Čo si môžeme predstaviť pod slovným spojením chia semienka a ich účinky na hladinu cukru v krvi po jedle? Môžu v tomto prípade chia semienka naozaj pomáhať? Existujú na to nejaké vedecké základy?
V tomto článku vám predstavím dve randomizované kontrolné štúdie. Obe z nich skúmali, aký vplyv majú chia semienka na hladinu krvného cukru v krvi.
A k čomu tieto vedecké štúdie dospeli?
Chia semienka a ich účinky na hladinu cukru v krvi
Vysoké hodnoty krvného cukru nalačno, sú typickým príznakom neliečenej cukrovky II. typu.
Ceriello (2010) na základe svojej štúdie uvádza, že ľudské zdravie negatívne ovplyvňujú taktiež dočasné zvýšenia hladiny krvného cukru, ku ktorým dochádza po jedle. A to hlavne v prípade, že sú nadmerne vysoké a opakujú sa na pravidelnej báze.
Autori Ho a kolektív vo svojej štúdii z roku 2013 uvádzajú, že jedenie chleba, ktorý obsahuje chia semienka, znižuje zvýšenie hladiny krvného cukru po jedle.
Tejto randomizovanej kontrolnej štúdie sa zúčastnilo 13 zdravých ľudí, ktorí postupne konzumovali 1 kus (50 gramov) pečeného bieleho chleba s rôznym obsahom 7, 15 alebo 24 gramov chia semienok, v mletej alebo celej forme. Ako kontrolné jedlo v tejto štúdií použili autori taktiež pečený biely chlieb, ale už bez chia semienok. Chýbajúcu energiu z chia semienok vedci prispôsobili, vďaka vajíčkam a margarínu. U ľudí, ktorí sa štúdie zúčastnili, autori sledovali ich vzorky hladiny cukru v krvi nalačno a 2 hodiny po jedle.
Chia semienka znižujú hladinu cukru v krvi po jedle. Aké výsledky môžete očakávať?
Podľa autorov vyššie spomenutej vedeckej štúdie, vedie konzumácia 1 krajca bieleho chleba s obsahom 7, 15 alebo 24 gramov chia semienok k zníženiu hladiny krvného cukru po jedle, v porovnaní s 1 krajcom bieleho chleba bez chia semienok a to nasledovným spôsobom:
- 1 krajec bieleho chleba s obsahom 2 čajových lyžičiek chia semienok (7 g) = zníženie krvného cukru o 20 %
- 1 krajec bieleho chleba obsahom 5 čajových lyžičiek chia semienok (15 g) = zníženie krvného cukru o 28 %
- 1 krajec bieleho chleba s obsahom 8 čajových lyžičiek chia semienok (24 g) = zníženie krvného cukru o 35 %
Autori tejto štúdie uvádzajú, že u zmien hladiny krvného cukru neexistoval rozdiel medzi celou a mletou formou chia semienok.
Autori Ho a kolektív (2013) odporúčajú vykonať na túto tému ďalšie štúdie a to s cieľom objasniť dlhodobé účinky chia semienok na hladinu cukru v krvi, u zdravých ľudí i diabetických pacientov. Rovnako tak odporúčajú preskúmanie chia semienok a ich účinkov na hladinu cukru v krvi, v prípade iných pekárenských výrobkov.
Na túto tému však existuje aj iná vedecká štúdia.
Autori Vuksan a kolektív, vo svojej randomizovanej kontrolnej štúdií z roku 2010 dosiahli pri skúmaní chia semienok a ich účinkov na hladinu cukru v krvi, veľmi podobných výsledkov. Autori uvádzajú, že konzumácia 1 krajca (50 gramov) bieleho chleba s obsahom 24 gramov (8 čajových lyžičiek) chia semienok u zdravých ľudí, znižuje hladinu cukru v krvi po jedle až o 41 %. Menšie dávky chia semienok 7 a 15 gramov, viedli k zníženiu hladiny krvného cukru o 21 a 28 %.
Výsledky oboch týchto vedeckých štúdií teda poukazujú na to, že chia semienka a ich účinky na hladinu cukru v krvi po jedle, fungujú.
Ako konzumovať chia semienka s cieľom znížiť hladinu krvného cukru?
Chia semienka môžete konzumovať tak, ako ľudia v uvedených štúdiach. Buď vo forme chia chleba alebo iba samotné, ako súčasť iných jedál. Môžete ich napríklad rozmiešať vo vode, pridať do jogurtu, tvarohu, ovsených vločiek, koláčov, šalátov, či do smoothie. Po pár minútach vo vode nabobtnajú a dokážu svoju hmotnosť zvýšiť až o 10-12 krát.
Závery štúdií
Chia semienka môžu mať pozitívne, priame účinky na zníženie hladiny krvného cukru po jedle. Podľa vyššie spomenutých štúdií to platí hlavne u zdravých ľudí, kde konzumácia 8 čajových lyžičiek chia semienok dokáže znížiť hladinu krvného cukru po jedle o 35-41 %. Tieto výsledky potvrdili obe kontrolné štúdie.
V prípade, že by ste chceli chia semienka zaradiť do vášho stravovania, môžete si ich kúpiť online tu.
Keď vás zaujíma, ako funguje spojenie chia semienka a chudnutie, môžete si o tom prečítať viac v tomto článku.
© Tomáš Hadžega