Aké zdravotné výhody banán poskytuje?

Banány dokážu ochrániť pred rozvojom cukrovky 2. typu, znižujú opuchy, pomáhajú pri chudnutí, posilňujú nervový systém a sú užitočné pri produkcii bielych krviniek. To všetko banány dokážu vďaka vysokému obsahu vitamínu B6. (1)

Je vhodné jesť banán každý deň?

Konzumácia banánu každý deň môže byť prospešná pre zníženia rizika srdcových ochorení o 27 %. Hlavný dôvod je v tom, že väčšina ľudí vo svojom jedle každý deň neprijíma dostatok draslíka, čo často môže mať priamy vplyv na kontrolu krvného tlaku. Práve kvôli obsahu draslíka môže byť každodenná konzumácia banánu prospešná pre zdravie srdca. (2)

Kedy môžem jesť banán?

Jedenie banánu pred raňajkami alebo ako súčasť vyváženého jedla môže pomôcť podporiť sýtosť i zdravé fungovanie tráviaceho systému. Banány obsahujú niekoľko dôležitých živín, medzi ktoré patria napríklad draslík a vitamín C. (3)

Môžem jesť banán pred spaním?

Banány obsahujú vysoké množstvo živín, ktoré podporujú spánok. Patria sem horčík, tryptofan, vitamín B6, sacharidy a draslík. Všetky tieto živiny súvisia so zlepšenou kvalitou spánku. (4)

Môže vám banán pomôcť schudnúť?

Áno. Banány sú pre chudnutie vhodné, vďaka svojmu obsahu vlákniny, ktoré dokáže spomaliť vaše trávenie a udržať vás sýtych. Vedecké výskumy ukazujú, že zvýšený príjem vlákniny, dokáže znížiť riziko priberania o 30 %. Jedenie 1 kusu banánu denne, ako súčasť vyváženej, zdravej stravy môže podporiť vaše chudnutie. (5)

Je banán vhodný pre diabetikov?

Áno, ale… Banány aj napriek tomu, že patria medzi zdravé ovocie, obsahujú pomerne vysoké množstvo sacharidov a prírodných cukrov. Ide o hlavné živiny, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi. Preto by sa ľudia s cukrovkou mali mať pri konzumácii banánov na pozore. (6)

Aké má banán výživové zloženie?

1 kus banánu (100 g) obsahuje 98 kcal, 23.0 g sacharidov, 0.74 g bielkovín, 0.29 g tuku a 1.7 g vlákniny. (7)

© Tomáš Hadžega

Banán
5 (100%) 1 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.