinkou okinawských seniorov s ktorými sa s chuti zasmejem. To je vitamín S. Smejete sa ráno a to vám dodá silu a energiu na celý deň.”
Fumiyasu Yamakawa, 100 rokov

Keď dokážem byť v pokročilom veku takto pohybovo aktívny, ako tento 100 ročný pán, tak budem veľmi spokojný 🙂

*Úryvok textu pochádza z knihy D. Buettner, Modré zóny.

© Tomáš Hadžega

PS: Stravovací režim je základ nielen pre dlhovekosť, ale aj pre naše efektívne každodenné fungovanie. Chceli by ste vedieť, ktoré potraviny konkrétne Vášmu telu prospievajú a ktoré naopak škodia? Objednajte sa na osobnú konzultáciu v Rožňave priamo tu a získajte odpovede na Vaše otázky. Alebo využite možnosť online konzultácie.

Ako sa v zdraví dožiť 100 rokov?
2 (40%) 1 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.