Je chudnutie ovplyvnené vekom?

Je chudnutie ovplyvnené vekom? - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Je chudnutie ovplyvnené vekom?
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Je chudnutie ovplyvnené vekom?

Možno ste už viackrát vo svojom živote počuli, že čím sme starší, tým je náš metabolizmus pomalší. A že práve kvôli tomu môže fungovať proces znižovania hmotnosti ťažšie. Prípadne ste sa stretli aj s tvrdeniami:

“Po 50-ke to už ani neskúšaj. Máš pomalý metabolizmus.”
“Proste sa zmier s tým, ako vyzeráš. Schudnúť už nemáš šancu.”

Je pravdou, že sa náš metabolizmus vekom spomaľuje. (1, 2, 3) Je to prirodzené a týka sa to každého z nás. Dobrá správa však je, že existujú možnosti ako to zmeniť. O niektorých z nich som písal v minulom spravodaji. Prečítať si ho môžete tu.

Spomalenie metabolizmu však nie je dôvodom, aby sme sa prestali snažiť znížiť našu hmotnosť (keď je to naším cieľom). Pri správnom nastavení stravovacieho režimu je totiž možné metabolizmus úspešne naštartovať tak, že začne pracovať v náš prospech. (4)

Náš metabolizmus funguje individuálne. Moje skúsenosti ukazujú, že žena v päťdesiatke môže chudnúť rýchlejšie, ako jej o 10 rokov mladšia kolegyňa. A to aj napriek minulým negatívnym skúsenostiam s jojo efektom, pomalšej štítnej žľaze, či menopauze.

Nie, skutočne sa človek vo vyššom veku nemusí zmieriť s nadváhou, či obezitou. Riešenie totiž existuje. Tu je pár príkladov mojich klientov (mužov i žien), ktoré najlepšie ukazujú fakt, že schudnúť je možné aj v pokročilom veku.

Klient č. 1
Vek: 61 rokov
Počet schudnutých kilogramov: 14,3 kg
Dĺžka chudnutia: 8 mesiacov

Klient č. 2
Vek: 62 rokov
Počet schudnutých kilogramov: 10 kg
Dĺžka chudnutia: 5 mesiacov

Klient č. 3
Vek: 58 rokov
Počet schudnutých kilogramov: 7,3 kg
Dĺžka chudnutia: 3 mesiace

Klient č. 4
Vek: 57 rokov
Počet schudnutých kilogramov: 16 kg
Dĺžka chudnutia: 9 mesiacov

Vek pri chudnutí nie je rozhodujúci. Rozhodujúce je správne nastavenie stravovacích návykov a snaha daného človeka nezmieriť sa s neuspokojivým stavom. Potom je možné schudnúť aj vo veku, kedy sa pomaly niektorí ľudia zmierujú s tým, že to na tomto svete už iba nejako “doklepú.”

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru. Keď máte radi príbehy, tak si pozrite jeden skutočný. O matke 3 detí, ktoré schudla jedlom 17,5 kilogramov. Na prednášku sa môžete zdarma zaregistrovať tu.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.