Ako sa vyhnúť spomaleniu metabolizmu?

Ako sa vyhnúť spomaleniu metabolizmu? - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Ako sa vyhnúť spomaleniu metabolizmu?
1 (20%) 1 hlas[ov]

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Ako sa vyhnúť spomaleniu metabolizmu?

Viete ako sa vyhnúť spomaleniu metabolizmu?

Prvý krok je, že musíte vedieť, kedy a ako si svoj metabolizmus spomaľujete. Pretože, keď to budete vedieť, už to ďalej nebudete robiť. Verím, že teda aspoň väčšina z Vás.

Spomalenie metabolizmu je prirodzená odpoveď nášho tela na zníženie kalorického príjmu. Hoci niektoré zníženie kalorického príjmu môže byť nevyhnutné, existujú možnosti ako tento efekt minimalizovať. Netvrdím, že sa Vám podarí schudnúť tak, že sa Váš metabolizmus vôbec nespomalí – spomaľuje sa totiž prirodzene, bez toho, či sa snažíme schudnúť alebo nie – je, ale možné tento proces veľmi minimalizovať.

Existujú na to dve cesty:

1. Silový tréning

Je možné, že vo Vás slovné spojenie silový tréning vyvolalo predstavu, ako tvrdo makáte s ťažkým závažím niekde vo fitku a nakoniec vyzeráte ako Arnold Schwarzenegger. Myslím, že to hlavne pre väčšinu žien nebude lákavá predstava. Žiaden strach. Nemusíte sa báť.

Väčšina ľudí má o silovom tréningu predstavu namakaných mužov vo fitku, ako dvíhajú pred zrkadlom ťažké činky a divne pritom fučia. Avšak rovnako efektívne môžu byť napríklad aj cvičenia s vlastnou váhou tela.

Vedecké štúdie jasne ukazujú, že silový tréning je pri chudnutí veľmi efektívny. A nezáleží na tom, či cvičíte s ťažkým závažím alebo vlastným telom. Silový tréning je totiž výborná prevencia pred stratou svalovej hmoty a spomalením metabolizmu. (1)

2. Vyšší príjem bielkovín

Bielkoviny sú králi makroživín. A to hlavne, keď sa bavíme o chudnutí. To je všeobecne celkom známe.

Ale vedeli ste, že vyšší príjem bielkovín Vám môže zrýchliť metabolizmus?

Veru, je to tak.

Bielkoviny totiž úspešne fungujú na oboch stranách rovnice. Keď je denný príjem bielkovín pri chudnutí dostatočne vysoký (25-35 %) môže dôjsť k zníženiu chute do jedla (kalorický príjem) a rovnako tak aj k zrýchleniu metabolizmu (kalorický výdaj) a to až o 80-100 kalórií za deň. (2) Prirodzene a bez práce môže Vaše telo spaľovať tuk rýchlejšie. A Vám stačí iba trošku upraviť Vaše stravovacie návyky. Keď to navyše urobíte správne, nemusíte sa vôbec pravidelne hýbať.

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru. Keď máte radi príbehy, tak si pozrite jeden skutočný. O matke 3 detí, ktoré schudla jedlom 17,5 kilogramov. Na prednášku sa môžete zdarma zaregistrovať tu.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.