Šalvia a jej účinky

Šalvia a jej účinky na ľudské telo

Šalvia a jej účinky. Nielen podľa múdrosti našich starých mám, čínskej medicíny, ale aj podľa vedeckých štúdií, má šalvia pozitívne účinky na poznávacie (kognitívne) funkcie človeka, ako sú pamäť, či zlepšenie nálady. Aká dávka šalvie nám dokáže priniesť tieto výhody?

Šalvia a jej účinky na zlepšenie poznávacích funkcií u dospelých ľudí môžu byť veľmi pôsobivé. Poukazuje na to niekoľko vedeckých štúdií.

Lopresti v roku 2017 vzal všetky dostupné štúdie o vplyve šalvie na ľudský i zvierací organizmus a dal ich dohromady. Z jeho záverov vyplýva, že šalvia vďaka obsahu rastlinných látok, ako sú napríklad luteolín, či kyselina rozmarínová, ponúka veľmi pozitívne liečivé vlastnosti.

Šalvia a jej účinky na človeka. V čom konkrétne vám dokáže pomôcť?

Kontrolná štúdia od autorov Kennedy a kolektív (2011), došla k záverom, že konzumácia 50 mikrolitrov (uL) – 0,05 mililitrov esenciálneho oleja zo šalvie, viedlo k zlepšeniu pamäte i plnenia úloh pozornosti a to po dobu 1 hodiny od jeho užitia.

Pri užítí tohto esenciálneho oleja zo šalvie, došlo taktiež u sledovaných ľudí, k zníženiu mentálnej únavy a zvýšeniu bdelosti a to po nasledujúce 4 hodiny.

Rovnaký autor vo svojej ďalšej štúdii u mladých, zdravých ľudí poukázal na to, že šalvia a jej účinky fungujú aj v prípade, že sa užíva ako doplnok stravy. Užívanie sušených listov šalvie vo forme doplnku stravy, viedlo u klinickej kontrolnej štúdie k záverom, že 300-600 mg šalvie vedie k zlepšeniu nálady, bdelosti i pozornosti po dobu 1 a 4 hodín od jej užitia.

A ako šalviu konzumovať?

Šalviu môžete konzumovať ako šalviový čaj, šalviový doplnok stravy, či v malom množstve aj vo forme tinktúry, či esenciálneho oleja – (iba v prípade, že sa o tom vopred poradíte so svojím lekárom). Ten však môžete taktiež použiť aj vo forme vonnej esencie pre vašu domácnosť.

Šalvia a bezpečnosť

Užívanie šalvie je podľa vedeckých štúdií pre človeka bezpečné. Bez vedľajších účinkov.

Dávajte si však pozor na množstvo. V prípade čaju zo šalvie sa neodporúča prekročiť dennú dávku 3-6 šálok.

V prípade konzumácie esenciálnych olejov zo šalvie, buďte opatrní. Dôvod je jednoduchý. Užívanie príliš veľké množstva akéhokoľvek esenciálneho oleja môže byť pre vaše telo toxické. Preto by ste nikdy nemali užívať akýkoľvek esenciálny olej, kým sa o tom neporadíte so svojím lekárom.

Záver štúdií

Šalvia a jej účinky môžu byť pre fungovanie vášho tela veľmi pozitívne. Pomáhujú pri zlepšení pamäte, pozornosti, mentálnej únavy, nálady, či bdelosti. Šalvia tak môže byť vo vašom stravovaní veľmi pozitívnym pomocníkom vo forme zdravej výživy. Pri jej užívaní však dávajte pozor na odporúčanú dennú dávku.

Šalviu ako doplnok stravy, si môžete kúpiť online tu.

© Tomáš Hadžega

Šalvia a jej účinky na ľudské telo
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.
error: Obsah je chránený!